Moszkva vaskézzel fojtja el a legapróbb háborúellenes tiltakozásokat is
Árcédulák lecserélése háborúellenes szórólapokra, zöld szalagok viselése, Lev Tolsztoj „Háború és béke” című művének felvillantása.
Ezek azok a dolgok, amelyek miatt az egyszerű oroszokat, akik nem értenek egyet a Kreml ukrajnai inváziójával, letartóztathatják, pénzbírsággal vagy akár börtönnel is büntethetik.
Moszkva inváziójának kezdete óta az oroszországi médiát óva intették attól, hogy azt a „háborúnak” nevezték, és új drákói jogszabályokat vezettek be annak érdekében, hogy ha a hadsereg tetteinek bármilyen módon való „hiteltelenítése” akár 15 év börtönnel is büntethető legyen.
Ez azt jelenti, hogy az a néhány orosznak, aki még mindig fel mer szólalni a háború ellen, találékonynak kell lennie, hogy elkerülje a letartóztatást.
De ez persze messze nem garantált.
A szentpétervári Alexandra Skochilenko művész közel két hónapja van letartóztatásban, miután egy helyi szupermarketben több árcédulát cserélt le kis papírdarabokra, melyeken az orosz hadsereg ukrajnai akcióiról szóló üzenetek voltak.
Az egyiken ez állt: „Az orosz hadsereg lebombázott egy művészeti iskolát Mariupolban. Körülbelül 400 ember rejtőzött el benne az ágyúzások elől. Egy másikra pedig ez volt írva: „Putyin 20 éve hazudik nekünk a tévéképernyőkről. Ennek a hazugságnak az eredménye, hogy hajlandóak vagyunk igazolni a háborút és az értelmetlen halálokat.”
Skochilenko ügyvédje, Yana Nepovinnova az NBC News-nak elmondta, hogy Skochilenko tiltakozását meglátta egy vásárló, aki panaszt emelt.
A 31 éves Skochilenkót most büntetőeljárás elé állítják, mert „szándékosan hamis képet” festett az orosz hadseregről, és akár 10 év börtönt is kaphat – mondta Nepovinnova. Skochilenko elismerte, hogy felcserélte az árcédulákat, de ügyvédje szerint tagadja, hogy valótlanságokat terjesztett volna. Letartóztatást legalább július 1-ig meghosszabbították.
„Tíz év szörnyen hosszú idő. Kevesebb büntetésre ítélnek embereket gyilkosságért” – mondta Skochilenko élettársa
Nepovinnova attól tart, hogy Skochilenko ügyét arra használják fel, hogy „egyértelmű üzenetet” küldjenek másoknak, akik meg mernek szólalni, hogy ugyanarra a sorsra jutnak.
„Lényegében rács mögött van a szavaiért” – mondta Nepovinnova.
Vlagyimir Putyin orosz elnök alatt a politikai tiltakozás szinte megszűnt Oroszországban. Ennek ellenére a háború első napjaiban oroszok ezrei vonultak az utcára, hogy hangot adjanak ellenérzésüknek. De ez nagyrészt elhalt a rendőri erőszak, a tömeges letartóztatások és a Kreml propagandája miatt, amely szerint a legtöbb orosz támogatja Moszkva ukrajnai „különleges katonai műveleteket”.
Egy másik szentpétervári lakos, Artur Dmitriev azt mondta, hogy április elején vették őrizetbe, mert feltartott egy táblát, amelyen ez állt: „A háború rengeteg gyászt hozott, amit lehetetlen elfelejteni. Nincs bocsánat azoknak, akik ismét agresszív terveket készítenek.”
Ez a háborúellenes üzenet valóban egy rövidített idézet Putyin tavalyi Győzelem-napi beszédéből, amikor Oroszország a náci Németország feletti sikerét ünnepli, ám ez a tény nem igazán hatotta meg a hatóságokat.
Miután 24 órát fogva tartották, a 43 éves Dmitrijevet egy gyorsított bírósági tárgyaláson bűnösnek találták „az orosz fegyveres erők hiteltelenítésében” az újonnan életbe léptetett törvény értelmében. 30.000 rubel, azaz 200.000 forint pénzbírságot kapott.
Dmitriev bírósági iratait egy Zoom-videóban közzétéve azt mondta, hogy az ítélet bizonyítja annak a rendszernek a képtelenségét, amely letartóztatta és megbírságolta Putyin saját szavaiért.
Még egy e-mailt is küldött az elnök sajtóirodájának, és arra kérte az orosz vezetőt, hogy osztozzanak meg a bírságon, mivel most már „bűntársak”.
A kabinet nyilván figyelmen kívül hagyta a kérését.
Bevallotta, hogy a megpróbáltatások során végig félt, és még jobban fél most, hogy felkerült a rendfenntartók radarjára. De azt mondta, fontos megszólalni.
„Egyértelmű, hogy merre tartunk. Klasszikus Orwell – mondta Dmitrijev.
„Ha félreállsz, csak rontasz a helyzeten. De ha ezt teszed, akkor tudatod az emberekkel, hogy nincsenek egyedül.”
Mihail Podivilov informatikus a bankkártyáját a feje fölé emelve állt a moszkvai metróállomáson egy március végi este, remélve, hogy felfigyelnek rá.
A kártyájára ugyanis rá volt írva, hogy „Mir”, magyarul „béke”. A Mir az orosz bankok által használt fizetési rendszer neve is, és sok bankkártyán jól látható.
A 22 éves Podivilovot öt percen belül körbevették a rendőrök.
A hivatalos személyek közel egy órán át veszekedtek vele, és megpróbálták mozgásra bírni. Nem volt hajlandó, és mindvégig ott állt a kártyájával a feje fölött, míg a lábai és kezei teljesen átfagytak a hideg moszkvai estén. Végül elengedték.
Podivilov azt mondta, meglepődött, hogy csak úgy elsétálhatott. A letartóztatástól való félelemről azonban azt mondta, nincs „erkölcsi joga félni”.
„Ukrajnában, ott van okuk félni az embereknek” – tette hozzá Podivilov.
“A maximum, ami történhet velem, az az, hogy börtönbe kerülök.”
Az OVD-Info, egy független orosz szervezet, amely nyomon követi a politikai üldöztetést és a gyülekezési szabadságot, hosszú listát vezet azon oroszok neveiről és tetteiről, akik kiálltak a háború ellen, többek között az ukrán zászló kék-sárga színeivel. Volt, aki Lev Tolsztoj „Háború és béke” című művével a kezében állt ki a Vörös térre, mások nyolc csillaggal ellátott transzparenseket tartottak (amelyek az orosz „Nem a háborúra” szlogen betűinek felelnek meg), sokan zöld szalagokat viselnek, ami a háborúval szembeni ellenállás szimbólumává vált.
Becslések szerint június elejéig több mint 16 000 embert vettek őrizetbe a háborúellenes tüntetések miatt. Közel 2.400 bírósági eljárás van folyamatban az orosz fegyveres erők állítólagos „hiteltelenítése” miatt az újonnan bevezetett törvény értelmében, és legalább 170 gyanúsítottat vádolnak háborúellenes felszólalással.
Érdemes elolvasniEmbertelen kínzásokról számoltak be Herszonban – VIGYÁZAT, felkavaró tartalom!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon