Az emberi evolúció a szemünk előtt változtatja meg a tibetieket
Az emberi evolúció nem állt meg, testünk folyamatosan alkalmazkodik a környezetéhez. Bizonyos természeti körülmények kedvezőtlen hatással lehetnek ránk – például a magas hegyekben a ritkább levegő miatt sokan tapasztalnak magassági betegséget.
Azonban a Tibeti-fennsík lakói a hosszú évszázadok alatt alkalmazkodtak a csökkent oxigénszinthez, így lehetővé vált számukra, hogy ilyen extrém körülmények között is egészséges életet éljenek, derül ki a Science Alert beszámolójából. A Case Western Reserve Egyetem antropológusa, Cynthia Beall szerint ez az alkalmazkodás különösen érdekes, mert az oxigénhiány mindenkit egyformán érint egy adott magasságban, és a válaszreakciók pontosan mérhetők.
Kutatása során csapatával azt vizsgálta, milyen genetikai és fiziológiai változások teszik lehetővé a tibeti nők számára, hogy magas tengerszint feletti magasságban is sikeresen szüljenek és adják tovább utódaiknak az alkalmazkodásra képes genetikai tulajdonságaikat.
A kutatásban 417, életük során végig 3500 méter felett élő nepáli nő adatait vizsgálták. A szülések száma 0 és 14 között változott, átlagosan 5,2 gyermeket hoztak világra. Az elemzés során a kutatók a vér oxigénszállításáért felelős hemoglobin szintjét és telítettségét is megmérték, és kiderült, hogy azok a nők, akik a legtöbb gyermeket hozták világra, átlagos hemoglobinszinttel rendelkeztek, de a hemoglobin oxigéntelítettsége magas volt.
Ez azt jelzi, hogy a szervezetük maximálisan ki tudja használni a rendelkezésre álló oxigént anélkül, hogy a vérük besűrűsödne, ami nagyobb terhelést róna a szívre. Ezenkívül azok a nők, a legnagyobb arányban szültek egészséges gyermeket, nagyobb térfogatú bal kamrával rendelkeztek, ami segít a szívnek hatékonyabban pumpálni a vért a testbe. Mindezek segítik az oxigénszállítást, és hozzájárulnak ahhoz, hogy ezek a nők jobban boldoguljanak a ritkább levegőjű környezetben.
A kutatók azt is megjegyezték, hogy a kulturális tényezők is szerepet játszhatnak, ugyanis azok a nők, akik fiatalon kezdtek el szülni, hosszabb időszakon át voltak termékenyek, ami szintén hozzájárulhatott a magasabb szülési rátához. Ám még ezen tényezők figyelembevétele mellett is egyértelműen kimutatható volt, hogy a fiziológiai sajátosságok kulcsfontosságúak. Beall szerint ez egy kiváló példa az emberi evolúcio folytatódására. A magashegyi környezethez való alkalmazkodás tanulmányozása segít jobban megérteni az emberi fejlődés és természetes szelekció folyamatait.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Trump Putyinnal és Zelenszkijjel is beszélt, megkezdődhetnek a béketárgyalások?
Tőrrel a hátán, lábfejek nélkül temettek el egy római férfit egy 5 ezer éves erődnél
A magyar Szent Korona első ábrázolása egy középkori német kódexben található
Micsoda fordulat! A cukrászdák a legnépszerűbbek idehaza, a luxuséttermek sereghajtók – hazai trendek a gasztrónómiában
80 éve fejeződött be Budapest ostroma. Rommá vált a világ egyik legszebb fővárosa
Ha létezik is élet a Naprendszer jeges holdjain, egyszerű eszközökkel nem fogunk rábukkanni