A világ legrémisztőbb elhagyatott vidámparkjai: rozsdás körhinták és mindent ellepő növényzet
A vidámparkok a gyermeki öröm, a nevetés és a kaland színterei – de mi történik, ha a nevetés elhalkul, a hullámvasutak megállnak, és a színes épületeket benövi a gaz? A világ számos pontján találunk elhagyatott, lepusztult vidámparkokat, amelyek egyszerre idézik fel a múlt dicsőségét és a feledés szomorúságát.
Pripjaty, Ukrajna – A csernobili árnyék

A pripjatyi vidámpark 2016-ban. Fotó: Kirill578
A leghíresebb elhagyatott vidámpark talán az 1986. április 26-án bekövetkezett csernobili katasztrófa miatt hírhedtté vált pripjatyi vidámpark. Az óriáskerék és a rozsdás dodzsemek a nukleáris baleset előtti napokban készültek volna a május elsejei ünnepségre, de a város evakuálása miatt sosem nyitottak ki. Ma az ukrán vidámpark a katasztrófa szimbóluma, és a világ egyik legkísértetiesebb helyszíne.
Elektrėnai, Litvánia – A Jet Star 2 végzete
Fantasy World, Fülöp-szigetek – A soha meg nem nyílt Disneyland

A Fülöp-szigeteki Fantasy World. Fotó: Carl Flores Trinidad
A Fülöp-szigeteki Lemery városában található Fantasy Worldöt a „Fülöp-szigetek Disneylandjeként” emlegették. A színes, középkori stílusú kastély és a park látványos építményei sosem fogadtak igazi vendégeket, mivel a beruházás pénzügyi okokból félbemaradt. Bár a park hivatalosan sosem nyitott meg, a helyszín ma is népszerű fotózási helyszín, és a látogatók bejárhatják a romos, de még mindig lenyűgöző épületeket.
Nara Dreamland, Japán – A japán Disneyland árnyéka

A Nara Dreamland Japánban. Fotó: Ivan Lucas
A japán Nara Dreamland 1961-ben nyílt meg, és a kaliforniai Disneyland szinte tökéletes másolata volt. A látogatók száma azonban folyamatosan csökkent, főként a valódi tokiói Disneyland megnyitása után. 2006-ban végleg bezárt, azóta pedig a város egyik legnépszerűbb urbex (elhagyatott helyeket felfedező) célpontjává vált, bár a területet ma már szigorúan őrzik.
Joyland, Egyesült Államok – Az amerikai álom vége
Az amerikai Kansas államban található Joyland 1949-től 2004-ig működött. A parkot balesetek, biztosítási problémák és vandalizmus miatt zárták be. Azóta a területet a természet és a graffitik uralják, a rozsdás hullámvasutak és a leégett épületek a múlt szomorú emlékei.
Miért válnak elhagyatottá a vidámparkok?
A vidámparkok hanyatlásának okai sokfélék: gazdasági válság, balesetek, természeti katasztrófák vagy egyszerűen a látogatók elmaradása. Ezek a helyek azonban nemcsak a múlt szomorú tanúi, hanem különleges, nosztalgikus hangulatot is árasztanak. Az elhagyatott vidámparkok ma már gyakran turistalátványosságok, fotósok és kalandorok kedvelt célpontjai, akik a rozsdás körhinták és benőtt sétányok között keresik a múlt elveszett örömét.
A világ legszomorúbb vidámparkjai így egyszerre emlékeztetnek a gyermeki álmokra és arra, hogy minden csoda egyszer véget ér.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Rekordszámban térnek haza a magyarok Ausztriából és Németországból
Olyan folyadékot alkottak kutatók, amely képes visszanyerni az alakját
Valóban egészségtelenebbül táplálkoznak a magyarok, mint az amerikaiak?
Megtudhatjuk végre, hogy a Földön hogyan jött létre az élet – állítják szakértők
Az amerikai külügyminiszter szerint néhány nap alatt magára hagyják Ukrajnát, ha nem történik előrelépés a békéért
A világ legrégebbi piramisát lehet, hogy nem emberek építették