Bemutatta a NASA az új műholdakat, amelyekkel a gravitációs hullámok nyomába ered
A NASA új képeket tett közzé hat távcső teljes méretű prototípusáról, amelyek célja a világegyetem parányi változásainak megfigyelése lesz.
A gravitációs hullámok nyomában
Október 22-én az ügynökség bemutatta a Laser Interferometer Space Antenna (LISA) projekt mintáját, amelyet az Európai Űrügynökség vezetésével várhatóan 2035 körül indítanak útnak, számolt be a Popular Science.
Bár az eszközök még nem a fejlesztés utolsó fázisában tartanak, amely a gravitációs hullámokat fogja mérni, a bemutatott makett betekintést enged a valós berendezés várható kialakításába, amely új felfedezésekhez vezethet a világegyetem keletkezésével kapcsolatban.
Körülbelül tíz év múlva három gondosan elhelyezett űreszköz, mindegyik két távcsővel felfegyverkezve fog munkához látni. A feladatuk pedig, hogy infravörös lézersugarakat lőjenek egymásra 2,6 millió kilométeres távolságból, hogy a gravitációs hullámok hatásait mérhessék.
Az Európai Űrügynökség (ESA) és a NASA reményei szerint a LISA által felfedezett tér-idő hullámok apró rezdülései új adatokkal szolgálnak majd szupermasszív fekete lyukakról, kettős csillagok ütközéséről, és akár a világegyetem korai pillanatairól is.
Ehhez azonban először a NASA-nak tesztelnie kell a tervezett szerkezetet
Október 22-én bemutatásra került a LISA űreszköz mintája, az Engineering Development Unit Telescope. Ryan DeRosa, a NASA Goddard Űrközpontjának kutatója a bemutató során elmondta, hogy ez a „prototípus útmutatást nyújt számunkra a repüléshez szükséges eszköz fejlesztésében.”
Mindegyik űreszközben helyet kap egy tömör arany-platina kocka, amely visszaveri a lézersugarakat, amik hatalmas távolságokat fognak bejárni.
Azonban a prototípus egy olcsóbb anyagból, egy Zerodur nevű, üvegkerámiából készült, amit egy németországi vállalat gyárt le számukra.
A fő tükör mégis aranybevonatot kapott, hogy a lézersugarakat jobban visszaverje, miközben minimalizálja a hőveszteséget. A NASA szerint a távcső szobahőmérsékleten működik a leghatékonyabban, így ellen kell állnia a világűr szélsőséges körülményeinek.
Bár a LISA indításáig még jó néhány évet kell várnunk, az Ariane 6 rakéta az Európai Űrügynökség francia guyanai központjából fog startolni.
Az ilyen teljes méretű prototípusok, mint a NASA Engineering Development Unit Telescope, nagyban hozzájárulhatnak, hogy a tényleges űreszköz készen álljon a világegyetem zord körülményeire, hogy annak legapróbb erőit tanulmányozhassa.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében