A szakemberek már évek óta figyelmeztetnek arra, hogy ha nem történnek gyors intézkedések, az ország jelentős része sivatagosodhatnak el. A jelenséget csak erősíti, hogy egész júniusban nem volt jelentős csapadék, miközben pusztított a hőség, így csontszáraz az ország. A napokban úgy tűnik, hogy ez a trend fog folytatódni. Nem csoda, hogy rendkívül alacsony a Duna és a Tisza vízszintje is, az egyre rosszabb helyzet pedig azzal is fenyeget, hogy elvándorol a vadállomány egy része.
Csontszáraz az ország
Sokkoló anyagot közölt Nagy-Kurunczi Rita, az Időkép vezető meteorológusa június 30-án este. Miközben elvileg a június kellene legyen a legcsapadékosabb hónap hazánkban, alig esett valami a hónap során. Az adatok szerint múlt hónapban 15-30 mm esett az ország nagy részén, az is zápor, zivatar formájában, amikor is a leesett csapadék nagy mennyiségétől mindenhol igyekeznek megszabadulni.
- Kritikus állapotban az Alföld: már a kukorica is vészjeleket ad

Alig van víz már a nagy folyóinkban is. Fotó: MTI
A legrosszabb a helyzet az amúgy is sivatagosodással küzdő Alföldön, ahol éppen emiatt már el is kezdődött néhány helyen az aratás, mert a száraz időszakban a kalászosok hamarabb beértek. Talán jövő héten érkezhet a fordulat, de jósolni ennyire előre nehéz.

Sétálhatunk a Duna medrében a Magyar Parlamenttől nem messze. Forrás: Magyar Rendőrség
A Blikk szerint az Alföldön 80-120mm csapadék hiányzik a földekből, így a talaj felső rétege teljesen száraz, a fű a legtöbb helyen kiégett, már csak a fák visznek némi zöldet a tájba. Nem véletlen, hogy szabadtéri tűzgyújtási tilalom, amit számos helyen locsolási tilalom egészít ki, miközben a budai hegyekben még ivóvíz sincs.
- Vigyázz! Extrém erős UV-B sugárzás lesz ma, a kánikula pedig újra pusztító lesz ezen a héten

A Tisza vízállása Szolnoknál június 30-án. Fotó: MTI/Mészáros János
Alig van víz a Dunában és a Tiszában
Eközben a Duna és a Tisza medrébe is rendre 40%-kal, illetve 60%-kal kevesebb víz érkezik. A hiány elképesztően alacson vízszinteket jelent, Szolnoknál például -285 centimétert mértek két napja, ami csupán 6 centivel magasabb a valaha mért legalacsonyabb vízszinttől. És hátra van még július.

Alig pár centi a rekordalacsony vízállásig. Forrás: MTI
A Duna alacsony vízállásával kapcsolatban a rendőrség is figyelmeztet. Mivel kevés a víz, szűkül a hajózható tér, így mindenkinek csökken a manőverezési lehetősége, legyen az nagy vagy kis hajó, SUP vagy kajak. Ráadásul a hajók könnyen fennakadhatnak a kialakuló homokpadokon, a nagy sebesség által keltett erősebb hullámzás pedig kárt tehet a kikötött hajókban. Fürödni továbbra is tilos a nem kijelölt helyeken, sok helyütt lehetnek víz alatti akadályok, így a vízbe ugrálni különösen életveszélyes.

A Duna a Margit-hídnál. Egyre kevesebb manőverezési lehetősége van a hajóknak. Forrás: Magyar Rendőrség
A csapadékhiány az erdőkben és a vadászterületeken és érzékelhető problémákat okoz és a vadállomány elvándorlásával járhat, az infostart.hu-n megjelent cikk szerint. Szakemberek szerint kutakat kellene fúrni, ám az eljárás költséges és nem is hoz azonnali megoldást a problémákra. Erre már van pályázat is, 30%-os önrésszel.
Ám ennél sokkal jelentősebb és kiterjedtebb beavatkozásra van szükség annak érdekében, hogy a lehető legtöbb vizet megtartsuk földjeinken, hisz jelenleg az egész ország arra van berendezkedve – ez 19. századi örökség -, hogy a lehető leghamarabb levezessük a beérkező vizeket, így minél nagyobb terület legyen mezőgazdasági művelésre alkalmas. A Vizet a tájba program jó kezdet lehet, ám mihamarabb fel kellene skálázni.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk
„Mélyrepülésben” a Wizz Air, ha ez így megy tovább, nem csak őket érinti majd
Megtalálhatták a valódi Drakula sírhelyét?
A magyar történelem legrégibb térképe: Tabula Hungariae
Már bűncselekmény lehet, ha kriptóval kereskedsz – új magyar törvény lépett életbe
Új négycsillagos hotel nyílt Budapest szívében, a Lánchíd mellett – KÉPEK