A jó sajtnak idő kell, hogy megérjen. Na de mennyi idő? Ha szerencsénk van, most egy sok ezer éves különlegességet is megkóstolhatunk.
Kutatók egy 3600 éves koporsót nyitottak fel a kínai Hszincsiangban található Xiaohe temetőben egy ásatás során 2003-ban, írja a Sky News. 21 évvel később pedig egy csapat arra jutott, hogy a koporsóban kefirre hasonlító sajtként azonosítható anyag is található.
A koporsóban egy mumifikálódott fiatal nő van, akinek a nyakán valamilyen anyagot helyeztek el. A régészek eleinte biztosak voltak benne, hogy valamilyen ékszerről van szó, de a mintát most a világ legrégebbi sajtdarabjaként azonosították.
Száraz és sűrű, de sajt
A hihetetlen felfedezésről Qiaomei Fu, a pekingi Kínai Tudományos Akadémia paleogenetikusa beszélt a médiának. Mint kifejtette: “Az átlagos sajt puha. Ez nem az. Mostanra igazán száraz, sűrű és kemény porózus lett.”
A szakember elmondta, hogy amikor a nő koporsóját exhumálták, akkor azt tapasztalták, hogy a Tarim-medencei sivatag száraz éghajlata miatt jó állapotban megőrződött. Ez pedig örömteli azért is, mert ilyen régről alig áll rendelkezésünkre információ a tejtermékek készítésének technológiájáról.
A DNS-eket vizsgálták
A paleogenetikus és csapata három sírból vett mintát a Xiaohe temetőben, és kielemezték a talált DNS-eket, hogy nyomon tudják követni a baktériumok több ezer éves fejlődését.
A mintákat ezután olyan kefir jellegű sajtként azonosították, amelyet kefirszemek erjesztésével készítettek, és bizonyítható, hogy mindehhez kecske-, valamint tehéntejet is felhasználtak.
A szakemberek szerint a sajt használatának megismerése segít abban, hogy többet megtudjunk a bronzkori populációkról. A felfedezés érdekes tanulságokkal jár annak kapcsán is, hogy hogyan fogyasztottak tejterméket a térségben élő emberek – akikről ismert volt, hogy genetikailag laktózérzékenyek – még azelőtt, hogy a pasztőrözést és a hűtést feltalálták volna.
Nem javasolt a fogyasztása
A kutatói stáb kifejtette: “Ezek a bronzkori Xiaohe lakossága által előállított 3500 éves kefir-sajtminták azon kevés tejtermék-maradványok közé tartoznak, amelyek több ezer év távlatából is fennmaradtak. A Xiaohéban élő populációról pedig tudjuk, hogy vegyes életmódot és technikákat alkalmazott.”
A helyi média kérdésére Qiaomei Fu egyébként azt mondta, hogy biztosan nem fogja megkóstolni az ősi tejterméket. De neked lenne hozzá kedved?
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?