Az Európai Bizottság szerint Magyarország versenyképessége a legalacsonyabb az EU-ban
Miközben a svájci IMD World Competitiveness Center rangsora szerint Magyarország hat helyet javított a globális versenyképességi listán, az Európai Bizottság friss jelentése az uniós tagállamok egyik leggyengébb teljesítőjeként említi hazánkat. A két elemzés eltérő módszertana és fókusza azonban rávilágít a magyar gazdaság strukturális problémáira és a kedvező nemzetközi összevetések mögött húzódó árnyoldalakra is.
Instabil környezet, torz verseny, alacsony versenyképesség
Az Európai Bizottság 2024-es országspecifikus ajánlása kemény kritikát fogalmaz meg: a magyar gazdasági környezetet „rendkívül instabilnak” minősíti, számolt be a Népszava. A dokumentum szerint a vállalkozások hosszú távú tervezését megnehezíti a kiszámíthatatlan szabályozás, a kormány által rendszeresen kihirdetett veszélyhelyzet, valamint az érdekelt felekkel való érdemi egyeztetések hiánya.
A versenyt korlátozza a közbeszerzési gyakorlat is, amelyben egyes vállalatok bebetonozott pozícióval rendelkeznek. A jelentés külön kiemeli az állam üzleti szerepvállalását is: egyes nagyvállalatok felvásárlását és támogatott finanszírozását az állam aktívan segíti, ezáltal magánszereplőket szorítva ki a piacról. A kiskereskedelmi szektor emellett különösen instabil környezetben működik.
Oktatási problémák és korlátozott munkaerő-fejlesztés
Az EB szerint a magyar versenyképességet nemcsak gazdasági, hanem társadalmi tényezők is gyengítik. Ilyen a hátrányos helyzetű tanulók gyenge alapkészsége, a felsőfokú végzettséggel rendelkezők alacsony aránya, illetve a szakképzési rendszer zártsága. Ezek mind visszafogják az innovációs potenciált és a munkaerő rugalmasságát.
IMD-listán előrelépés, de csak látszólag?
Ezzel szemben a svájci IMD intézet globális listáján Magyarország idén a 48. helyre került a 69 vizsgált gazdaság közül, ami hat helyezéses javulást jelent tavalyhoz képest. Ez azonban részben más országok visszaesésének köszönhető: például Lengyelország 11 helyet rontva az 52. lett.
A magyar gazdaság részmutatói közül a kormányzati és üzleti hatékonyság javult, ugyanakkor ezek továbbra is a mezőny alsó harmadában helyezkednek el. Az infrastrukturális ellátottság javult, de még így sem érte el a 2022-es szintet.
Összegzés
Bár a nemzetközi versenyképességi listákon némi előrelépés mutatkozik, az Európai Bizottság értékelése alapján Magyarország továbbra is súlyos strukturális problémákkal küzd. A gazdaságpolitikai kiszámíthatatlanság, a torz versenyfeltételek és az oktatási rendszer hiányosságai hosszú távon komoly akadályai lehetnek a fenntartható növekedésnek.
Érdemes elolvasni:
- KÉPEK és 5+1 érdekesség, amit sokan nem tudnak a magyar aranytartalékról
- Tömegesen bocsátják el magyar dolgozóikat, inkább vendégmunkásokat alkalmaznak a cégek: a kormány cáfol
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Visszamondja legmodernebb gépeit a Wizz Air: Mi áll az XLR-flotta megvágása mögött?
Valóban tele van ukrán vendégmunkásokkal Magyarország?
A magyar mérnökök által alkotott tűzoltó, amely egy tankból és két sugárhajtóműből áll
„Magyarok, takarodjatok!” – Felgyújtottak egy görögkatolikus templomot Kárpátalján
Angol nyelvű szolgáltatások Magyarországon: új platform segíti a külföldi ügyfelek elérését
Leégett a Tomorrowland nagyszínpada, mi lesz így a fesztivállal?