2024-ben Magyarországon nőtt a legdinamikusabban a lakosság nettó vagyona helyi pénznemben mérve
Az UBS multinacionális befektetési bank 2025-ös Global Wealth Reportja szerint Magyarország polgárainak nettó vagyona nőtt a legnagyobb mértékben Európában 2023 és 2024 között helyi pénznemben mérve. Ezzel hazánk megelőzött más feltörekvő európai gazdaságokat, olyan országokat utasítva maga mögé, mint Litvánia, Svédország vagy Olaszország.
18,6%-os medián növekedés, európai rekorderként
Az egy felnőttre jutó medián vagyon Magyarországon 18,6%-kal emelkedett egy év alatt, írja a Euronews. Ez a növekedés messze a legnagyobb Európában: Litvánia második 16,9%-kal, Svédország harmadik 15,3%-kal, Olaszország és Lettország követi őket 15%-os bővüléssel. A medián adat jól mutatja a vagyongyarapodást, mivel kevésbé torzítják szélsőséges (jellemzően a leggazdagabbakhoz köthető), kiugró értékek, mint az átlag.
Míg a legtöbb európai országban növekedett a vagyon, akadtak kivételek is: Belgiumban 5,6%-os, Törökországban 20,9%-os csökkenés következett be a medián vagyonnál, ami elsősorban a makrogazdasági helyzetnek és a pénzügyi piacok mozgásainak tudható be.
Látványos különbségek: nagy országok, eltérő trendek
Európa öt legnagyobb gazdaságát vizsgálva Olaszországban mutatkozott a legmagasabb növekedés (15%), míg az Egyesült Királyságban a legalacsonyabb (5,3%). Franciaország (10,3%), Németország (9,5%) és Spanyolország (9%) köztes helyet foglal el. Svájc, amely az egy főre jutó átlagos vagyont tekintve a leggazdagabb ország, most 7,7%-os médián bővülést produkált.
A jelentés kiemeli, hogy a vagyoni felzárkózás gyakran a társadalom középső rétegeit érinti leginkább: bizonyítja ezt az is, hogy számos országban jelentős eltérés mutatkozik az átlagos és a medián növekedés között. Például Svájcban a medián 14%-kal nőtt, az átlag viszont csökkent. Ez arra utal, hogy a vagyongyarapodás gyorsabb volt a lakosság túlnyomó részénél, mint a leggazdagabbak körében.
Mi lehet az oka a magyar növekedésnek?
A jelentés nem részletezi a magyar sikert, de amellett, hogy a medián vagyonnövekedés ilyen mértékben nőtt, több háttértényező említhető:
- A lakossági megtakarítások növekedése és új befektetési formák megjelenése.
- Inflációt meghaladó béremelkedések egyes szektorokban, valamint célzott állami támogatások.
- Kedvező devizapiaci környezet a forint esetében.
A tágabb kontextus: kilátások, problémák
A kedvező trendek ellenére komoly regionális és társadalmi különbségek maradtak fenn. Ráadásul más országokban, mint például Törökországban vagy Oroszországban, komoly visszaesés történt a pénzügyi helyzetben: mindez jól mutatja, mennyire érzékeny a háztartások vagyona a globális gazdasági és politikai folyamatokra.
Hazánk rekord mértékű növekedése tehát nemcsak siker, hanem figyelmeztetés is: a tartós felzárkózáshoz stabil gazdasági környezetre és fenntartható állami, illetve piaci intézkedésekre van szükség.
A cikk alapjául az UBS 2025-ös Global Wealth Reportja, valamint a témával foglalkozó nemzetközi sajtóanyagok (pl. Euronews, The European Conservative) szolgáltak.
Érdemes elolvasni:
- Magyar euró: elmondta a Nemzeti Bank elnöke, hogy mikor vezethetjük be
- Rég nem látott árrobbanást hozhat a magyar ingatlanpiacon az új lakásvásárlási program
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A pizzafutár, aki feltalálta a golyóálló mellényt – és 190 lövéssel tesztelte magán
Emlékszel még rá? Visszatérne Magyarországra a Wendy’s – partnereket keres a világhírű gyorsétteremlánc!
Romló tendenciák a magyar egészségügyben: A várakozási idő a legnagyobb különbség az állami és magánellátás között
Elfelejthetjük az országonkénti engedélyeket, hamarosan egyetlen vízummal látogathatunk meg 6 csodás országot
Zivatarokkal és jégesővel érkezik a felfrissülés Magyarországra: erre számíthatunk a napokban
Triplájára nőhet az EU-ba vízummentesen utazók adminisztrációs díja – Mit jelent ez Magyarország és az utazók számára?