Magyarország helyzete az EU megélhetési költségeinek növekedésében
A megélhetési költségek emelkedése az európai polgárok számára komoly aggodalom forrása. Az Európai Unió (EU) hivatalos adatai rávilágítanak ezen aggodalom hátterére, és megmutatják, hogy a háztartások kiadásai egyre inkább az alapvető szükségletek, például a lakhatás, az energia és az élelmiszer köré csoportosulnak. Mit mutatnak a statisztikák és hogy áll Magyarország?
Az Euronews szerint 2022-ben az EU-ban a háztartások kiadásainak legnagyobb részét a lakhatási, közüzemi és energiaköltségek tették ki, melyek az összes kiadás 24,1%-át jelentették. Ezt követték az élelmiszerek és alkoholmentes italok 13,6%-kal, valamint a közlekedési költségek 12,5%-kal.
Bár ezek a kategóriák az elmúlt 20 évben folyamatosan a legnagyobb kiadási tételek között szerepeltek, az egyes kategóriákra fordított kiadások aránya jelentősen változott. Különösen a lakhatási költségek nőttek meg, 2002-ben még 21,1%-ot tettek ki, míg 2022-re 24,1%-ra emelkedtek. Ez a változás az európai háztartások növekvő pénzügyi terheit tükrözi, amelyet valószínűleg a lakásárak és az energiaköltségek emelkedése okoz.

A kép csak illusztráció / Forrás: Pixabay
A lakhatási kiadás növekedésének hatása
A háztartások költségvetésének egyre nagyobb részét fordítják lakhatásra és közüzemi szolgáltatásokra, ami jól mutatja, hogy sok európai pénzügyi nehézségekkel küzd. Az elmúlt két évtized során ezekre a kiadásokra fordított jövedelem aránya folyamatosan emelkedett, és 2013-ban megközelítette a 25%-ot.
A legjelentősebb növekedés a Covid-19 világjárvány idején volt tapasztalható, amikor 2020-ban a lakhatási és közüzemi költségek a háztartások kiadásainak 25,6%-át tették ki. Bár ez az arány a világjárvány enyhülésével némileg csökkent, az általános tendencia továbbra is aggasztó, mivel a lakhatási és közüzemi költségek egyre nagyobb részt követelnek a háztartások költségvetéséből.
A lakhatási és közüzemi költségek okozta pénzügyi nyomás Európa-szerte jelentősen eltér. 2022-ben Szlovákiában volt a legmagasabb a háztartások lakhatásra fordított kiadásainak aránya, meghaladva a 30%-ot. Ezt Finnország és Dánia követte, ahol a lakhatási költségek a háztartási kiadások 29,6%-át, illetve 29,1%-át tették ki.
Ezek az adatok arra utalnak, hogy Észak- és Közép-Európában a lakhatás és a közüzemi szolgáltatások jelentős pénzügyi terhet rónak a háztartásokra, amit valószínűleg a magasabb energiaköltségek és a drágább lakáspiacok okoznak.
A lakhatási költségek terheit az alacsonyabb jövedelmű háztartások érzik a legsúlyosabban. Egy nemrégiben készült OECD-jelentés (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) szerint Európa vezető gazdaságaiban az alacsony jövedelmű bérlők jelentős hányadának túlságosan nagy terhet jelent a lakbér. Az Egyesült Királyságban 2022-ben az alacsony jövedelmű magánbérlők közel fele jövedelmének több mint 40%-át költötte lakbérre, és hasonlóan magas volt az arány Franciaországban (32%) és Olaszországban (28%).
Ez rávilágít az emelkedő lakhatási költségek aránytalan hatására a kiszolgáltatott népességcsoportokra, ami súlyosbítja a gazdasági egyenlőtlenségeket az egész régióban.
A magyarországi megélhetési statisztikák
A lakhatási és közüzemi költségek változása az EU-ban átlagosan 14,2%-os növekedést mutatott 2002 és 2022 között, míg Magyarországon ezek a kiadások 25,6%-kal emelkedtek ugyanebben az időszakban. 2022-ben az EU átlagában a háztartások jövedelmének 24,1%-át fordították lakhatásra, vízre, gázra és áramra, míg Magyarországon ez az arány “csak” 22,6% volt.

A kép csak illusztráció / Forrás: Pixabay
Az eredeti statisztika elérhető az Euronews oldalán.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje