Tajvan miatt kerülhet sor az első amerikai-kínai összecsapásra?
Kína kedden figyelmeztette, hogy “határozott és erőteljes intézkedéseket” fog hozni, ha Nancy Pelosi, az Egyesült Államok képviselőházának elnöke Tajvanra látogat, ami 25 év óta az Egyesült Államok legmagasabb szintű delegációja lenne a szigetre.
Pelosi, aki a tisztsége révén a második helyen áll az Egyesült Államok elnöki posztjának utódlásában, állítólag azt tervezi, hogy augusztusban egy küldöttséget vezet Tajpejbe – írja a Financial Times egy, az ügyre rálátó forrásra hivatkozva. Az elnöknő irodája nem kívánta kommentálni az esetleges utazást.
A hét elején a kínai külügyminisztérium rosszallását fejezte ki a lehetséges látogatás miatt, mondván, hogy az “súlyos negatív hatással lenne a Kína-USA kapcsolatok politikai alapjaira, és rendkívül rossz jelzést küldene a “tajvani függetlenség” szeparatista erőinek.
“Ha az Egyesült Államok ragaszkodik ahhoz, hogy rossz útra tévedjen, Kína határozottan meg fogja védeni nemzeti szuverenitását és területi integritását” – mondta Zhao Lijian, a minisztérium szóvivője egy sajtótájékoztatón.
“Az Egyesült Államoknak teljes mértékben felelősnek kell lennie az ebből eredő összes következményért.”
A kormányzó Kommunista Párt már régóta területe részének tekinti Tajvant, és ismételten kinyilvánította azon szándékát, hogy a 24 millió lakosú szigetet „újraegyesíti” a kínai szárazfölddel – szükség esetén erőszakkal – annak ellenére, hogy az soha nem tartozott Peking fennhatósága alá.
Pelosi korábban azt tervezte, hogy áprilisban egy amerikai kongresszusi delegáció tagjaként látogat Tajvanra, de az utazást elhalasztották, miután pozitív Covid-tesztet produkált. Kína akkoriban is határozottan ellenezte az utat, és hasonló figyelmeztetéseket adott ki.
A képviselőház jelenlegi elnökének diplomáciai vizitje lenne az első azóta, hogy a republikánus Newt Gingrich 1997-ben Tajvanra utazott.
A szigetországba az elmúlt években számos amerikai csoport látogatott el, különösen azután, hogy 2018 márciusában Donald Trump akkori elnök aláírta a tajvani utazási törvényt. Azóta az amerikai tisztviselők és törvényhozók több mint 20 alkalommal keresték fel tajvani kollégáikat.
Kína az elmúlt időszakban rekordszámú harci repülőgépet küldött Tajvan közelébe, aminek következtében a két ország közötti feszültség az elmúlt évtizedek legmagasabb szintjére emelkedett.
Arra a kérdésre, hogy aggódik-e amiatt, hogy Pelosi tajvani útja rossz üzenetet küldhet az Egyesült Államok és Kína kapcsolatára nézve, Steny Hoyer, a képviselőház többségi vezetője a CNN-nek azt nyilatkozta:
“Úgy gondolom, hogy az elnök álláspontja elég egyértelmű a Tajvannal való kapcsolatunkat tekintve. Tehát a válasz erre a kérdésre: nem hiszem, hogy a látogatás meglepetés lesz a kínaiak számára, vagy más üzenetet hordozna, mint amiket eddig is küldtünk.”
Hoyer azt mondta, hogy nem csatlakozik Pelosihoz a tajvani útjára, és nem tudja, hogy mikor indul.
Érdemes elolvasniEgy hét alatt már harmadjára kerül konfliktusba a kínai és az amerikai flotta
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon