Tényleg le tudna győzni 100 ember egy kifejlett gorillát?
Az internet egyik legújabb, legvitatottabb kérdése, hogy vajon száz ember le tudna győzni egyetlen gorillát egy harcban? Bár elsőre abszurdnak tűnhet, a kérdésre adott válaszok meglepően sokrétűek, és számos szakértő is megszólalt az ügyben.
Mit tud egy gorilla közelharcban?
A felnőtt hím ezüsthátú gorilla akár 200 kilogrammot is nyomhat, és ereje négyszer-tízszerese egy átlagos emberének. Izomzata rendkívül fejlett, az izomrostjainak több mint 85%-a gyors összehúzódású, ami elképesztő robbanékonyságot és nyers erőt biztosít számára. A gorilla állkapcsa és fogai is félelmetesek, csontjai pedig kétszer-négyszer vastagabbak, mint egy emberé. Egyetlen példány könnyedén képes lenne több embert is súlyosan megsebesíteni vagy akár megölni, még mielőtt elfáradna.
Milyen előnyeink vannak?

Illusztráció. Kiemelt kép: depositphotos.com
Mégis, a harc kimenetelét alapvetően a számok törvénye határozza meg, derül ki a The Conversation beszámolójából. Tara Stoinski, a Dian Fossey Gorilla Fund igazgatója és fő tudományos munkatársa szerint száz ember együttműködése, szervezettsége és kitartása végül felülkerekedhet a gorilla nyers erején. Az emberek képesek koordináltan támadni, váltani egymást a küzdelemben, és így hosszabb távon kifáraszthatják az állatot. Egy ezüsthátú nem kitartó harcos, sokkal inkább gyors, intenzív támadásokra képes, de hamar kimerül, míg az emberek folyamatosan pótolhatják egymást a harc során.
A szakértők azonban hangsúlyozzák, hogy a győzelemnek óriási ára lenne. Ron Magill, a Miami Állatkert munkatársa szerint az állat ugyan végül alulmaradna a túlerővel szemben, de a legközelebb álló emberek közül sokan súlyosan megsérülnének vagy meghalnának. A harc első hullámaiban az ezüsthátú jelentős pusztítást végezne, mielőtt végül kifáradna és sikerülne legyőzni.
A gorillák alapvetően nem keresik a bajt
Fontos kiemelni, hogy ezek az állatok alapvetően békés, társas lények, akik kerülik a konfliktust, hacsak nem érzik családjukat veszélyben. Michelle Rodrigues primatológus szerint egy magányos egyed valószínűleg menekülni próbálna, nem pedig harcolni száz emberrel szemben. A valóságban tehát egy ilyen összecsapás soha nem történne meg, hiszen csak végső esetben támadnak.
A szakértői vélemények alapján elmondható, hogy bár egyetlen ezüsthátú ereje messze meghaladja egy emberét, száz szervezett, együttműködő ember végül képes lehet legyőzni egy gorillát – de csak súlyos veszteségek árán. A vita azonban rávilágít arra is, hogy ezeket az állatokat, ahogyan a többi veszélyeztetett fajt it, inkább védenünk kellene, nem pedig elképzelt harcokban legyőzni.
Tara Stoinski arra figyelmeztetett:
A valódi kérdés nem az, hogy le tudnánk-e győzni a gorillákat, hanem az, hogyan tudjuk megmenteni őket a kihalástól.
Ez pedig talán fontosabb, mint bármilyen hipotetikus küzdelem kimenetele.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Intimitás a várfalakon belül: Hogyan éltek nemi életet a középkori magyarok?
Összeomlott Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja Maroshévízen
A Mona Lisa ellopása: Egy festmény, amelyet a tolvaj tett világhírűvé
WAVES 2025 Mumbaiban: elkezdődött a média, a szórakozás és a digitális innováció csúcstalálkozója
Biztonságos online kaszinó kiválasztása Magyarországon: Blijevis segítségével
Forradalmi kutatás tisztázta, kik nyugszanak Nagy Sándor királyi sírhelyén