1974. október 5-én David Kunst beírta magát a történelembe, amikor gyalogosan teljesítette a világ első hivatalosan igazolt körbejárását. Az út során találkozott Monaco hercegnőjével, Grace Kelly-vel, pénzt gyűjtött az UNICEF számára, és tragikusan elvesztette testvérét, Johnt, egy fegyveres támadás során Afganisztánban.
David Kunst és testvére, John, 1970. június 20-án indultak el Minnesota-ból egy egyszerű, de nagyszabású céllal: körbejárni a világot gyalog. Az ötlet egy mozi vetítőtermében született, ahol David egyik barátja, Rick Ebensteiner megjegyezte: „Olyat kell csinálnod, amit még soha senki nem tett meg, és amit valószínűleg soha senki nem fog megismételni.” Ez a gondolat inspirálta a testvéreket, akik úgy döntöttek, hogy a kalandot egy nemes céllal ötvözik: pénzt gyűjtenek az UNICEF számára — írja a Smithsonian.
Az első lépések: Minnesota-tól New York-ig
A testvérek először 1500 mérföldet gyalogoltak Minnesota-tól New York városáig, ahol átrepültek az Atlanti-óceán felett Portugáliába. Az európai útvonal Spanyolországon, Franciaországon, Olaszországon, Jugoszlávián, Bulgárián, Görögországon és Törökországon vezetett keresztül, majd Ázsiában Irán, Afganisztán, Pakisztán és India következett. Az eredeti terv szerint a testvérek Japánon, Hawaiin és az Egyesült Államok nyugati partján keresztül tértek volna vissza Minnesota-ba.
Az út során a testvérek négy öszvért használtak a felszerelésük szállítására, köztük Willie Make It nevű társukat, aki hamarosan a küldetés ikonikus alakjává vált.
Találkozások Európában: hercegnő és kalandorok
Európában David és John találkozott Grace Kelly-vel, Monaco hercegnőjével, aki mosolyogva érdeklődött az öszvérük felől. A testvérek emlékbe egy szerencsét hozó patkót ajándékoztak neki. Olaszországban találkoztak Thor Heyerdahllal, a híres norvég kalandorral, akinek könyve inspiráló hatással volt Davidre.
Tragédia Afganisztánban
1972 októberében a testvérek Afganisztánban egy banditatámadás áldozatai lettek. John életét vesztette, míg David súlyosan megsérült, de túlélte az incidenst. A támadást követően David visszatért Minnesota-ba, hogy felépüljön, majd 1973-ban újra útnak indult, immár másik testvérével, Pete-tel.
Újrakezdés: India, Ausztrália és a végső szakasz
David és Pete folytatta az utat Afganisztántól Indiaig, majd mivel nem kaptak engedélyt Burma átszelésére, úgy döntöttek, hogy Ausztrálián keresztül folytatják. Ausztráliában David találkozott későbbi feleségével, Jenni Samuel-lel, aki segített neki az út további szakaszán.
A nagy befejezés
1974 júliusában David megérkezett az Egyesült Államokba, és folytatta gyalogos útját Kalifornián, Nevadán, Arizonán és Iowán keresztül egészen Minnesota-ig. Október 5-én, négy évvel és 14 450 mérfölddel az indulás után, David visszatért szülővárosába, Waseca-ba, ahol több ezer ember várta őt.
Egy életre szóló emlék
David Kunst az első emberként vonult be a Guinness Rekordok Könyvébe, aki hivatalosan körbegyalogolta a világot. Bár az út nem volt mentes a tragédiáktól és nehézségektől, David úgy emlékszik vissza az utazásra, mint élete legmeghatározóbb élményére.
Ma, 85 évesen David továbbra is aktívan emlékezik vissza a kalandjaira, és úgy érzi, hogy az utazás során megtapasztalt szabadság és kitartás formálta az életét. „Milyen gyorsan repül az idő, ha egészséges vagy és jól érzed magad” – mondta egyszerűen, amikor a hosszú út tanulságairól kérdezték.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Tudósok azonosítottak egy új vércsoportot – A tiéd is ez lehet?
A Római Birodalom növekedése egy pusztító vulkánkitörés után
itt tudod támogatni az oldalunkat