„A gyerekek miatt fog elbukni a rezsim” – Politikai foglyok és átnevelő táborok
Egy beszámoló szerint Oroszországban rengeteg gyereket politikai fogolyént tartanak bebörtönözve.
Sasha Skolichenko orosz művész és aktivista, aki egy ukrajnai nyári táborban dolgozott tanácsadóként, és a börtönt is megjárta. A The Moscow Times sorain véleménycikkben számolt be tapasztalatairól és a gyerekek kezeléséről az orosz rezsimben. Szerinte a rendszer fél a jövő generációjától.
Elmondása szerint az orosz televízióban két csatorna is van, amelyek a nőket célozzák, beleértve a háztartási munkát végzőket is. Szinte minden reklámszünetben a női krimik, melodrámák, jósnőkről és médiumokról szóló esetdrámák között egy ismert alapítvány reklámja látható, amely szellemi és testi fogyatékkal élő gyermekek számára gyűjt pénzt. Ezek közül a gyerekek közül sokan halálos betegek, és az alapítvány csak arra tud törekedni, hogy minél tovább életben tartsa őket. Minden reklám egy történet, egy adománykéréssel – például sürgős szívműtétre egy csecsemőnek vagy mobil lélegeztetőgépre egy tinédzsernek, hogy többet mozoghasson és élvezhesse az életet.
„Minden nőnek, aki látta ezeket a reklámokat, megszakadt a szíve. Néhányan elutasították, meggyőződve arról, hogy átverésről van szó: nem tudták elképzelni, hogy ezeknek a gyerekeknek az orvosi szükségleteit nem fedezi az állam” – írja Skolichenko. De még gyakrabban káromkodtak a nők, és olyanokat mondtak, mint: „Ez egy szégyen! Ennyi pénz megy a háborúra, és a jó embereknek filléreket kell gyűjteniük ezekre a gyerekekre”.
Szerinte a „hagyományos értékek” modellje itt megrepedt. Nemrég a Vitalij Milonovot váltó tiszteletes Tkacsov azt javasolta, hogy a gyermekkor fogalmát állítsák vissza egy még „hagyományosabb” koncepcióra, amikor több gyerek születik, de sokan nem élik túl a szüleiket.
A gyerekek szeretete egyben eszköz a félelemkeltésre
A jelenlegi ideológia a gyermekek iránti szeretetre és a szülői félelmekre játszik, néha a legirracionálisabbakra. „Tiltsuk be a nemi megerősítő terápiát. Tiltsuk be a melegség, a Pokémon Go és a quadrobic népszerűsítését. Tiltsuk be a gyermekmentes életmódot. Lépjünk be Ukrajnába, hogy megvédjük az orosz gyerekeket a náciktól és a Nyugattól. Bármi szolgálhat ürügyül a megtorló szankciókhoz” – írja.
Mindazonáltal az orosz propaganda e látszólag erős sarokköve, a boldog és ártatlan gyermekkor koncepciója valójában meglehetősen instabil alapokon nyugszik. „Miután két és fél évet töltöttem börtönben, tudom, hogy az ember ott meg is halhat, még akkor is, ha tökéletes egészségben lépett be.”
„És igen, vannak ott gyerekek, akár tizennégy évesek is – ez a legfiatalabb, akit a bíróság elzárhat. Általában a vádaknak súlyosnak kell lenniük: nemi erőszak, gyilkosság, csoportos erőszak stb. De vannak gyermek politikai foglyok is. Láttam őket – az arsenalka-i börtön, ahol engem tartottak fogva, egyben kiskorúak fogdája is.”
A gyermek politikai foglyokat ezekkel az erőszakos bűnözőkkel együtt zárják be. A szülők gyakran félnek attól, hogy mi fog történni, ha beszélnek – és nem ok nélkül. A gyerekeket a cellákban verik, a vezetőség megalázza őket, vagy akár magánzárkába is zárják őket. Képzeljük csak el, milyen félelmetes az ilyen elszigeteltség egy tinédzser mentális egészségére nézve!
„Oroszosító” nyári tábor
Az ukrajnai Mariupol város orosz megszállás alá került egy brutális ostromot követően, amelynek során civilek ezrei haltak meg, és százezrek maradtak alapvető szükségletek nélkül. Az orosz hatóságok gyorsan hozzáláttak a pusztítás nyomainak eltakarításához és a város oroszosításához.
A Mariupol életének átalakítására tett erőfeszítéseiken túl a megszállt területekről származó gyermekek számára Oroszországon belüli táborokba kirándulásokat is szerveztek, amelyek célja az „orosz identitás kialakulásának elősegítése”. A szentpétervári Bumaga outlet számára a Kidmapping projekt, amely a megszállt területekről deportált gyermekekről szóló információkat követi nyomon, az egyik ilyen tábor tanácsadóival beszélgetett, hogy többet megtudjon arról, mi történik ott.
A Druzsnyik tábor 2023-as programja szerint az utazások célja, hogy „az orosz identitás fejlődését” elősegítsék. Ez magában foglalja a gyerekek ösztönzését arra, hogy Szentpéterváron járjanak főiskolára és ott kezdjenek karriert, „Szentpétervár történelmének és kultúrájának megismerését”, valamint az „alapvető nemzeti értékek kialakítását”. Ez utóbbi speciális órákat és kormánytisztviselőkkel való találkozókat is jelent, írja a Meduza összefoglalójában.
A Druzsnyik aligha az egyetlen kezdeményezés, amely a megszállt területek ukrán gyermekeit célozza meg. A Druzsnyihban dolgozó tanácsadók azonban úgy vélik, hogy ebben a táborban kisebb az ideológiai nyomás, mint sok hasonló programban. „Több propagandára számítottam” – mondja Irina, a táborban dolgozó gyermekpszichológus.
„Igyekeztünk elkerülni, hogy [a háború] témáját felhozzuk” – mondja Anton, aki 2022 és 2023 között volt a Druzsnyik tábor tanácsadója. De még ha a gyerekeket nem is kényszerítik nyíltan arra, hogy kifejezzék az Ukrajna iránti gyűlöletüket, folyamatosan oroszbarát üzenetekkel veszik körül őket, és arra ösztönzik őket, hogy jövőjüket Szentpétervárhoz kössék.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Gurkhák: A brit hadsereg legendás nepáli harcosai
A horvátok brutalitása világháborúban még a nácikat is megrémítette
Time Out Market: Közép-Kelet-Európa első különleges gasztropiaca nyílik Budapesten 2025-ben
Láttál már meteorbecsapódást a Holdon?
Hogyan lehet tüzet gyújtani a víz alatt?
Robotok a kutyák ellen – rendhagyó agility-versenyt rendeztek