A Marson is van tél, azonban egyáltalán nem olyan, mint amilyennek képzelnénk
Sokak számára varázslatos látvány, amikor a Földön havazik, de vajon mi a helyzet a havazással a Földön kívül? A tudósok biztosak benne, hogy a Marson is hullik hó, bár nem egészen olyan, mint amit itt a Földön megszoktunk.
A Marsnak, akárcsak a Földnek, négy évszaka van, így ott is beköszönt a tél. A vörös bolygó Nap körüli pályája azonban körülbelül 687 napig tart, ezért az évszakok is kétszer olyan hosszúak. Az ottani tél során hó, jég és dér képződik, ahogy a bolygó hőmérséklete drasztikusan csökken. A sarkvidékeken a hőmérséklet pedig akár -123°C-ig is zuhanhat.
Külső szomszédunk felszínén és légkörében zajló hóesést az elmúlt évtizedekben a bolygót kutató szondák és roverek dokumentálták. A NASA adatai szerint a marsi hó kétféle lehet, ugyanis vízjégből vagy szén-dioxidból, azaz szárazjégből is állhat. A vízjégből álló hó sosem éri el a felszínt, mert a bolygó vékony légköre miatt még a lehullás előtt szublimál, vagyis közvetlenül gázzá alakul, írja a BBC Sky at Night.
A szárazjég-hó azonban eléri a talajt. Sylvain Piqueux, a NASA bolygókutatója szerint annyi hó hullik, hogy akár hótalpakkal is lehetne rajta járni. “Síelni azonban egy kráterbe vagy egy meredekebb lejtőre lenne érdemes mennünk, ahol több hó halmozódhat fel.”
A NASA szerint a havazás csak a Mars sarki régióiban fordul elő, és kizárólag éjszaka, amikor a bolygó azon része elfordul a Naptól, és elég felhős az időjárás. Számos fénykép készült a marsi dér- és jégrétegekről, de magát a hóesést még nem sikerült lencsevégre kapni, mivel a felszíni roverek nem tudnak eljutni a havazás által érintett területekre, a bolygó körül keringő szondák számára pedig a vastag felhőtakaró megnehezíti a jelenség közvetlen megfigyelését.
A NASA Mars Reconnaissance Orbiter azonban észlelte a bolygó légkörében hulló széndioxid-havat. A szonda műszere olyan hullámhosszú fényt is érzékel, amely az emberi szem számára láthatatlan, így sikerült áthatolnia a felhőrétegen és azonosítania a hóesést.
Egy másik fontos észlelés 2008-ban történt, amikor a NASA Phoenix leszállóegysége egy lézeres műszer segítségével hóesést detektált marsi felhőkből, mintegy négy kilométeres magasságból. Az adatokat elemző Jim Whiteway, a torontói York Egyetem kutatója akkor azt modnta, hogy eddig még soha senki nem látott ilyesmit a vörög bolygón.
A marsi szárazjég-hópelyhek eltérnek a földi hókristályoktól. Míg a Földön a hópelyhek hatszögletűek, a bolygón négyszögletű formában kristályosodnak, mivel a szén-dioxid molekulák így kapcsolódnak össze. A NASA kutatásai szerint ezek a hópelyhek kisebbek, mint egy emberi hajszál átmérője.
Meglepő módon a bolygón a dér jóval elterjedtebb jelenség, mint a havazás, és akár víz-, akár széndioxid-jégből is állhat. Már a NASA Viking szondái is dokumentálták a marsi dér jelenlétét az 1970-es években. 2024-ben az Európai Űrügynökség bejelentette, hogy két űrszondája a bolygó egyenlítői régiójában is felfedezett deret a hatalmas Tharsis vulkánrendszer csúcsain, ahol az Olympus Mons, a Naprendszer legmagasabb vulkánja is található. A felfedezett dér vastagsága mindössze egy emberi hajszáléval egyezik meg, de összmennyisége eléri a 150 ezer tonnát, ami nagyjából 60 olimpiai úszómedencényi vízmennyiségnek felel meg.
Ahogy a tél véget ér a Marson, a hó és a dér elpárolog, lenyűgöző felszíni formációkat hagyva maga után. Ezek közé tartoznak például a marsi “pókszerű” mintázatok, amelyeket az olvadó szárazjég által kiváltott talajmozgások hoznak létre. A Mars tehát a maga sajátos módján megéli a téli évszakot, még ha a hó és jégformálta tájai teljesen eltérnek is a földi tél varázsától.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mars: négyzet alakú, rejtélyes képződmény tartja lázban a kutatókat
Kutatók rájöhettek, ki írta a Bibliát?
Megszűnik a Budapest és Szöul közötti egyik közvetlen járat
Az eddigi legrégebbi rúnakövet találták meg Norvégiában
Az EU engedélyezte a lárvafehérje élelmiszerként való felhasználását, Magyarországon is árulni fogják
Kanada lehet az Európai Unió legújabb tagállama?