Csak 3 tárgyat találtak a gízai nagy piramisban, és senki sem tudja, mire valók pontosan
A két évszázada tartó gízai ásatások ellenére a nagy piramisból mindössze három tárgyat sikerült előkeríteni. A Dixon-relikviák néven ismert ereklyéket Waynman Dixon és James Grant találták meg 1872-ben, bár még mindig nem tudjuk, hogy mik ezek.
Az IFLScience beszámolója szerint a páros a Hufu-piramis belsejében található Királyné Kamrájából nyíló szellőzőakna feltárása közben bukkant a régiségekre.
A felfedezés idején megjelent újságcikkek szerint ezek olyan szerszámok lehettek, amelyeket az építkezés során használtak, ám a pontos funkciójuk a mai napig vita tárgyát képezi.
A nagy piramis nem osztogatja csak úgy a műtárgyakat
Dixon a három tárgy közül kettőt megtartott, miután hazautazott Egyiptomból, amelyek ma a British Museumban találhatók. Ezek egy kis kőgömb és egy furcsa alakú, kampós réz tárgy.
A múzeum szerint a tárgyak szerszámoknak tűnnek, amelyeket a munkások használhattak, bár az is lehet, hogy azért helyezték el őket a piramisban, hogy Hufu fáraó távozó szelleme elhagyhassa a kamrát és a túlvilágra utazhasson.
A harmadik ereklye, egy 13 centiméteres cédrusfadarab, amely egykor egy nagyobb fatárgy része volt, Grant tartotta meg. Az 1940-es években Grant lánya a tárgyat az Aberdeeni Egyetemnek adományozta, ám a jelek szerint nem volt megfelelően besorolva, és azonnal eltűnt. Csak 2019-ben bukkantak rá az egyetem ázsiai tárgyak gyűjteményében, ahol egy szivaros dobozban lapult.
Több mint hét évtizeddel azután, hogy birtokba vették az ősi tárgyat, az egyiptológusok végre tanulmányozhatták azt, a radiokarbonos kormeghatározásból kiderült, hogy valamikor Kr. e. 3341 és 3094 között készült, több mint 500 évvel a nagy piramis építése előtt, ám a régészek még mindig nem tudják biztosan megmondani, hogy mi lehet a tárgy.
Egyesek azt gondolják, hogy egy mérőeszköz része lehet, amelyet az építmény építése során használtak.
A szakértőknek nagy segítség lenne, ha hozzáférnének ahhoz a nagyobb tárgyhoz, amelyből az ereklye származik, de ez sajnos egy megközelíthetetlen üregben rekedt, és utoljára 1993-ban látták, akkor is egy robotkamera segítségével.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény