Amerika igyekszik kiszakítani Indiát az orosz érdekszférából
Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának egyik magas rangú tisztviselője a jövő héten Indiába utazik, először Oroszország ukrajnai inváziója óta, tudósított az AP.
Pillanatnyilag némi feszültség tapasztalható a két ország között, melynek oka, hogy India viszonylag semleges álláspontot képvisel az orosz-ukrán háború kapcsán, valamint változatlanul fenntartja, sőt, bizonyos területeken növelte gazdasági együttműködését Moszkvával.
Emiatt Amerika várhatóan igyekszik majd a találkozókon elmélyíteni a dél-ázsiai nemzettel való kapcsolatait.
Wally Adeyemo pénzügyminiszter-helyettes Mumbaiba és Új-Delhibe repül, ahol felkeresi Narendra Modi miniszterelnök irodáját, a pénzügyminisztériumot, az Indiai Reserve Bankot, valamint a Kőolaj- és Földgázügyi Minisztériumot is.
Gazdasági szempontból jövőre igencsak felértékelődik India nemzetközi szerepe, mert 2023-ban az ország fogja betölteni a G20-ak kormányközi fórumának vezető tisztségét. Ennek okán a Pénzügyminisztérium szerint Adeyemo a megbeszéléseken „megvitatja az olyan kulcsfontosságú közös prioritásokat, mint az energiabiztonság erősítése, az élelmezés-bizonytalanság globális kezelése és az illegális pénzáramlások elleni küzdelem”.
India az ukrán invázió megkezdése után is fontos gazdasági partnere maradt Oroszországnak annak ellenére, hogy tagja az Egyesült Államokkal, Ausztráliával és Japánnal kötött regionális Quad szövetségnek.
A Kpler nyersanyag-adatbázis szerint az ország növelte orosz olajvásárlását, 2022-ben eddig nagyjából 60 millió hordót vásárolt, míg 2021-ben mindössze 12 millió hordót.
Az Egyesült Államok és Európa azonban igyekszik csökkenteni az orosz energiától való függésüket, többen az orosz olaj árplafonjának bevezetését szorgalmazzák.
A Pénzügyminisztérium közleménye szerint Adeyemo Mumbaiban találkozik a pénzügyi szolgáltatások és az energiaszektor vezetőivel, és beszélni fog az Egyesült Államok és India közötti gazdasági kapcsolatok megerősítéséről.
Kiemeli továbbá „két országunk mély gazdasági, biztonsági és kulturális kapcsolatait”, és megvitatja a „rugalmasabb ellátási láncok” kiépítésének módjait az indiai-csendes-óceáni gazdasági keretrendszeren keresztül, amelyhez India májusban alapító tagként csatlakozott.
India a világ második legnépesebb országa a maga mintegy 1,4 milliárd lakosával, sőt, jövőre várhatóan Kínát is megelőzi.
Néhány napja Joe Biden amerikai elnök nyilatkozatot adott ki India függetlenségének 75. évfordulója alkalmából, amelyben az Egyesült Államokat és Indiát „nélkülözhetetlen partnereknek” nevezte.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/14/kina-ujabb-atomhatalommal-rughatja-ossze-a-port-ezuttal-sri-lanka-miatt/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon