Kína és Oroszország technológiai együttműködésbe kezd
Vlagyimir Putyin orosz elnök utasította a kormányt és Moszkva legnagyobb állami tulajdonú bankját, a Sberbankot, hogy működjenek együtt Kínával a mesterséges intelligencia fejlesztésében.
Oroszország és Kína összedugja a fejét, hogy AI-t fejlesszenek
A Newsweek értesülései szerint a tervük valószínűleg az, hogy szembeszálljanak az Egyesült Államokkal. A Kreml honlapján szerdán közzétett utasításban Putyin azt írta, hogy a szervezeteknek „biztosítaniuk kell az együttműködést a Kínai Népköztársasággal a mesterséges intelligencia területén”. Kína a világ egyik vezető hatalma ezen a területen is, így segíthetnek Oroszországnak az AI-al működő fegyverek kifejlesztésében és még több dologban, amellyel az Ukrajnai háborút akarják megnyerni.
A következő öt év középpontjában a világ vezető hatalmai valószínűleg kivétel nélkül az AI-fejlesztés élére akarnak majd állni, mivel az ebbe a technológiába történő befektetések és kutatások egyre nőnek, és az egyre jelentősebb szerepet játszik a politikában, a gazdaságban és általában a társadalomban. Putyin nemrégiben bejelentette, hogy Oroszország együtt fog működni a BRICS-országokkal a mesterséges intelligencia fejlesztésének céljából. Az orosz elnök lényegében egy olyan szövetséget akar létrehozni, amelynek célja, hogy felvegye a harcot az Egyesült Államok AI-fejlesztésben elért előrehaladásával szemben.
A Nyugat által bevezetett szankciók korlátozzák Oroszországot abban, hogy a mesterséges intelligenciával kapcsolatos céljait megvalósítsa, mivel Moszkva nem tud hozzáférni a fejlődéshez szükséges technológiákhoz, többek között a mikrochipekhez. A Sberbank vezérigazgatója, German Gref 2023-ban megjegyezte, hogy Oroszország nem fér hozzá a grafikus feldolgozóegységekhez, azaz a mesterséges intelligencia fejlesztését támogató mikrochipekhez, ami megnehezíti az előrelépést ezen a területen.
A Center for a New American Security szerint a mesterséges intelligencia fejlesztésére irányuló orosz erőfeszítések az új technológia harci környezetben történő alkalmazására összpontosítottak, hogy segítsék az Ukrajnával szembeni háborús erőfeszítéseket. Az orosz kormány a jelentések szerint különösen az információs és kiberműveletekhez szükséges mesterséges intelligencia fejlesztésére összpontosít.
Egyenlő felekként kollaborálnának?
Az Ukrajnával vívott, közel négy éve tartó háborújában Moszkva a harctéren is alkalmazta a mesterséges intelligenciát AI-alapú drónellenes eszközökként, valamint katonai kiképzésre, kiberhadviselésre és pilóta nélküli rendszerekkel végzett műveletekre. Hozzájuk hasonlóan Kína is fejleszti a mesterséges intelligenciát harci célokra, és megkezdte a teljesen autonóm, mesterséges intelligenciával működő robotok kifejlesztését. Peking és Moszkva állítólag már elkezdett együttműködni a mesterséges intelligenciával működő fegyverek kifejlesztésében.
A brit Tortoise Media 2024-re vonatkozó globális AI-indexe szerint az Egyesült Államok áll az AI-innováció élén, Kína a második, míg Oroszország a 31. helyen áll a 83 ország közül.
Oroszország és Kína együttműködése a mesterséges intelligencia fejlesztése terén a háború előrehaladtával valamikor a jövőben „gyilkos robotok” bevetéséhez vezethet, és csak az idő fogja megmutatni, hogy ez a mesterséges intelligencia-fejlesztés hogyan befolyásolja Moszkva háborús stratégiáját.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Telekom belép a használt okostelefonok piacára
Határátkelőhely óriásfejlesztés: az M5 mellett az M6-on is könnyen meg lehet majd közelíteni Szerbiát
Ha ilyen kétszázast vagy ötvenest találsz a pénztárcádban, gazdag vagy
A tested atomjai valószínűleg másik galaxisból érkeztek
A tatárjáráskor árulásra készült a magyar király?
Ukrajna elzárta az orosz gázcsapokat, január 1-től nem szállít Európába