Kihalt oroszlánfaj maradványait találták meg Dél-Európában
Kutatók sikeresen azonosították a barlangi oroszlán csontvázmaradványait a dél-olaszországi Notarchirico lelőhelyen. A Panthera spelaea, hétköznapi nevén barlangi oroszlán egy különálló faj, amely a mai modern oroszlánoktól (Panthera leo) elkülönülve fejlődött ki.
A faj Nyugat-Európától a Bering-földhíd keleti részéig lakott, de 13 ezer évvel ezelőtt az emberi tevékenység, a tundra-sztyeppek hanyatlása és a növényevők közösségében bekövetkezett változások következtében kihalt, írja a Heritage Daily.
Oroszlánok Dél-Európában
A csontvázmaradványokat az olaszországi Basilicata régióban található Notarchirico (Venosa-medence) paleolitikus lelőhelyen találták, amely a kutatók szerint körülbelül 600 ezer évvel ezelőttről származik.
“Ez az eddigi legrégebbi bizonyíték erre a kihalt macskára Dél-Európában. A macskaféle korai jelenléte megmagyarázhatja azokat a tényezőket is, amelyek lehetővé tették az acheuli kultúra elterjedését az európai kontinensen”
– közölte a katalán Emberi Paleoökológiai és Társadalmi Evolúciós Intézet.
Az acheuli kultúra a korai és a középső pleisztocén közötti átmenet idején alakult ki Európában több mint 600 ezer évvel ezelőtt. Ráadásul úgy tűnik, hogy a nagytestű emlősök, például a barlangi oroszlán elterjedésével egy időben jött létre.
“Ebben az időszakban megváltozott a jégkorszakok és a jégkorszakok közötti ciklusok ritmusa. A ciklusok hosszabbak lettek, körülbelül 40 ezerről 100 ezer évre bővültek.
Ezt erős és ismétlődő éghajlati és környezeti változások kísérték” – erősíti meg Alessio Iannucci, a tanulmány vezető szerzője. Ez hatalmas kihívás lehetett az akkori emberek és más fajok számára egyaránt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?