Több ezer éves csontváz és különböző ereklyék kerültek elő Martfű határában
2024 nyarán Martfű határában, Kövérmajor térségében egy optikai kábel fektetése közben emberi csontokra bukkantak a munkások, így azonnal értesítették a hatóságokat, és megkezdődött a régészeti feltárás.
Újabb jelentős lelet Martfűn
A szolnoki Damjanich János Múzeum szakemberei egy több ezer éves, feltehetően az újkőkor vagy bronzkor idejéből származó csontvázat tártak fel, amely mellett kerámiatöredékek és egy állati fogból faragott díszes gyöngy is előkerült, valószínűleg a halott nyakláncaként szolgálva. A lelet egy körülbelül 170 centiméter magas férfi maradványait tartalmazza, aki szabályos temetkezési szokások szerint került a földbe. A csontvázat elszállították és megtisztították, további részletes antropológiai vizsgálatok azonban még nem történtek.

Illusztráció, egy nagyjából 7600 évvel ezelőtti csontváz.
Kiemelt kép forrása: depositphotos.com
A SZOLJON beszámolója szerint 2025 tavaszán újabb jelentős régészeti lelet került elő ugyanebből a térségből: egy 10–11. századi mellkereszt-töredék, amely a honfoglalás utáni keresztény kultúra egyik korai emléke lehet. A kereszt díszítése és ötvöstechnikája a szarmata és római hagyományokat idézi, ami különösen értékessé teszi a leletet. Ez a tárgy is a Damjanich János Múzeum gyűjteményébe került, és fontos bizonyítéka annak, hogy a térségben már a középkorban is jelentős keresztény jelenlét volt.
Rengeteg helyi nem is tudott a felfedezésekről
A helyiek többsége csak később, a hírekből értesült a felfedezésekről, és sokan érdeklődnek a múlt iránt, ugyanakkor hiányolják a nyilvános tájékoztatást és bemutatókat, írja a Pénzcentrum. Egyes martfűiek javasolják, hogy szervezzenek helyi fórumokat, iskolai előadásokat vagy akár szabadtéri kiállításokat is, hogy a közösség jobban megismerhesse és értékelhesse településük történetét. Többen hangsúlyozták, hogy a régészeti leletek nemcsak tudományos érdekességek, hanem lehetőséget teremtenek arra is, hogy a helyiek újra kapcsolódjanak múltjukhoz, és büszkék lehessenek rá.
A martfűi régészeti felfedezések jól példázzák, hogy a föld alatt rejtőző rétegek mennyi történelmi értéket őriznek: az őskori ember maradványaitól a középkori keresztény kultúra emlékeiig. Ezek a leletek nemcsak a múlt megismerését szolgálják, hanem arra is ösztönöznek, hogy a helyi közösség aktívan részt vegyen múltja ápolásában és bemutatásában, akár oktatási, akár közösségi programokon keresztül.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Észak-koreai kémet fogtak Kínában, aki titkosított katonai információkat szerzett meg
Megvan az új pápa: XIV. Leó a katolikus egyház 267. feje
Olyan baktériumot fedeztek fel, amely kábel módjára képes vezetni az áramot
Idegen eredetű gömböt találtak Kolumbiában?
2 ezer éves, különleges egyiptomi erődítményt tártak fel régészek
Határozatlan időre bezárt Erdély egyik legkedveltebb úti célja