Új ötlete van Trumpnak az ukrajnai békére
Az Egyesült Államok azt szeretné, ha Ukrajna még az év vége előtt választásokat tartana, különösen, ha sikerül fegyverszünetet kötnie Oroszországgal a következő hónapokban. Ezt Keith Kellogg, Donald Trump Ukrajnával és Oroszországgal foglalkozó különmegbízottja nyilatkozta.
Választást kell tartani Ukrajnában ahhoz, hogy legalább fegyverszünet jöjjön létre?
Szerinte a választások megtartása még háború idején is fontos, hiszen a demokratikus rendszerek egyik alapvető eleme a politikai verseny. A Reuters információi szerint Trump és csapata azt tervezi, hogy hivatali idejük első hónapjaiban megpróbálnak közvetíteni egy megállapodást, amely véget vetne az orosz-ukrán háborúnak, a stratégia pontos részleteit azonban még nem hozták nyilvánosságra.
A Fehér Ház egyes tisztviselői szerint az egyik lehetőség az, hogy Ukrajnát a választások megtartására ösztönözzék, miközben ideiglenes fegyverszünetet köt Oroszországgal. Egy másik megfontolt lehetőség, hogy előbb egy tartósabb békefolyamatot kezdeményeznek. Ha választásokat tartanának, az új ukrán elnök felelős lenne a hosszútávú békemegállapodás előkészítéséért Moszkvával.
Azt azonban nem tudni, Kijev miként fogadná a javaslatot. Volodimir Zelenszkij korábban azt mondta, hogy csak akkor lehet választásokat tartani, ha a harcok véget érnek, és megfelelő biztonsági garanciák születnek arra, hogy Oroszország ne kezdjen újabb támadásokat. Egy ukrán kormányzati forrás szerint Trump csapata hivatalosan még nem kérte a választások megtartását.
Zelenszkij hivatali ideje 2024-ben járt le, azonban a hadiállapot miatt nem lehet sem elnök-, sem parlamenti választásokat tartani. Az Egyesült Államok már Joe Biden elnöksége alatt is felvetette a választások fontosságát ukrán tisztviselőknek, de kijevi vezetők akkor is ellenezték azt, mondván, hogy a választások megrendezése megosztaná az országot, és lehetőséget adna Oroszországnak befolyásoló kampányok folytatására.
Mit szóltak ehhez a Kremlben?
Moszkva hivatalosan nem reagált a Trump-kormányzat választásokkal kapcsolatos terveire. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, hogy nincs tudomása az ügyről. Putyin többször kijelentette, hogy Zelenszkij elnökségét illegitimnek tartja, mivel nem volt újraválasztva, és ennek hiányában nem tekinti jogszerűnek egy békemegállapodás aláírására.
Egyes szakértők szerint, ha Trump rányomná Kijevre a választások megtartását, az épp Oroszország érdekeit szolgálná, hiszen Putyin hosszújta Zelenszkij eltávolítását a hatalomból. Néhány amerikai tisztviselő szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy a következő évben egyáltalán megrendezhetők lennének a választások, hiszen a háborús felek még mindig nem értettek egyet abban, hogyan kezdjék meg a hivatalos béketárgyalásokat. Míg a Kreml feltétel nélküli párbeszédről beszél, addig William Taylor, az Egyesült Államok volt ukrajnai nagykövete szerint Putyin eddig sem mutatta jelét annak, hogy komolyan gondolná a béketárgyalásokat.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mars: négyzet alakú, rejtélyes képződmény tartja lázban a kutatókat
Kutatók rájöhettek, ki írta a Bibliát?
Megszűnik a Budapest és Szöul közötti egyik közvetlen járat
A Marson is van tél, azonban egyáltalán nem olyan, mint amilyennek képzelnénk
Az eddigi legrégebbi rúnakövet találták meg Norvégiában
Az EU engedélyezte a lárvafehérje élelmiszerként való felhasználását, Magyarországon is árulni fogják