Meddig tart a magas infláció?
A KSH nemrég publikálta a havi gazdasági mutatókat, többek között az inflációt is. Ez májusban 10,97% volt, ami 1,2%-al magasabb, mint az áprilisi adat. Csak nálunk ilyen mértékű az infláció, vagy más országokban is hasonló szinten van?
A lenti grafikonon látszik, hogy jó pár ország van, ahol az infláció alacsonyabb, mint nálunk és van 1-2, ahol magasabb. A legkiugróbb példa Törökország, ahol májusban már a 70%-ot is meghaladta.
Az infláció ellen az országok mind a monetáris, mind a fiskális politika eszközeit felhasználva küzdenek. A közgazdászok megosztottak abban, hogy mi a legjobb eszköz az infláció kordában tartására. Leggyakrabban a jegybanki alapkamat emelésével próbálják csökkenteni a túl magas inflációt. (a magyar inflációs eszközök történelmével itt foglalkoztunk: Infláció és pénzromlás a magyar történelemben
Kivételt képez ez alól Törökország, ahol az ország miniszterelnöke azt vallja, hogy a kamatot nem emelni, hanem csökkenteni kell. Szerinte ez majd gazdasági növekedést generál, aminek következtében az infláció csökkenni fog. Tavaly év vége felé még „csak” 50%-os volt a török infláció, májusban már a 70%-ot is meghaladta. Eddig tehát nem úgy tűnik, hogy ez lenne a megfelelő megoldás.
Társadalmi hatások
Az emberek már kezdenek „hozzászokni” a magas árakhoz. A többség azt mondaná, hogy az infláció jelenleg nem a KSH szerinti 10,97%, hanem a duplája és jövőre is kb. ilyen magas infláció várható. Ráadásul nem csak a magyarok gondolkodnak így országuk inflációs adatairól, hanem az emberek nagy része szerte a világban szintén ezt vallja.
Az infláció hivatalos becslései azt feltételezik, hogy a szegények és a gazdagok ugyanolyan árváltozásokkal szembesülnek a vásárolt termékek esetében. A valóságban nem ez a helyzet. Például a pénztárcabarát márkák árai általában közel vannak az önköltséghez, mivel ezeknél az eladott nagy mennyiség termeli a hasznot. Ahogy a költségek emelkednek – akár az energiapiacok zavarai, akár Oroszország ukrajnai inváziója miatt – ezeknek a termékeknek a kiskereskedelmi árai gyorsabban emelkedhetnek, mint a prémium márkáké, amelyek árrései több mozgásteret hagynak a gyártóknak és forgalmazóknak.
Az átlagemberek szerint a jövedelmek kisebb mértékben emelkednek, mint az árak, ezért csökken a vásárlóerejük. Azt hiszik, az infláció és a forint gyengesége szegényebbé teszi őket és attól tartanak, hogy ez megnehezíti az életüket. Valamint úgy vélik, az infláció annak a jele, hogy a gátlástalan cégek kihasználják őket, amit adott esetben egy kormányzati kommunikáció – lásd „extraprofit adó” – tovább mélyíthet.
Ki és mit gondol a kormány intézkedéseiről?
Bár nem reprezentatív felmérés, de akiket eddig megkérdeztem, teljesen egyetértenek az árstoppal és üdvözölik, hogy a kormány meghosszabbította azt. A szakemberek, befektetők részben, vagy egyáltalán nem osztják az átlagemberek véleményét. Szerintem nincs sok olyan közgazdász, aki egy árstopot jó ötletnek tart.
Félreértés ne essék, a szakemberek szerint sem jó a magas infláció, azonban ők nem „érzelmi” szempontból vizsgálják a problémát. A közgazdászok azt nézik, hogy milyen strukturális problémák, gazdasági döntések stb. következménye a magas infláció. Ezeket vizsgálva tudják megítélni, hogy a kormány lépései milyen hatással lesznek az inflációra, az árfolyamra, vagy épp a gazdasági növekedésre.
Amennyiben úgy látják, hogy a kormány döntése csupán a „népet” kiszolgáló populista megoldás, mely pozitív hatása kétséges, nem adnak sok esélyt a kormány lépéseinek. Ha viszont olyan akciótervet tesz le az asztalra a kormány, mely a magas infláció mögötti valós problémák orvoslását szolgája, úgy ezt a piacok is pozitívan fogadják.
Sajnos azonban jelenleg az előbbi és nem az utóbbi kategóriába tartozó döntéseket látunk és a piacnak nem marad el a reakciója.(Újabb történelmi mélyponton a forint) Azt sem gondolom, hogy már elértük az inflációs plafont és az árak nem fognak tovább emelkedni.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Vandál harcosok sírját tárták fel Lengyelországban
Az észak-koreai hotel, amely felemésztette az ország GDP-jének 5%-át, de vendége még nem volt
A Hold vulkánjai még a dinoszauruszok korában is aktívak voltak
Az ukránok megtalálták a Fekete-tengeri flotta új rejtekhelyét, és már célba is vették
Így irányították a Mongol Birodalmat titokban az uralkodók sámánjai
Ezért életveszélyes gyógyszerre inni