Hamarosan beindul a modernkori aranyláz? Könnyen lehet, hiszen döbbenetes felfedezést tettek tudósok az eddig alig ismert vulkánnál.
A tudósok értetlenül állnak az Antarktisz vulkánjánál tapasztalható furcsa jelenség miatt: az Erebus-hegy minden nap 2,3 millió forint értékű aranyport lövell ki, írja a LADbible.
Az Antarktisz második legmagasabb vulkánján természetesen a szokásos gáz-, gőz- és kőkicsapódások is megfigyelhetők, de emellett felfedezték, hogy a szokatlanul értékes elem is előkerül a kráteréből.
200 éve fedezték fel
Az Erebus-hegyet 1841-ben fedezte fel Sir James Clark Ross kapitány, aki hajójáról nevezte el. Ezt követően több mint 130 év telt el, mire 1972-ben ismét aktívvá vált.
A világ legritkábban lakott kontinensén egyébként összesen nem kevesebb, mint 138 vulkán található, de ezek közül csak kettőt tekintenek aktívnak.
Az Erebus-hegyet jég és hó borítja, de belsejében perzselő, forró, olvadt lávató található, amely több mint 50 éve lövelli magából a Föld különböző kincseit.
Conor Bacon, a Columbia Egyetem Lamont-Doherty Föld Obszervatóriumának szakértője elmondta, hogy ez az eset kifejezetten ritka. “Ezek valójában meglehetősen ritkák, mivel nagyon speciális feltételeknek kell teljesülniük ahhoz, hogy a felület soha ne fagyjon be” – magyarázta.
Nagyon pici, de értékes
A szakértők a vulkáni tevékenység korábbi fázisainak elemzése során azt is felfedezték, hogy az Erebus „vulkáni bombákat” lövell ki, amelyek részben megolvadt kőzetből álló sziklák.
3794 méter magasságában rendszeresen gázt és gőzt bocsát ki, amely apró fémarany kristályokkal van megtöltve, amelyek átmérője mindössze 20 mikrométer, azaz 0,02 milliméter. Magyarul rendkívül pici.
De sok kicsit sokra megy, így naponta 80 g nemesfém érkezik, ami összességében már a becslések szerint eléri a 2,3 millió forint értéket.
Kikristályosodik az arany
Az 1000 °C-os gáz felviszi a felszínre, és a környezet hatására a láva kérges felületén kikristályosodik. De az aranyrészecskék a levegőben is továbbrepülnek, mivel aranyport észleltek még 1000 kilométerre is a vulkántól.
Philip Kyle, az Új-Mexikói Bányászati és Technológiai Intézet szakérője szerint az aranyképződés csak a vulkán más aktív vulkánokhoz viszonyítva megfigyelhető nyugodt természetének köszönhető. Az Erebus-hegy ugyanis viszonylag lassan bocsát ki gázt, így az aranyrészecskéknek van idejük lassan kristályokká formálódni.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Félelmetes, mennyi vizet használnak a mesterséges intelligencia működtetésére
Meglepően pontos jóslatai voltak 2025-re vonatkozóan a 100 éve élt feltalálónak
Egy sebész véletlen rákos daganatot ültetett át a saját kezébe
Kordonnal zárták le a Halászbástyát, mostantól 1500 forintba kerül a Duna látképe
Hamarosan bekövetkezhet egy nóva robbanása, amelyre szeptember óta várunk
Kínának elege van az orosz-észak-koreai szövetségről?