Az ukrán korrupció egyre nagyobb hullámokat vet Amerikában – veszélyben a segélyek?
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök magas rangú tisztségviselőinek elbocsátása kényelmetlen megvilágításba helyez egy olyan problémát, amelyet a Biden-kormányzat az Oroszországgal vívott háború kitörése óta nagyrészt figyelmen kívül hagyott: az Ukrajnában burjánzó korrupció és az ingatag kormányzás.
Miközben több tízmilliárd dollárnyi katonai, gazdasági és közvetlen pénzügyi támogatást nyújt Ukrajnának, és szövetségeseit is ugyanerre buzdítja, az Egyesült Államok most ismét a régóta fennálló aggodalmakkal küszködik, nevezetesen, hogy Ukrajna alkalmas-e ezeknek a hatalmas segélyeknek a korrekt felhasználására.
Az, hogy Zelenszkij a hétvégén kirúgta a legfőbb ügyészét, a titkosszolgálati vezetőjét és más magas rangú tisztviselőket újra felszínre hozta ezeket a félelmeket.
Ez egy rendkívül kényes kérdés az USA számára. Az Ukrajnába áramló milliárdokkal a Fehér Ház továbbra is Zelenszkij kormányát támogatja, miközben az amerikai közvélemény egyre inkább a hazai kérdésekre, például a magas gázárakra és az inflációra összpontosít.
Az amerikai tisztviselők mindazonáltal leszögezték, hogy Zelenszkijnek jogában áll bárkit kinevezni vezető pozíciókra, beleértve a főügyészt is, és mindenkit eltávolítani, akiről úgy látja, hogy együttműködik Oroszországgal.
Még tavaly ősszel is, amikor az orosz csapatok már gyülekeztek az ukrán határ közelében, az amerikai kormány a háború árnyékában is arra ösztönözte az ukrán elnököt, hogy tegyen többet a korrupció elleni küzdelem érdekében – ez az figyelmeztetés Ukrajna függetlenségének kezdeti napjaira nyúlik vissza.
„Minden kapcsolatunkban, és ebben a kapcsolatban is, nem a személyiségekbe fektetünk be; intézményekbe fektetünk be, és természetesen Zelenszkij elnök megindokolta ezeket a személyzetváltásokat” – mondta Ned Price, a külügyminisztérium szóvivője.
Price nem kívánta bővebben kommentálni az ukrán elnök döntését az elbocsátások kapcsán, de kijelentette, nem kérdéses, hogy Oroszország megpróbál beavatkozni az ukrán belpolitikába.
„Moszkva régóta arra törekszik, hogy felforgassa, destabilizálja az ukrán kormányt” – mondta Price. Mióta Ukrajna a demokrácia és a nyugati orientáció útját választotta, ez Oroszország egyik legfőbb célja.
Ugyanakkor nem úgy tűnt, hogy az amerikai intelmek célt értek volna.
„Az EU és az Egyesült Államok nagyot csalódott, hogy megmagyarázhatatlan és indokolatlan késedelmek történtek a magas szintű korrupció elleni küzdelemben kulcsfontosságú szerv, a Szakosított Korrupcióellenes Ügyészség vezetőjének kiválasztásában” – közölte az Egyesült Államok kijevi nagykövetsége tavaly októberben.
A különleges ügyészt végül december végén választották meg, de a hivatalos kinevezése a mai napig nem történt meg, amit a főügyész mostani menesztése még tovább odázhat.
Victoria Spartz, egy ukrán származású republikánus kongresszusi képviselő, aki az első ciklusát tölti Indiana állam képviseletében a háború kezdete óta fél tucat látogatást tett Ukrajnában. Májusban meghívták a Fehér Házba, ahol jelképes ajándékként egy tollat kapott, amellyel Joe Biden elnök egy segélycsomagot írt alá Ukrajnának.
Az elmúlt hetekben Spartz azzal vádolta Zelenszkijt, hogy „csak lavírozik a politikában”, és azt állította, hogy legfőbb segítője, Andrij Jermak szabotálta Ukrajna védelmét Oroszországgal szemben.
Többször felszólította Ukrajnát, hogy nevezze ki a korrupcióellenes ügyészt, a késlekedésért pedig szintén Jermakot okolta.
Az ukrán külügyminisztérium közleménye „orosz propaganda” terjesztésével vádolta meg a Spartzot, és figyelmeztette, hogy „hagyja abba az alaptalan spekulációkon való további vádaskodásokat”.
Amerikai tisztviselők pénteken kétórás titkos megbeszélésen vettek részt Spartz képviselővel, abban a reményben, hogy eloszlatják aggályait, és arra ösztönözték, hogy korlátozza nyilvános kritikáját. A találkozó után azt mondta az AP-nek, hogy „az egészséges párbeszéd és mérlegelés jót tesz a Kongresszusnak”.
„Nem azért vagyunk itt, hogy az emberek kedvében járjunk” – jelentette ki.
Néhány órával később Spartz ukrán nyelvű interjút adott, amelyben ismét független ügyész kinevezésére szólított fel.
“Ezt a kérdést a lehető leghamarabb meg kell oldani” – mondta az interjúban.
“Ez óriási probléma a Nyugat számára, ezért úgy gondolom, hogy az elnöknek hamarosan foglalkoznia kell ezzel a kérdéssel.”
Jason Crow, Colorado demokrata párti képviselője, aki a képviselőház fegyveres szolgálatainak és a hírszerzési bizottságának is tagja, azt mondta, hogy nem látott bizonyítékot arra, ami alátámasztaná, hogy Zelenszkij belső köre segíteni próbálna Oroszországnak. De ahogy a háború folyik, Amerika hosszú távú, Ukrajnára vonatkozó stratégiának tartalmaznia kell a pazarlás és az erőforrásokkal való helytelen gazdálkodás kezelését is – mondta.
„Nincs olyan háború a világ történelmében, amely mentes a korrupciótól és az azt kihasználni próbáló emberektől” – mondta Crow.
“Ha aggályok merülnek fel, megválaszoljuk őket.”
Igor Novikov, Zelenszkij egykori kijevi tanácsadója Spartz számos állítását „hallomás és városi legendák és mítoszok keverékének” nevezte.
„Tekintettel arra, hogy háborúban állunk, meg kell adnunk Zelenszkij elnöknek és csapatának az előzetes bizalmunkat” – mondta Novikov.
„Amíg meg nem nyerjük ezt a háborút, bíznunk kell az elnökben, aki maradt és az emberekkel harcol.”
Érdemes elolvasniUkrán miniszter: további fegyverek és szankciók kellenek Oroszország ellen
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon