‘Trump nagyon könnyen elérheti, hogy Putyin kivonuljon Ukrajnából’
Egy Nobel-díjas politikus szerint Donald Trump megválasztott elnök gyorsan kiszoríthatná Oroszországot Ukrajnából, ráadásul egy ilyen lépés növelné a képességét Kína gazdasági hatalmával szemben is.
Simon Johnson és Oleh Ustenko az Euromaidan Press cikkében elmondták, hogy Trump még mindig gyors és látványos győzelmet arathatna Kína ellen azzal, hogy Oroszországot teljesen kifordítja Ukrajnából, és visszaállítja az invázió előtti határokat. Johnson a politikai gazdaságtanhoz való hozzájárulásáért és a gazdasági intézményekkel kapcsolatos munkásságáért kapta meg a 2024-es közgazdasági Nobel-díjat, Ustenko pedig 2019 májusa és 2024 márciusa között Volodimir Zelenszkij ukrán elnök gazdasági tanácsadója volt.
Trump kiütheti Putyint a nyeregből?
A Newsweek beszámolója szerint a páros azzal érvelt, hogy Trump „Kínával való gazdasági és stratégiai konfrontálódási vágyát” erősítené, ha először „szétzúzná” Oroszországot, azt állítva, hogy ez „növelné az USA presztízsét világszerte, és megerősítené Trump kezét a Kínával való bánásmódban más kérdésekben”. Ráadásul szerintük nem is lenne nehéz dolga, ugyanis kihasználhatná Oroszország olajexporttól való nagyfokú függőségét. „Trump már az első napjától kezdve lényegében nullára csökkentheti az ebből az exportból származó orosz nettó bevételt. E bevétel nélkül az orosz hadigépezet le fog állni.”
Az orosz olaj- és gázipar az ország gazdaságának jelentős részét képezi, exportjuk oroszlánrészét adja, és 2023-ban a szövetségi költségvetés 30,9%-át adja az orosz pénzügyminisztérium azévre vonatkozó előrejelzései alapján. Bár a bevételek meredeken csökkentek az ukrajnai háború megindítása és az azt követő szankciók bevezetése óta, az ország gazdasága az Európába irányuló illegális kereskedelmi áramlások, valamint a G7-országokon kívüli más nemzetekkel való kapcsolatok erősödése révén kitartott.
Hogyan alkalmazkodnának a többiek?
„Trump már első hivatalba lépésének napján bejelentheti, hogy súlyos amerikai szankciókat fog bevezetni minden olyan vállalatra, amely hordónként 15 dollárnál többet fizet az orosz olajért, és mindenkire, aki részt vesz az e feletti tranzakciókban. Minden olyan országnak, amelyről úgy ítélik meg, hogy nem működik együtt teljes mértékben, büntetővámokra kell számítania.”
2022 végén, miután az ország természeti erőforrásait túl kritikusnak ítélték ahhoz, hogy a globális piac teljesen betiltsa, a G7-országok 60 dolláros hordónkénti árplafont állapítottak meg az orosz olajra, és ez a szint azóta is változatlan. Johnson és Ustenko szerint azonban ennek az árplafonnak a tényleges csökkentése nyomást gyakorolna Moszkvára, hogy feladja az inváziót. „Egy sokkal alacsonyabb olajárplafon, amelyet az Oroszországgal illegálisan kereskedő vállalatok és országok elleni szigorúbb szankciókkal támogatnának, nem hagyna más választást Putyinnak, minthogy kivonuljon Ukrajnából.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mutatjuk: ezek a 2024-es Nostradamus-jóslatok nem váltak még valóra
Az óceánok legkisebb élőlényeivel fognák vissza a szén-dioxid mennyiségét
Putyin szerint az új rakétájuknak hála nincs is szükségük atomfegyverekre
Egyetlenegy híd sincs az Amazonas fölött, és ennek meglepően egyszerű oka van
500 év után fedeztek fel egy új részletet Michelangelo egyik festményén
‘Már télen megkezdődhetnek a béketárgyalások Oroszország és Ukrajna között’