Két ősi város maradványát is feltárták a selyemút mentén
A selyemút mentén – a legendás eurázsián átívelő kereskedelmi útvonalnál, amely csaknem két évezreden át összekötötte Európát és a Közel-Keletet Kínával – régészek két elfeledett középkori város nyomaira bukkantak.
Lézeres képalkotó rendszerrel készült légi felvételeken azonosították azokat az ősi városokat, amelyek 2 ezer méteres magasságban helyezkednek el Üzbegisztán hegyeiben, olvasható az Ancient Origins beszámolójából.
Egy kutatócsoport a legújabb LiDAR technológiával pontos térképet készített Tashbulak és Tugunbulak városokról. Míg Tashbulak körülbelül 12 hektár területet fedett le, addig a tízszer nagyobb Tugunbulak nagyjából 120 hektáron terült el.
Ezek a települések ezer éve még virágzó kereskedelmi központok voltak, annak ellenére, hogy magasan fekvő és távoli területeken helyezkedtek el.
A kutatók a Nature folyóiratban megjelent tanulmányukban leírták, hogy „a középkori Közép-Ázsia hegyi városainak gazdasági, politikai és társadalmi jelentősége új megvilágításba helyezi a selyemúti kereskedelem központi szerepét”.
Ősi városok bukkantak elő a selyemút mentén
A LiDAR – amely a fényt használja a távolságméréshez és detektáláshoz – különösen hasznos az üledékkel borított, vagy növényzettel fedett ősi városok feltárásához.
Az új technológiai fejlesztések révén drónok használatával részletes képeket készítettek, amelyekkel a nehezen elérhető területeket akár centiméteres pontossággal is feltérképezhetik.
A nagy felbontású képek az épületek, utak, erődítmények, közterek és lakóépületek részletes körvonalait is megmutatták, amelyek a 6. és 11. század között épültek.
Az elsőként 2011 és 2015 között végzett talajkutatások és számítógépes modellezés alapján jelölték ki a kutatási helyszíneket.
Michael Frachetti professzor szerint ezek a városok fontos központok lehettek a közép-ázsiai hegyekben, ahol állatokat, érceket és értékes anyagokat is kereskedelmi forgalomba bocsátottak.
A Tugunbulakban végzett korai ásatások során egy masszív erőd falait tárták fel, amely valószínűleg vasércből acélt előállító műhely lehetett. Ez esetben a város közkedvelt célpont lett volna a kereskedők számára, akik acélt szállítottak a selyemút mentén.
A kutatók szerint enélkül még mindig keveset tudnánk ezeknek az ősi településeknek az életéről.
Frachetti szerint „ezek jelenleg a legnagyobb felbontású LiDAR képek, amelyek régészeti helyszínekről készültek”, majd hozzátette, hogy manuális feltérképezéssel akár egy évtizedbe is telt volna az ilyen nagy helyszínek részletes vizsgálata.
A kutató és csapata a Washington Egyetem laborjában dolgozta fel a 17 repülésből származó adatokat, amelyekből 3D modelleket hoztak létre, amelyek további elemzésre kerültek.
Frachetti célja a jövőben a drónos Lidar felvételek és helyszíni feltárások kombinálása a Selyemút mentén található egyéb magaslati települések felkutatására. „Ezzel valóban megváltoztathatjuk a középkori Ázsia városfejlődésének térképét.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény