Lesújtó eredmény: A magyarok a legboldogtalanabbak között vannak az EU-ban
Az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (Eurofound) legfrissebb felmérése szerint a magyarok az Európai Unióban az egyik legalacsonyabb életelégedettségi szintről számoltak be.
Az eredmények az elégedetlenség aggasztó tendenciájára világítanak rá, Magyarország ugyanis az uniós rangsor végén áll.
Az Eurofound szerint az osztrákok a legelégedettebbek a blokkban, az 1-től 10-ig terjedő skálán átlagosan 6,5 pontra értékelték életszínvonalukat. Az EU átlaga 5,8, a dobogós helyeken Ausztria után Hollandia és Dánia osztozik, mindkettő 6,3 pontot ért el. A spektrum másik végén a magyarok csak 5,0 pontot értek el. Nálunk csak az észtek és a görögök adtak alacsonyabb számot, 4,5 pontot.
A felmérés több, az életelégedettséget befolyásoló tényezőt is feltárt. Meglepő módon az idősebbek magasabb szintű elégedettségről számoltak be, mint a fiatalabb generációk, a legalacsonyabb értékeket a 40-54 évesek kapták. A foglalkoztatás szintén jelentős szerepet játszott, mivel a munkanélküli válaszadók 0,9 ponttal alacsonyabb pontszámot értek el, mint foglalkoztatott társaik.
A jövedelem hasonló mértékben volt meghatározó tényező, az alacsonyabb jövedelmű válaszadók 0,9 ponttal az átlag alatt, míg a legmagasabb jövedelműek 1,1 ponttal magasabb értéket értek el, számolt be a Daily News Hungary.

Illusztráció. Flickr
Az iskolai végzettség is szerepet játszott, a felsőfokú végzettséggel rendelkezők átlagosan magasabb pontszámot értek el. További tényezők között szerepeltek az életkörülmények – a partnerrel élők nagyobb elégedettségről számoltak be –, míg a nők és a fogyatékkal élők alacsonyabb szintű elégedettségről számoltak be.
A felmérésből kiderült, hogy a magyarok nemcsak elégedetlenek az életükkel, hanem a legkevésbé optimisták is a jövővel kapcsolatban. Görögország és Olaszország mellett Magyarország az optimizmus rangsorának utolsó helyén állt, a válaszadók mindössze 22%-a fejezte ki reményét 2024-re vonatkozóan. Ez jelentős visszaesést jelent 2020 áprilisához képest, amikor a magyarok 45%-a volt optimista, vagyis az arány mindössze négy év alatt a felére csökkent.
Az optimizmus rangsorát Írország, Dánia, Ausztria és Spanyolország vezette. A felmérés azonban az optimizmus általános csökkenését is megállapította az egész EU-ban, ami a széles körű gazdasági és társadalmi kihívásokat tükrözi.
A tanulmány kiemelte továbbá a magyarok pénzügyi terheit, különösen az alacsony jövedelmű háztartásokét, amelyek aránytalanul nagy mértékben küzdenek az EU legmagasabb inflációs rátájával. Az infláció Magyarországon még 2024 elején is magas maradt, ami sok család számára súlyosbította a megélhetési gondokat.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A legendás Orient Expresszen utazhatsz Budapestről Párizsba
A „rabul” ejtő Salamon-torony
Újra megnyitotta kapuit Magyarország egyik ikonikus szállodája
Még idén megnyílik a Biodóm, ráadásul állandó jelleggel
Putyin az egyik legjobb emberét küldi Washingtonba tárgyalni
A CERN egy még nagyobb részecskegyorsítót tervez a Nagy Hadronütköztető mellé