Az amerikai és a dél-koreai hadsereg együtt vonulhat Észak-Korea partjaihoz
Joe Biden amerikai és Yoon Suk-Yeol dél-koreai elnök szombati találkozásuk után kijelentette, hogy fontolóra veszik a közös hadgyakorlat kiterjesztését Észak-Korea nukleáris fenyegetéseinek elrettentése okán.
A bejelentés mindkét vezető irányváltását tükrözi elődjeikhez képest: Donald Trump volt amerikai elnök fontolgatta a gyakorlatok leállítását és tiszteletét fejezte ki Kim Dzsong-Un észak-koreai vezető iránt. A korábbi dél-koreai elnök, Mun-Dzsein pedig megbízatása végéig elkötelezett maradt a párbeszéd mellett Kimmel, annak ellenére, hogy ezt Észak többször elutasította.
Biden szerint az Egyesült Államok és Dél-Korea közötti együttműködés azt mutatja, hogy készek minden fenyegetéssel együtt szembenézni.
Észak-Korea, amely folyamatosan fejleszti nukleáris fegyvereit és hordozórakétáit, mint szükséges elrettentő eszközt az „amerikai fenyegetéssel” szemben, valószínűleg negatívan reagál majd a közleményre. A közös hadgyakorlatokat régóta „egy lehetséges invázió próbájaként” írja le, bár a szövetségesek védelmi gyakorlatként tekintenek a műveletekre.
Biden és Yoon egy közös sajtótájékoztatón megerősítették, hogy mindkettejük célja Észak-Korea teljes atomfegyver-mentesítése. Az Egyesült Államok és Dél-Korea közös nyilatkozatukban kijelentették, hogy elkötelezettek a „szabályokon alapuló nemzetközi rend” mellett, utalva ezzel Oroszország Ukrajnai inváziójára is. A nyilatkozat valószínűleg megalapozza, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei hogyan kezelik az Észak-Koreával kapcsolatos kihívásokat.
Biden ezek mellett megismételte Észak-Koreának szóló oltóanyag-ajánlatát is, mivel a koronavírus veszélyesen gyorsan terjed az országban, beleértve azt az ajánlatot is, hogy Kínán keresztül továbbítják őket, ha ez elfogadhatóbb lenne Észak-Korea számára. Arra a kérdésre, hogy hajlandó lenne-e találkozni Kim Dzsong Unnal, Biden azt mondta, ez attól függ, hogy az észak-koreai vezető „őszinte” és „komoly”-e.
„Nem csak Észak-Koreának, hanem Kínának is felajánlottunk vakcinákat” – mondta Biden.
„Felkészültünk arra, hogy azonnal megtegyük. Nem kaptunk választ.”
A Koreai-félsziget második világháború utáni felosztása két gyökeresen eltérő országhoz vezetett. Dél-Koreában demokrácia uralkodik, ahol Biden látogatása alkalmával látogatást tett a számítógépes chip- és autógyárakban, valamint tárgyalásokat folytatott a szorosabb együttműködés érdekében. Északon azonban halálos koronavírus-járvány dúl egy jórészt oltatlan autokráciában, amely leginkább csak a nukleáris képességeinek fejlesztésével tudja felhívni a világ figyelmét.
Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója az Air Force One fedélzetén tartott sajtótájékoztatója alkalmával azt mondta, hogy az Egyesült Államok Szöullal és Tokióval egyeztetett arról, hogy hogyan reagálnának abban az esetben, ha Észak-Korea Biden tartózkodása alatt vagy röviddel azután a régióban atomkísérletet vagy rakétacsapást hajtana végre.
Sullivan kínai kollégájával, Yang Jiecsivel is beszélt a hét elején és sürgette Pekinget, hogy használja befolyását, hogy rávegye Északot a rakétatesztek beszüntetésére.
A további megbeszélések során mindkét vezető a gazdasági együttműködést és a növekvő kereskedelmi kapcsolatokat hangsúlyozta, mivel a koreai ipar két jelentős szereplője – a Samsung és a Hyundai – is jelentős üzemeket nyit az Egyesült Államokban.
Érdemes elolvasniAkkora az éhínség Észak-Koreában, hogy az emberek az életük kockáztatásával próbálnak pénzhez jutni
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Patkány sofőrök?
Programajánló borkedvelőknek: Bordói November Nagykóstoló 2024
Mi történt az első hálaadáson valójában?
Ez az egyetlen, univerzálisan érthető szó, amely globálisan megjelenik
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket