Idén nyáron veszi kezdetét Budapest ikonikus épületének átalakítása
2025 nyarán a Market Asset Management Kft. megkezdi az egykori Körszálló, más néven Hotel Budapest átfogó felújítását és átalakítását. A kétéves projekt célja, hogy az egykori szálloda új funkciót kapjon, a 21. századi elvárásoknak megfelelő, modern lakóépületté alakuljon át, miközben megőrzi építészeti értékeit és a budai tájképet, valamint élénkíti a környező városrészt.
Lakóépületet hoznak létre Budapest ikonikus épületéből
Közleményükben felidézték, hogy a Szrogh György által tervezett, 1967-ben megnyitott egykori Hotel Budapest eredetileg 280 szobás szállodaként működött. Az évtizedek során azonban a szálloda funkciója a környékbeli kereslet hiánya miatt fenntarthatatlanná vált, ami az épület és környékének jelentős leromlásához vezetett – írja a turizmus.com. Ezzel szemben a budai oldalon nagy a kereslet az új, jó minőségű lakások iránt. Az épület azonban a kötelező és érdemi műszaki felújítások elmaradása miatt nincs jó állapotban. Szerkezeti problémákkal küzd, belső építészeti értékeinek nagy része pedig elveszett. Jelenleg az épület semmilyen formában nem szolgálja a lakókat.

A Hotel Budapest 1970-ben. Fortepan / Bauer Sándor
A Market Asset Management a régi szállodaépületben a múlt értékeinek megőrzése mellett modern, a jövő igényeinek megfelelő otthonokat szeretne létrehozni. Továbbá a jelenlegi felújítási projektbe beépíthetők olyan elemek, amelyeket az eredeti tervező elképzelt, de a szocialista korszak költségcsökkentő intézkedései miatt nem valósultak meg. A projekt elsődleges célja az értékmegőrzés és a szálloda 21. századi igényeket kielégítő épületté alakítása. A felújításnak köszönhetően mintegy 50 modern apartmant hoznak létre, emellett wellness- és fitneszlétesítményeket, éttermet és irodákat is kialakítanak.
Megőrzik a Körszálló építészeti értékeit

Budapest Hotel 1970-es évekbeli belső tere. Fotó: Fortepan / Bauer Sándor 1975
A Hotel Budapest építészeti értékeinek megőrzése az egyik legfőbb cél. Ezért megőrzik az ikonikus kör alakú kialakítását és olyan jelentős építészeti jellemzőit, mint a sugárirányú pillérrendszer, a látszóbeton és a nagy üvegfelületek. Az új épület zöld megoldásokat kínál majd. Például geotermikus energiát és hőszivattyúkat használ majd a fűtéshez és hűtéshez, és közel nulla szén-dioxid-kibocsátásra törekszik.

A hotel épülete. Fotó: Fortepan / Középületépítő Vállalat – Kreszán Albert – Koczka András – Kemecsei József
Park, mélygarázs
A projekt magában foglalja a környező terület újjáélesztését is, a nagy felszíni parkolóhelyet egy közparkkal helyettesítve. A parkolást egy zöldtetővel fedett mélygarázsba helyezik át, jelentősen növelve a zöldfelületeket a környéken. Felújítják a Lorántffy Zsuzsanna lépcsőházat, és az elhanyagolt tetőt, amelyen az egykori szálloda elavult gépészete állt, zöldtetővel helyettesítik. A Szilágyi Erzsébet sugárútra néző homlokzat igényesebb építészeti tartalmat kap, kereskedelmi funkciókkal.
A tervezési munkálatokkal Tima Zoltán Ybl-díjas építészt és a Középülettervező Kft-t bízták meg. Érdekesség, hogy a Közti jogelődje tervezte az eredeti épületet. A Market Vagyonkezelő Zrt. a projekt során szorosan együttműködik majd a II. kerületi önkormányzattal, a kerületi főépítésszel és az Országos Építészeti Tervtanáccsal. Az építkezés várhatóan 2027 harmadik negyedévére fejeződik be.
Ha ezt a cikket angolul is szeretnéd elolvasni vagy megosztani, kattints ide: Daily News Hungary
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy Aquincumban talált medál segít megfejteni, hogyan hangzott az ógörög nyelv
Mi történt a bolygóval, amelyik a Földbe csapódott a Naprendszer hajnalán?
Trump szerint Oroszország „hatalmas szívességet” tett Ukrajnának azzal, hogy nem foglalták el az egész országot
Tornádó csapott le Magyarországon
Az indiai felfedező, aki egy egész bronzkori civilizációt tárt fel
5 brutális középkori valóság, amit a Hunyadi sorozat csak érintett