Meglepő fordulat: nem az USA vagy Oroszország állhat az Északi Áramlat megkárosítása mögött
2022 szeptemberében az Északi Áramlat nevű vezeték, amely egy tengeralatti földgázt szállító vezeték, robbanások következtében megsérült, ami hozzájárult az európai energiaválság súlyosbodásához. A kezdeti gyanú Oroszországra mutatott, míg a későbbi elméletek szerint a CIA is érintett lehetett. Az új fejlemények viszont egy harmadik félre mutatnak.
Az Északi Áramlat gázvezeték, amely az Északi Áramlat 1 és 2 csöveit foglalja magában, kulcsszerepet játszott az Oroszországból Németországba irányuló földgázszállításban. 2022 szeptemberében a vezeték robbanások következtében megsérült, ami tovább súlyosbította az európai energiaválságot.
A The Guardian szerint kezdetben Oroszországot gyanúsították, de később felmerült a CIA lehetséges érintettsége is. A New York Times korábban arra utalt, hogy egy ukránbarát csoport állhat a háttérben, míg Orbán Viktor magyar miniszterelnök az Egyesült Államokat vádolta a szabotázs megrendezésével. Az új fejlemények pedig Wall Street Journal jelentésében olvasható, ami szerint egy kis létszámú ukrán katonákból és civilekből álló csapat végrehajtotta a műveletet, amelyet Valerij Zaluzsnij, az ukrán hadsereg egyik tábornoka irányított.
Az alábbi videón, amely a The Guardian Youtube csatornáján jelent meg, látható a vezeték sérülése:
Ukrán reackió és német nyomozás
Zaluzsnij, aki jelenleg Ukrajna Egyesült Királyságban akkreditált nagykövete, határozottan tagadta, hogy tudott volna a szabotázsról, és provokatívnak nevezte a vádakat. Ukrajna következetesen elutasítja a részvételt, míg Zelenszkij szóvivője Oroszországot vádolja a támadásért, annak jelentős erőforrásaira hivatkozva. Az ukrán biztonsági szolgálatok is elvetették, hogy a kormány bármilyen szerepet játszott volna a támadásban.
A német hatóságok továbbra is nyomoznak a csővezeték-támadás ügyében, most magas rangú ukrán katonai személyiségekre összpontosítva. Ez aggodalmat keltett a Németországot érintő lehetséges politikai következmények miatt, mivel egy szövetségesük is érintett lehetett a szabotázsban. Nemrégiben európai elfogatóparancsot adtak ki egy „Volodimir Z” nevű gyanúsított ellen, aki állítólag a vezetékre helyezte a robbanószerkezeteket, azonban jelenleg már nem tartózkodik Lengyelországban.
Roderich Kiesewetter, a német parlament külügyi bizottságának tagja figyelmeztetett arra, hogy a Wall Street Journal állításait ne fogadjuk el automatikusan. Felvetette, hogy az Ukrajna hibáztatásának erőltetése esetleg egy dezinformációs kampány része lehet, és hangsúlyozta az ügy bonyolultságát. Kiesewetter azt is megjegyezte, hogy a csővezetékek csak akkor sérültek meg, amikor már világos volt, hogy nem fogják őket további használatra szánni.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm