Gaál Franciska, a gyönyörű magyar színésznő, akit Hitler és Sztálin is imádott
Gaál Franciska magyar színésznő élete a hírnév, a balszerencse és a tragédia szívszorító története a nemzetközi sztárságtól – amelyet Sztálin és Hitler is csodált – a második világháború után megélt nehézségekkel teli évekig. Franciska, bár egykor imádott színésznő volt, utolsó napjait szegénységben és magányban töltötte.
Korai évei
Gaál Franciska (eredeti nevén Silberspitz Franciska) 1903. február 1-jén született Budapesten, egy zsidó család hetedik lányaként. Gyermekkorában nővérei levetett ruháit hordta, és arról álmodozott, hogy egyszer kifejezetten neki készített ruhái lesznek. Az iskolában nem jeleskedett, saját bevallása szerint szinte minden tárgyból megbukott, kivéve az irodalmat, köszönhetően a magyar tanára iránti rajongásának, írja a Daily News Hungary a Dívány cikke alapján.
Franciska élénk személyiségével és erőteljes hangjával korán kitűnt a többiek közül. Színinövendékként Gál Gyula tanítványa volt a Nemzeti Színházban, ahol krónikus késései és kreatív kifogásai gyakran próbára tették tanára türelmét. Bosszúból a tanár tréfásan különböző neveken szólította az órán. Franciska gyorsan reagált, és szemtelenül közölte vele, hogy hivatalosan megváltoztatta a nevét Silberspitzről “Gál”-ra, amely később Gaál formában vált művésznevévé 1927-ben.
Sztálin és Hitler is imádta
Egy rövid és némileg naiv házasság után a magyar színésznő 1933-ban elvált, és hamarosan feleségül ment egy banktisztviselőhöz. Karrierje külföldre vitte, bécsi és berlini meghallgatásokra, ahol szerződést ajánlottak neki. Kezdeti pánikja ellenére, amely a nyelvi akadályokból és a kudarctól való félelemből fakadt, Gaál hamarosan lenyűgözte Berlint, ahol a magyar származású amerikai rendező, Joe Pasternak szerepet adott neki a Paprika című filmben. Ez jelölte a német nyelvű filmekben elért sikereinek kezdetét, amelyek közül sok nemzetközi elismerést is szerzett.
Filmjei még a Szovjetunióba is eljutottak. Ennek következtében egy furcsa helyzet alakult ki: Sztálin és Hitler is csodálta a munkáját. Hitler állítólag azt mondta: “Ez valamiféle genetikai tévedés kell legyen, mert egy ilyen tehetséges színésznő nem lehet zsidó.” Péter című filmje elnyerte az Év vígjátéka díjat az 1935-ös orosz filmfesztiválon, és Sztálin személyesen ajánlott fel neki anyagi biztonságot és otthont Moszkvában. Gaál azonban visszautasította az ajánlatot, és inkább hollywoodi álmait követte.
Tragikus események sorozata
A gyönyörű magyar színésznő élete tragikus fordulatot vett, miután 1941-ben visszatért Magyarországra. Ő és férje szembesültek az antiszemita törvények pusztító hatásaival, amelyek miatt nem tudott többé színészkedni. Bujkálni kényszerült, a háborút férje balatoni nyaralójának titkos szobájában töltötte.
1947-ben ő és férje Amerikába költöztek egy új kezdet reményében, de színészi karrierje addigra már elhalványult. Betegséggel és szegénységgel küzdve élte utolsó éveit magányosan, korábbi hírnevét sosem tudta már visszaszerezni. Bár jelentkezett egy magyarországi idősotthonba, romló egészsége megakadályozta, hogy visszatérjen. Gaál Franciska, egy egykor ünnepelt színésznő, 1972. augusztus 13-án hunyt el New Yorkban.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A kutatók szerint a sötét anyagnak fogyókúrára van szüksége
Mit keres egy űrhajós egy több száz éves katedrális falán?
Egyeseknek 4 óra alvás is elég – Te is köztük vagy?
Élet és munka történelmi, mégis modern környezetben, a természet ölelésében? Vállalj munkát az egri térségben!
Közép-Európa legnagyobb katonai fejlesztése: 59 milliárdos szupermodern laktanya épül Szolnokon
Középkori váraink újjászületése: Salgó vára és a somoskői vár is megújul