Trump beleállt az EU-ba: több amerikai olajat és gázt vásároljunk, vagy extra vámokkal fog büntet
Donald Trump, az Egyesült Államok újonnan megválasztott elnöke újjáélesztette a lehetséges kereskedelmi háborútól való félelmeket azzal, hogy felszólította az Európai Uniót (EU), hogy vásároljon több amerikai kőolajat és földgázt, különben vámokkal kell szembenéznie az óceánon túlra irányuló exportra.
Megválasztása óta tett első, kereskedelemmel kapcsolatos nyilatkozatában Trump hangsúlyozta, hogy az EU-nak az EU-val szembeni, szerinte „hatalmas hiányt” az energiabehozatal növelésével kell kezelnie. Az Igazság közösségi oldalán írva kijelentette:
„Azt mondtam az Európai Uniónak, hogy az USA-val szembeni hatalmas deficitjüket úgy kell ellensúlyozniuk, hogy nagy mennyiségben vásárolnak tőlünk olajat és gázt. Ellenkező esetben, TARIFÁK mindenütt!!!”
Az USA energiaipari dominanciája és az EU függősége
Az USA, a világ legnagyobb olajtermelője és a cseppfolyósított földgáz (LNG) vezető exportőre, Európa kulcsfontosságú beszállítójává vált azóta, hogy az orosz gázexport 2022-ben visszaesett az ukrajnai inváziót követően. Az EU máris az amerikai LNG felé fordult, hogy csökkentse az orosz energiától való függőségét. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke nemrégiben megjegyezte, hogy az EU a fennmaradó orosz LNG-behozatalt amerikai szállításokból pótolhatja. „Még mindig jelentős mennyiségű LNG-t kapunk Oroszországból” – jelentette ki. „Miért ne cserélhetnénk le olcsóbb amerikai LNG-re, hogy csökkentsük energiaköltségeinket?”. Az év első felében az EU LNG-importjának 48%-át az Egyesült Államok szállította, míg Oroszországból csak 16% érkezett, többek között Magyarországra. A szeptemberrel végződő három hónapban az amerikai olaj szintén az EU importjának 15%-át tette ki.
Gazdasági és környezetvédelmi aggályok
Annak ellenére, hogy Trump az export növelését szorgalmazza, egy, a Biden-kormány idején megrendelt nemrégiben készült amerikai kormányzati tanulmány arra figyelmeztetett, hogy az LNG-export bővítése akár 30%-kal is megemelheti az ottani gázárakat. A jelentés emellett jelentős környezeti költségekre is rávilágított, többek között a megnövekedett termeléssel járó magas szén-dioxid-kibocsátásra. Ez kihívás elé állítja Trump kampányígéretét, miszerint gyorsan jóváhagyja az LNG további exportját, mivel mind a gazdasági nyomást, mind a környezetvédelmi kritikákat meg kell oldania.
Globális kereskedelmi kockázatok és vámfenyegetések
Trump energiavásárlásra vonatkozó követelése egy szélesebb körű kereskedelmi menetrend része. Vámokkal fenyegette meg a Kanadából, Mexikóból és Kínából származó összes exportot, hacsak nem tesznek lépéseket az USA-ba irányuló migráció és kábítószer-kereskedelem megfékezésére.
Ezen intézkedések lehetséges következményei jelentős hatással lehetnek az amerikai fogyasztókra. Az ING közgazdászai úgy becsülik, hogy Trump szélesebb körű kereskedelmi javaslatai, beleértve a minden importra kivetett általános 10-20%-os vámot és a kínai árukra kivetett 60%-os vámot, akár évi 2400 dollárba is kerülhetnek az amerikai háztartásonként.
Az EU kiszámított válasza
Bár Trump vámfenyegetései riasztónak tűnhetnek, szakértők szerint követelései összhangban vannak az EU energiastratégiájával. David Oxley, a Capital Economics vezető éghajlati és nyersanyag-közgazdásza megjegyezte:
„Trump felszólítása, hogy az EU vásároljon több amerikai olajat és gázt, nem fog álmatlan éjszakákat okozni Brüsszelben. Az EU már most is igyekszik diverzifikálni az orosz gáztól, és az amerikai LNG beleillik ebbe a stratégiába”.”
Nem ez az első alkalom, hogy Trump a kereskedelmi tárgyalásokon a vámokat használja ki. 2018-ban az EU beleegyezett, hogy több milliárd dollár értékben vásárol amerikai árukat, köztük LNG-t, hogy elkerülje a kereskedelmi háborút Trump előző kormányzása idején. Akkor az EU azzal fenyegetőzött, hogy olyan amerikai exportcikkeket vesz célba, mint a Harley-Davidson motorkerékpárok, a Levi’s farmer és a Kentucky bourbon, ha az USA acélvámokat vet ki.
Előre tekintve
Trump megújult kereskedelmi retorikája megteremti a terepet az EU-val való vitás kapcsolathoz, különösen akkor, amikor a tömb az orosz energiafüggőségből való átmenet során. Miközben fenyegetései tárgyalási taktikát jelenthetnek, tükrözik a gazdasági, környezetvédelmi és geopolitikai érdekek összetett összefonódását a globális kereskedelemben, írja a The Guardian.
Az elkövetkező hónapok fogják megmutatni, hogy Trump követelései gyümölcsöző megállapodásokhoz vezetnek-e, vagy újra fellángolnak a kereskedelmi feszültségek a globális színtéren.
Magyarország az orosz gáztól függ, mit szól ehhez Trump?
Magyarország poízciója is kérdéses, mert Orbán Viktor miniszterelnök szoros kapcsolatot ápol a felálló adminisztrációval, és nagy reményeket fűz hozzá, ugyanakkor a magyar Kormány váltig állítja, nincs alternatívája az orosz gáznak és kőolajnak, és a kitettséget sem csökkentették az elmúlt években. Egy biztos, az új amerikai elnök nem fog jó példát látni Magyarországban. De lennének más utak is: amennyiben az állam a jelenlegi napelem szabályozást kibővíti és megreformálja, illetve a jelenlegi támogatási összeget radikálisan megnöveli, akkor a magyar háztartások jobban el tudnának szakadni a gáz fűtéstől, ami egyben azt is jelentené, hogy kevesebb (orosz) gáz kellene.
ezt is olvasd el:
4 különös áramtermelési módszer
Új áttörés a szupravezetésben: Megdöbbentő felfedezés, ami mindent megváltoztathat!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elrontjuk a gyerekeinket? A túl sok ajándék veszélyes hatásai
Hogyan szállíthatjuk haza szabályosan a karácsonyfát? Íme a hatóság tanácsai!
Évtizedek óta nem tudják megfejteni a tudósok az idegen növény fosszília rejtélyét
Mit kezd Trump elnök a kínai kiberkémkedés fokozódásával?
Négy francia állampolgár szabadon engedése Burkina Fasóban: Marokkó királya közvetített
Ha hiszed, ha nem, Törökország síeléssel és más téli szórakozási élményekkel is vár