Válaszol-e valaki a Mikulásnak küldött levelekre? – Nos, erre biztosan nem gondoltál!
Az Egyesült Államok Postai Szolgálata és önkéntesei az elmúlt évszázadban bizony válaszoltak a sarkvidékre címzett ünnepi levelekre, amelyek “Kedves Mikulás” felütéssel kezdődnek. Sokan, akik leveleket írnak Mikulásnak, kedvesen ajándékokat kérnek tőle, de meghatóbb üzenetek is előkerülnek pl.: Tenisha, egy kétgyermekes édesanya, Georgiából ezt írta:
“Az én kívánságom az, hogy mosolyt csaljak a gyermekeim arcára idén. Az utóbbi pár év nagyon nehéz volt számunkra anyagilag. Ha van rá lehetőség, hogy egy ajándékkártyát küldj egy élelmiszerboltba, hogy élelmiszert vegyek és emlékezetes ünnepi vacsorát készíthessek nekik, azt nagyon megköszönném.”
Mindegyik levél elérhető online az Egyesült Államok Postai Szolgálata által működtetett Operation Santa programban, amely lehetővé teszi, hogy bárki teljesítse és válaszoljon a levelekre. A Mikulással való levelezés mélyen gyökerező hagyomány az Egyesült Államokban.
De hová kerülnek a Mikulásnak küldött levelek?
Mielőtt 1775-ben létrejött volna a Postai Szolgálat, az amerikai gyerekek elégették leveleiket , mert hittek benne, hogy a hamu felszáll az égbe és így közvetlenül elér Mikuláshoz – mesélte Nancy Pope, a Smithsonian Nemzeti Postai Múzeum régóta vezető kurátora a Smithsonian magazinnak 2017-ben. (Pope, a múzeum alapító történésze, 2019-ben, 62 évesen elhunyt.) Manapság, a modern kommunikációs formák, mint az e-mail és az üzenetküldés ellenére, számos gyerek, a világ minden tájáról, továbbra is ezt a régi módszert választja, és hagyományos postai úton küldi el Mikulásnak a karácsonyi kívánságlistáját. És hihetetlen módon sok ilyen levelet valóban megválaszolnak írja a Smithsonian Mag.
A Postai Szolgálat 20. század elején indította el az Operation Santa programot a levelek kezelésére. 2017-ben lehetővé tették, hogy a gyerekek online is írjanak Mikulásnak. 1912-ben indult igazán, és 1914-ben Santa Claus, Indiana postamestere is válaszolt a levelekre. A Santa Claus Múzeum és Falu válaszol a városba és környékére érkező levelekre.
A digitális korszak nem csökkentette a múzeumhoz érkező levelek mennyiségét. “A levelek száma évről évre nőtt” – mondta Thompson.
1871-ben Harper’s Weekly karikaturistája, Thomas Nast egy olyan képet alkotott, amely Mikulás irodáját ábrázolta, tele a rossz és jó gyerekek szüleinek leveleivel, 1879-benpedig egy illusztrációt készített egy gyerekről, aki levelet ad fel Mikulásnak. A Nast-karikatúrák olyannyira népszerűek lettek, hogy a Postai Szolgálat nem volt teljesen felkészülve erre feladatra – mondta Pope.
Kezdetben az “Mikulás” vagy az “Északi-sark”-nak címzett levelek többsége a Halott Levél Hivatalba (DLO) került, mivel “olyan valakinek voltak címezve, aki, nem létezik” – mondta Pope.
A DLO (Dead Letter Office), amely a nem olvasható vagy nem létező címekkel rendelkező levelekkel és csomagokkal foglalkozott, Benjamin Franklin által lett bevezetve. A 19. és 20. század elején alapították, és a fő DLO Washingtonban működött. Az alkalmazottak, sok esetben nők, átválogatták a leveleket, és elégették azokat, amelyeket nem lehetett visszaküldeni. A csomagok égetése nehezebb volt, mivel érdekes tárgyakat, például koponyákat és hüllőket találtak bennük. Ezeket a tárgyakat a DLO üvegfalú vitrinben állította ki, később a Smithsonian Intézet gyűjteményébe kerültek. Az egyik ilyen tárgy egy brokáddal díszített selyem tasak volt, amelyen „A Karácsonyi Üdvözlet” felirat szerepelt, és benne egy „Karácsonyi Kívánság” található.
„Fogalmunk sincs, ki küldte, mikor, hogyan, miért és kinek – csak annyit tudunk, hogy nem jutott el, mert a DLO-n volt,” mondta Pope.
A Mikulás leveleinek felhalmozódása és elégetése a DLO-ban minden évben aggályokat váltott ki. Nem lehetett kézbesíteni őket, mert a címzettjük az Északi-sark volt, vagy valamilyen más nem létező cím. Néhány településen a postamesterek válaszoltak azokra a levelekre, amelyeket helyben elfogtak.
„Törvénytelen volt számukra, hogy kinyissák a leveleket, de tudomásom szerint senkit sem pereltek ezért,” mondta Pope.
1907-ben Theodore Roosevelt postamestere lehetővé tette, hogy a Mikulás leveleit magánszemélyek és jótékonysági intézmények válaszolják meg. 1908-ban vádakat kaptak a levélírók ellenőrzésének hiányosságai miatt, így a leveleket visszaküldték a DLO-hoz. 1911-ben Frank Hitchcock újraengedélyezte a válaszadást, majd 1912-re megerősítették, hogy magánszemélyek és jótékonysági csoportok válaszolhatnak. Ekkor indult el a Santa Claus Association, de 1928-ra alapítóját, John Gluckot csalás miatt vádolták.
A Postai Szolgálat lépéseket tett annak érdekében, hogy megakadályozza a bűncselekményeket és rosszindulatú tevékenységeket a Mikulás leveleinek kezelésében. A gyerekek többféleképpen is kapcsolatba léphetnek Mikulással. A szülők a leveleket Anchorage-ba küldhetik, ahol egy feldolgozó központ kezeli azokat. A válaszlevelek a North Pole-ból érkeznek. Az Operation Santa programban részt vevő önkéntesek kiválasztanak egy levelet, válaszolnak rá, és ajándékot vásárolnak, amit a postahivatalba visznek. A Postai Szolgálat kézbesíti az ajándékokat, míg a postai alkalmazottak csak válaszolnak a levelekre, ajándékokat nem küldenek.
„Mindent megpróbálunk, hogy minden levelet megválaszoljunk” – mondta. „Sajnos, mivel annyi levelet kapunk, ez egyszerűen nem lehetséges.”
Thompson elmondta, hogy bár az elmúlt években megnövekedett a postai forgalom, a levélírás hagyománya valószínűleg eltűnőben van. Mégis, egy dolog állandó maradt… A Mikulásnak írt levelek továbbra is érkeznek
Ezt is érdemes elolvasni:
Lenyűgöző kivilágítással indult el a Miskolci Adventi Fényvillamos – Nézze meg itt kívül-belül
A budapesti karácsonyi vásárok idén is a világ legszebbjei között vannak
Kiemelt kép: Depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ismered a magyar gótika emlékeit? A keszthelyi Magyarok Nagyasszonya-templom és a vár
Eltolhatónak tervezték a Lánchidat?
A „világ legkisebb városa” mindössze 52 lakossal rendelkezik, mégis világhírű
Karácsonyi lakástűz – Ne hagyd, hogy az ünnepek tragédiába torkolljanak!
Az orkák között visszatért a 37 éve kikopott „lazackalapos” trend
Előkerült Petőfi elfeledett fiának fényképe