Amerika durván megzsarolta a kínai techcégeket
Mint ismert, Európa és az Egyesült Államok minden eddiginél keményebb szankciókkal sújtotta Oroszországot Ukrajna megtámadása miatt. Ennek következtében az orosz gazdaság igen súlyos válságot él át, amelyből megpróbálnak kiutat találni, főképp kelet felé kacsingatnak. Az USA viszont igyekszik teljesen elszigetelni Putyint és egyértelmű figyelmeztetést küldött Kínának, miszerint ha kisegítik Moszkvát, akkor nagyon rosszul fognak járni.
A nyugati hatalmak legerősebb eszköze az orosz agresszió megfékezésére a gazdasági hatalmuk kihasználása. Mára gyakorlatilag minden kereskedelmet megszüntettek Oroszországgal, szinte az összes nagyobb cég kivonult az orosz piacról, a vezető ruhamárkáktól kezdve az üdítőitalokat gyártó vállalatokon és az étteremláncokon át a kozmetikai vállalatokig mind elhagyták az országot.
Az egyik legfájóbb pont a technológiai bojkott, ugyanis Putyin rá van utalva az amerikai termékekre és az onnan érkező fejlett rendszerekre, ezek nélkül nem tudja működtetni műszaki iparát.
Ugyanígy van ezzel Kína is, a legmodernebb csipeket és félvezetőket mind az USA-ból szerzik be.
Oroszország és Kína az utóbbi néhány évben mind szorosabbra fűzte gazdasági együttműködését, legutóbb a pekingi téli olimpia kapcsán találkozott egymással a két ország vezetője, ahol további közös célokat tűztek ki maguk elé.
Ám azóta kitört a háború és több lépcsőben meghozták az oroszok ellen irányuló szankciókat. Joe Biden amerikai elnök élen jár a kemény kéz politikájában, a minap megtiltotta többek között az orosz eredetű energiahordozókkal való kereskedést az amerikai vállalatoknak, illetve a már említett amerikai technológia exportálását Oroszországba, de ezt kiterjesztette minden olyan cégre, aki ilyen műszaki megoldásokat használ – így a kínaiakra is.
Tudniillik Kína sem tud olyan fejlett eszközöket gyártani, amik a legmodernebb rendszerekhez szükségesek, az ázsiai ország legnagyobb csipgyártója, az SMIC is amerikai technológián alapul.
Gina Ramimondo, az Egyesült Államok kereskedelmi minisztere nyíltan kijelentette, hogy amelyik amerikai rendszerrel szerelt cég az exporttilalom ellenére műszaki cikkeket szállít Oroszországnak, azzal azonnali hatállyal megszakítják az együttműködést – márpedig ez végzetes következménnyel járna a vállalatok számára.
Hszi Csin-ping kínai elnök szavaival bár óvatosan, de sajnálatát fejezte ki a kialakult fegyveres válság miatt és nem állt egyértelműen Oroszország mellé, úgy tűnik, hogy gazdasági vonalon töretlen az együttműködés. Moszkva minden eddiginél jobban rá van utalva a kínai piacra, amit Peking igyekszik is minél jobban kihasználni, állítólag több megkeresés is érkezett tőlük például az orosz olajra.
Azonban Amerika ezzel a lépésével valószínűleg alaposan keresztbe tett az ez irányú törekvéseknek, legalábbis a technológiai termékek terén, hiszen
Kína nem engedheti meg magának, hogy leálljon az egész műszaki ipara, márpedig az amerikai embargó képes lenne ezt előidézni.
Így Putyin kénytelen lesz új útvonalakat keresni, ám egyre szűkül azok köre, akik megengedhetnek maguknak a feszült nemzetközi helyzet közepette egy ilyen lépést és hajlanak is ennek megtételére. Ugyanakkor nem húzhatja sokáig, mert az orosz gazdaság egyre inkább belesodródik egy olyan válságspirálba, ahonnan nagyon nehéz vagy egyenesen lehetetlen lesz visszakecmeregni.
Érdemes elolvasniÚjabb nagy pofon Putyinnak: az USA betiltja az orosz kőolaj-, földgáz- és szénimportot
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt