Ennyire nagy a baj Oroszországban? A Gazpromnak már mosógépeket is gyártania kell
Vlagyimir Putyin orosz elnök 2024 áprilisában aláírt egy rendeletet, amely az olasz Ariston és a német Bosch oroszországi leányvállalatainak irányítását a Gazprom leányvállalatának, a Gazprom Háztartási Rendszerek társaságnak adta át. Ez a lépés a nyugati vállalatok oroszországi eszközeinek folytatódó államosítási folyamatának része.
A rendelet, amelyet az orosz jogi információs portálon tettek közzé, az Ariston Thermo Rus és a BSH vállalatokat érinti, számolt be az AK&M. A Gazprom Háztartási Rendszerek, a Gazprom leányvállalata Oroszország legnagyobb háztartási gázkészülék-gyártója, és most már 100%-os részesedést szerzett mindkét vállalat alaptőkéjében. Az Ariston közel 30 éve van jelen az orosz piacon, és egy gyárral rendelkezik.

A Gazprom moszkvai főépülete. Boevaya Mashina
A BSH Hausgeräte GmbH egy német háztartási készülékgyártó vállalat, amelyet 1967-ben alapítottak a Robert Bosch GmbH és a Siemens AG közös vállalkozásaként. A Bosch 2015-ben kivásárolta partnere részesedését, így a BSH a Bosch leányvállalata lett. 2022-ben azonban, az ukrajnai háború kezdete után, bejelentette háztartási készülékek gyártásának és szállításának felfüggesztését Oroszországban.
A Bosch szóvivője szerint sem az orosz leányvállalatuk, sem a Gazprom nem jogosult a BSH márkáinak használatára. A Newsweek jelentése szerint a gyártás már idén újraindulhat. A Szentpétervár külvárosában lévő üzemek az Interfax szerint évente több mint egymillió háztartási készüléket tudnak előállítani. Maria Shagina Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének (IISS) gazdasági szankciókkal, szabványokkal és stratégiával foglalkozó kutatója úgy fogalmazott, hogy „ez az orosz törvénykezés klasszikus esete”. A Bosch vagyonának „ideiglenes” orosz lefoglalása „valójában illegális kisajátítást jelent”.
Az orosz kormány döntése nagy diplomáciai vihart kavart. Antonio Tajani olasz külügyminiszter azonnal reagált, és utasítást adott az orosz nagykövet behívására, hangsúlyozva, hogy “a kormány a vállalatok mellett áll” és “kész megvédeni őket minden nemzetközi piacon”. Az olasz kormány aktívan együttműködik az Európai Unióval és Németországgal is a helyzet kezelése érdekében.
Ez nem az első eset, hogy Putyin hasonló rendeletet ír alá. Egy évvel ezelőtt a Danone és a Carlsberg oroszországi leányvállalatainak irányítását ideiglenesen a szövetségi vagyonkezelő ügynökség felügyelete alá helyezte. Akkor a lépést azzal indokolták, hogy válaszlépés a francia és dán vállalatok azon bejelentésére, hogy elhagyják az orosz piacot. Ennek eredményeként a Carlsberg tulajdonában lévő orosz Baltika sörgyár részvényeinek nagy része és a Danone több ezer részvénye a kormányzati ügynökség ellenőrzése alá került.
Az orosz kormány az ilyen “ideiglenes irányítási” intézkedéseket gyakran úgy mutatja be, mint válaszlépést a “barátságtalan országok” által az orosz vállalatokra kivetett szankciókra, írja a Ground News. A szakértők szerint az olaszok aggodalma, hogy az Ariston államosítása egyfajta megtorlás lehet, különösen most, hogy Olaszország tölti be a G7 soros elnökségét. A jelentések szerint már több mint 180 külföldi vállalat került Moszkva közvetlen irányítása alá az ukrajnai háború kezdete óta.
A Bosch a háború kitörése után gyakorlatilag beszüntette tevékenységét Oroszországban, és 2022 nyara óta kereste oroszországi eszközeinek vevőjét. A Kommerszant orosz napilap szerint a vállalat tavaly év végére gyakorlatilag befejezte oroszországi tevékenységét, és az egyetlen eladásra váró eszköze a moszkvai külvárosában található székhelye volt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin fegyverszünetet rendelt el
Rekordszámban térnek haza a magyarok Ausztriából és Németországból
Olyan folyadékot alkottak kutatók, amely képes visszanyerni az alakját
Valóban egészségtelenebbül táplálkoznak a magyarok, mint az amerikaiak?
Megtudhatjuk végre, hogy a Földön hogyan jött létre az élet – állítják szakértők
Az amerikai külügyminiszter szerint néhány nap alatt magára hagyják Ukrajnát, ha nem történik előrelépés a békéért