Újabb autógyártó cég jön Magyarországra
Szijjártó Péter Facebookon jelentette be, hogy a Xinzhi hazánkban hozza létre európai gyártóbázisát.
A kínai Xinzhi autóipari vállalat mintegy ötvenmilliárd forint értékű beruházást valósít meg Hatvanban, amelynek következtében közel kilencszáz új munkahely jön létre – jelentette be közösségi oldalán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A beruházás nemcsak Magyarország gazdasági pozícióját erősíti, hanem hozzájárul az elektromos járműipari átállás globális folyamatához is.
Újabb kínai gyártó hatalmas létesítménye
A Xinzhi a tárca közleménye szerint az elektromos motorok egyik alapegységének gyártását fogja Magyarországon végezni, a beruházás összeértéke nagyjából ötvenmilliárd forint. Szijjártó szerint a gyártás mellett kutatásfejlesztéssel is fognak foglalkozni, ezért harminc, magasan képzett mérnököt is fel fognak venni.
„Az elektromos autóipar még fejlődésének korai stádiumában tart, tehát a kutatásnak, a fejlesztésnek most igazán nagy szerepe van, így Magyarország nemcsak egy komoly újabb gyártási kapacitást, hanem kifejezetten magas hozzáadott értékű, az innováció területén működő kutatás-fejlesztési kapacitást is magához tudott vonzani” – jelezte a külügyminiszter. „Jó hír tehát Hatvannak, jó hír Hatvan környékének, jó hír Magyarországnak és a magyar gazdaságnak. Az esztendő jól kezdődik, 2025 sikeres éve lesz a magyar gazdaságnak. Magyarország a globális autóipari megújulás egyik fellegvára és éllovasa.”
Szijjártó hangsúlyozta, hogy Európa gazdasági versenyképessége és biztonsága az elmúlt évek során jelentősen romlott. Szerinte a gazdasági hanyatlást az elektromos autóipar terén való erősítéssel lehetne megállítani, amely folyamatban Magyarország kiemelkedő szerepet tölt be.
A Xinzhi beruházása Hatvanban nemcsak helyi szinten, hanem országos és nemzetközi szinten is fontos lépést jelent az elektromos járműipar fejlődésében. Az új munkahelyek létrehozása és az innovációs kapacitás bővítése hozzájárul Magyarország gazdasági sikereihez és nemzetközi megítéléséhez.
A kínai vállalatok térnyerése Magyarországon
Magyarországon folyamatosan nő a kínai vállalkozások és gyártók száma: az OPTEN legfrissebb adatai szerint 2023-ban közel 600 kínai tulajdonnal rendelkező cég működött hazánkban. Az árbevétel több mint háromszorosára nőtt a legutolsó elérhető pénzügyi adatok alapján, míg a feldolgozóipar és az építőipar egyre meghatározóbb szerepet játszik a kínai cégek tevékenységében.
Magyarországon közel 400 kínai vállalat van jelen, melynek kizárólagos és közvetlen tulajdonosai Kínában bejegyzett cégek vagy magánszemélyek. Azon cégek száma azonban megközelíti a 600-at, ahol legalább egy kínai illetőségű tulajdonos is jelen van a vállalkozásban. A kínai vállalatok „legöregebb” tagja több mint harminc éves múltra tekint vissza, míg a legfiatalabbak éppen, hogy elkezdték működésüket. A 2010-et követő években alakult a kínai vállalatok több mint 85 %-a, ami jól mutatja a megnövekedett érdeklődést Magyarország irányába.
Az elmúlt években a magyar kormány hazánkba hozta a CATL akkumulátorgyártó és a BYD autógyártó kínai vállalatokat, írja a VG.hu. Előbbi Debrecenben, utóbbi Szegeden létesít gyárat. A CATL beruházás nagy negatív visszhangot váltott ki a debreceni lakosok körében környezetszennyező hatása, különösen vízigénye miatt. A Telexnek továbbá minősíthetetlen munkakörülményekről is beszámolt egy felháborodott dolgozó.
Ez is érdekelhet:
- Megrendítő kiállítás nyílik Budapesten a város 1944-45-ös ostromáról
- Egy magyar város rejtélyes titka: Mátyás király elfeledett palotája, amelyet évszázadokra elnyelt a föld!
Kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
VIDEÓ: ilyen egy 6,9-es erősségű, borzalmas földrengés a tenger mélyéről nézve
4 bolygó bámulatos együttállását láthatjuk szabad szemmel is januárban!
A dinoszauruszok 65 millió év után visszatérhetnek a Földre
Ma is élhet az ősi emberi faj egy távoli, eldugott szigeten
Drasztikusan csökkent az állami férőhelyek száma ezeken az egyetemeken
Miért néznek a fiatalok annyi megtörtént bűnesetet?