Ahogy beköszönt a meleg évszak, gyakran felfigyelhetünk a komposzthalmok, korhadt fatörzsek vagy kertek fölött lassan repkedő, nagy testű darazsakra.
Ezek a félelmetes kinézetű rovarok az óriás-tőrösdarazsak, más néven Megascolia maculata, amelyek kinézetük ellenére teljesen ártalmatlanok az emberekre és háziállatokra nézve – sőt, fontos ökológiai szerepet töltenek be, ezért a szakemberek arra kérnek mindenkit, ne essenek pánikba.
Ijesztő a külsejük, de hasznosak
Májustól késő nyárig ezek az egyedül élő rovarok – különösen az akár öt centiméteres óriás-tőrösdarázs – gyakrabban bukkannak fel parkokban, kertekben és erdőszegélyeken – írja az InfoStart. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szerint ezek a rovarok nem agresszívak, és csak ritkán csípnek – akkor is csak akkor, ha veszélyben érzik magukat. Még ilyen esetben sem az ember elleni védekezésre szolgál a fullánkjuk, hanem hogy megbénítsák a bogárlárvákat, amelyekbe petéiket rakják.
A sokak által rettegett sárga-fekete társas darazsakkal (például lódarazsakkal) szemben ez a faj nem épít fészket, és nem támad csoportosan. Látványos mérete és mély zümmögő hangja repülés közben csupán a természetes viselkedésének része, miközben a talajban vagy korhadt fában megbúvó bogárlárvákat – főként cserebogár-, szarvasbogár- és rózsabogár-lárvákat – kutatja fel.

Egy óriás-tőrösdarázs. Fotó: Wikimedia Commons/BioDasha
Így irtsunk kártevőket vegyszerek nélkül
A nőstény fullánkjával mérget juttat a lárvákba, ezzel megbénítja őket, majd petét rak rájuk. A kikelő lárva az élő gazdatestből táplálkozik, így természetes módon szabályozza a bogárpopulációt. Ennek köszönhetően az óriásdarázs fontos szereplője a vegyszermentes kártevőirtásnak a kertekben, parkokban és gyümölcsösökben.
Fontos megemlíteni, hogy egyes darázsfajok védettek Magyarországon, pusztításuk nemcsak felesleges, hanem törvénybe ütköző is. Az óriásdarázs például védett faj, természetvédelmi értéke 50 ezer forint. Ennek ellenére évente több példány is elpusztul a félreértések és a pánikreakciók miatt – sokszor még rovarirtó cégek is elpusztítják őket a megfelelő tájékozottság hiányában.
A kert csendes gondnoka
Az MME arra biztatja a lakosságot, hogy ne féljenek ezektől az érdekes élőlényektől, inkább ismerjék meg őket jobban. Ha kertünkben feltűnik egy példány, nincs ok beavatkozni. Érdemesebb kihasználni a ritka lehetőséget, és megfigyelni Európa egyik legnagyobb és legkülönlegesebb rovarát.
Ezért legközelebb, ha egy ilyen szelíd óriás zümmög a komposzthalom környékén vagy a virágágyásban, ne ijedjünk meg – inkább jusson eszünkbe, hogy ő is éppen a kert egészségéért dolgozik, a saját módszerével.
Ha ezt a cikket angolul is szeretnéd elolvasni vagy megosztani, kattints ide: Daily News Hungary
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyre csak bonyolódik a James Webb által felfedezett galaxisok rejtélye
Olyan, tiszta energiaforrást találtak a föld alatt, amely 170 ezer évig is elég lehet
Megoldhatták a gízai nagy szfinx rejtélyét?
Ausztria meghosszabbítja a határellenőrzést a magyar határnál
Tengeri drónokkal csapott le Ukrajna – újfajta hadviselés kezdődött a Fekete-tengeren?
Új Üzbegisztán: Zöld út a fejlődéshez