Kiderült, nem attól az anyagtól vörös a Mars felszíne, amitől korábban gondolták
Egy új nemzetközi tanulmány rávilágít arra, hogy a Mars ikonikus vörös színe a bolygó nedves és potenciálisan lakható múltjára utalhat.
A bolygó jelenlegi légköre túl hideg és vékony ahhoz, hogy hosszabb ideig lehetővé tegye a folyékony vizet a felszínen, ami az élet szempontjából alapvető fontosságú. Azonban a NASA és más nemzetközi küldetések kiszáradt folyók és tavak formájában, valamint olyan ásványokban, amelyek csak folyékony víz jelenlétében keletkeznek, számos bizonyítékot találtak arra, hogy a víz több milliárd évvel ezelőtt bőségesen jelen volt a marsi felszínen, derül ki az Eurekalert beszámolójából.
A tanulmány alapján a vízben gazdag anyag, a ferrihidrit lehet a fő oka a Mars vörös porának. A marsi por különböző ásványok keveréke, beleértve a vas-oxidokat is, és ezen új kutatás szerint a ferrihidrit az, ami a bolygó színéért felelős. Ez a felfedezés izgalmas lépés a Mars múltjának megfejtésében, mivel ez az anyag csak hűvös víz jelenlétében alakul ki, alacsonyabb hőmérsékleten, mint más korábban gyanított ásványok, például a hematit.
Ez arra utal, hogy a bolygónak olyan környezete lehetett, amely képes volt folyékony vizet fenntartani, mielőtt milliárd évekkel ezelőtt száraz környezetté vált volna.
A kutatók több küldetés, köztük a NASA Mars Reconnaissance Orbiter, az Európai Űrügynökség (ESA) Mars Express és Trace Gas Orbiter műholdak adatait is elemezték, valamint a Curiosity, Sojourner és Opportunity szondák felszíni méréseit, amelyek részletes spektrális adatokat szolgáltattak a poros felszínről. Ezeket az eredményeket laboratóriumi kísérletekkel hasonlították össze, ahol a kutatók tesztelték, hogyan kölcsönhat a fény a ferrihidrit részecskékkel és más ásványokkal a marsi körülmények szimulálása mellett.
A kutatók remélik, hogy a Marsról visszahozott minták elemzése véglegesen igazolhatja a javasolt képződési modellt. „A tanulmány valóban egy új ajtót nyitott meg előttünk,” mondta Jack Mustard szerző, a Brown Egyetem kutatója.
„Jobb esélyt ad arra, hogy alkalmazzuk az ásványképződés elveit és körülményeit, hogy visszatekintsünk az időbe. De ami ennél is fontosabb, az a Perseverance rover által jelenleg gyűjtött minták visszajuttatása a Földre. Amikor megkapjuk ezeket, ténylegesen ellenőrizhetjük, hogy ez helyes-e.”
A vörös bolygó múltjának vizsgálata nemcsak a bolygó geológiai történetét segíti megérteni, hanem fontos információkat nyújt arról is, hogy vajon valaha létezett-e élet a bolygón. A folyékony víz jelenléte kritikus tényező az élet kialakulásában, és a ferrihidrit felfedezése arra utal, hogy a Marsnak olyan környezete lehetett, amely kedvezett az élet kialakulásának.
A jövőbeli kutatások és a minták elemzése segíthetnek megválaszolni ezt a kérdést, és újabb lépéseket tehetnek a szomszédunk lakhatóságának megértésében.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az amerikai külügyminiszter szerint néhány nap alatt magára hagyják Ukrajnát, ha nem történik előrelépés a békéért
A világ legrégebbi piramisát lehet, hogy nem emberek építették
Egy új kutatás szerint elfelejthetjük a sötét anyagot, de még a sötét energiát is
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás