250 millió évvel ezelőtt a Föld legnagyobb kihalási eseménye során az élet majdnem megszűnt létezni
A Föld eddig összesen öt tömeges kihaláson van túl, és egyes tudósok szerint épp egy hatodik van kibontakozóban. A legpusztítóbb azonban minden kétséget kizáróan a perm-triász esemény, az úgynevezett „Nagy Kihalás” volt.
Bár a 66 millió évvel ezelőtti Chicxulub-aszteroida becsapódása is hatalmas károkat okozott, a körülbelül 250 millió évvel ezelőtti perm–triász kihalási esemény során a földi élet szinte teljesen eltűnt. A tengeri fajok 96%-a, míg a szárazföldi gereinces élőlények 70%-a pusztult ki, így az akkor élt fajok 90%-a tűnt el örökre, olvasható az IFLScience beszámolójában.
A földi élet majdnem teljesen eltűnt 250 millió évvel ezelőtt
Bár az esemény pontos időtartama vita tárgyát képezi a kutatók körében, az bizonyos, hogy ebben az időszakban nem lett volna kellemes a Földön élni.
A fosszíliák tanulmányozásával vált nyilvánvalóvá, hogy ez az esemény valóban megtörtént. Ha keresztmetszetet készítenénk a késő perm és korai triász üledékes kőzeteiből, hirtelen, drasztikus csökkenést látnánk a fosszíliák sokféleségében, ami jelzi az esemény bekövetkeztét.
Ekkora méretű kihalás nem történik ok nélkül, azonban a kutatók még nem jöttek rá, mi idézte elő a földi élet legnagyobb katasztrófáját. Egyesek aszteroidabecsapódásra, mások hatalmas vulkánkitörések okozta klímaváltozásra gyanakodtak, míg 2014-ben a MIT egyik kutatócsoportja azt feltételezte, hogy metánt termelő mikrobák felelhetnek a történtekért.
Kína déli részéről származó üledékek vizsgálata alapján arra jutottak, hogy a Methanosarcina nevű mikrobák elterjedése a perm időszak végén jelentősen megemelte a metán mennyiségét, amely szén-dioxiddá alakult, ez pedig globális felmelegedéshez és a tengerek savasodásához vezetett, ami tömeges kihalást eredményezett.
A mai napig nem egyértelmű, mi okozhatta a tömeges kihalást
Újabb kutatások szerint egy összetettebb mechanizmus állhat a háttérben. A vulkánkitörések okozta klímaváltozásokat úgynevezett „mega El Niño” események súlyosbították. Paul Wignall professzor, a tanulmány egyik szerzője szerint ez azt jelenti, hogy „a perm–triász kihalás során az El Niño jelenség tartósan fennmaradt, ami egy évtizednyi aszályt, majd éveken át tartó áradásokat eredményezett”.
„A legtöbb élőlény képtelen volt alkalmazkodni ehhez a kiszámíthatatlan éghajlathoz” – tette hozzá Yadong Sun professzor, a kutatás egyik résztvevője. „Néhány faj szerencsére túlélte ezt a kataklizmát, máskülönben ma mi sem lennénk itt. A földi élet ekkor majdnem véget ért.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi lesz Magyarországgal az USA, Kína és Oroszország alkotta Bermuda-háromszögben?
Egy új tanulmány szerint a Ceres felszínének 90%-át is óceán boríthatta
A világ legősibb írása 5500 éves, és nem tudjuk pontosan, hogy mit jelent
Lenyűgöző videón a Gellért Szálló megújulása
Idegen eredetű anyagokat is találtak a villenai kincsben
Az amerikai kormány meghallgatást tart, amelyben az UFO-król tervezik lerántani a leplet