Az 50 éve leállt Skynet műhold nem ott van, ahol lennie kéne
A kutatók arra gyanakodnak, hogy valaki titokban beindította a Skynet-1A műhold hajtóműveit.
1969-ben az Egyesült Királyság elindította a Skynet-1A katonai kommunikációs műholdat, amelyet Afrika keleti partjai fölé állítottak pályára, hogy információkat továbbítson a brit fegyveres erőknek. Hardverproblémák miatt körülbelül 18 hónappal az üzembe helyezése után leállt, és az űreszköz a fizika törvényeire hagyatkozva állt Föld körüli pályára – ma ez a legrégebbi brit űreszköz, amely még mindig az űrben van.
A halott műholdak sorsa
A kutatóknak érdemes ellenőrizni az üzemen kívüli műholdakat, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy az űrszemét nem tart-e arra, hogy összeütközzön valamelyik működő műholddal vagy az alatta lévő Föld lakott területeivel. Az 1970-es években, amikor a műholdat közelről követték, geostacionárius ívben, a 40. keleti hosszúsági fok körül tartózkodott, és ott is maradt, amikor leszerelték. Az ilyen pályák a Nap, a Föld és a Hold által okozott gravitációs zavaroknak vannak kitéve. Amikor az űreszköz leállt, a gravitáció várhatóan még keletebbre, az Indiai-óceán fölé húzta volna, írja a BBC.
„Ha a Skynet-1A a 40 Kelet körüli működési helyén hibásodott volna meg, akkor most arra számítanánk, hogy a 75 Kelet mindkét oldalán +/- 35 fokos ingadozást mutatna” – magyarázza Dr. Stuart Eves, a műholdrendszer mérnöke a The Global Network on Sustainability in Space (Globális hálózat a fenntarthatóságról az űrben) blogbejegyzésében.
„Csakhogy ez nem így van. Az Egyesült Királyság nyilvántartása szerint a Skynet-1A jelenleg nagyon közel áll a másik kút aljához, a 105 Nyugatnál, és csak néhány fokot oszcillál.”
Valaki áthelyezte a Skynetet – de ki?
Az űreszköz nem ott van, ahol a pályákról ismert ismereteink szerint lennie kellene, jelenleg mintegy 36 000 kilométerre az amerikai kontinens fölött. Valamikor az eltelt évek alatt a műholdat valószínűleg áthelyezték – de úgy tűnik, senki sem tudja, hogy mikor, ki és miért. A műhold nyomon követése hiányos volt, különösen az 1970-es évek közepén, amikor a manőverre a jelek szerint sor került, és úgy tűnik, hogy a történtekről készült feljegyzések elvesztek.
Bár az első műhold az Egyesült Királyságé volt, az USA építette és részben az USA üzemeltette, de mindkét ország küldött neki parancsokat.
„Az Oakhangerből egy Skynet-csapat az USAF sunnyvale-i műholdas létesítményébe ment, és az „Oakout” során a Skynetet működtette” – mondta a BBC-nek Rachel Hill, a University College London PhD-hallgatója, aki a Nemzeti Levéltárban kutatott a nyomok után. „Ekkor az irányítást ideiglenesen átadták az Egyesült Államoknak, amíg az Oakhanger leállt alapvető karbantartási munkálatok miatt. Talán akkor történhetett a költözés?”
Kockázatos helyen van
Bár érdekes rejtély, hogy ki és miért lőtte át, a jövőben még sürgetőbbé válhat. Jelenlegi pályáján a műhold problémákat okozhat más, geostacionárius pályán lévő, közeli műholdak számára. Ha összeütközik egy másikkal, akkor az a kérdés, hogy ki adta ki a parancsot a műhold hajtóműveinek elsütésére, eldöntheti, hogy melyik országot vonják felelősségre a károkért.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok