A szegediek kétségkívül mertek nagyot álmodni és időben elkezdték azt, aminek kapcsán még Nyugat-Európa is csak az első lépéseket teszi. A város ambiciózus tervei szerint 28 ezer lakás és 500 intézmény fűtését szeretnék biztosítani megújuló, geotermikus energia segítségével. Négy városrészben ráadásul már működik is az új rendszer, termálvízzel fűtenek gáz helyett. Hazánk geotermikus energiavagyonának okos felhasználása pedig nemcsak függetleníthetne bennünket a fegyverként használt orosz gáztól, hanem környezetbarátabbá, egyszersmind fenntarthatóbbá is tehetné fűtési hálózatunk működését.
Uniós projekt fedezi a költségeket
A SZÉTÁV, azaz Szeged távhőszolgáltatója még 2019-ben nyert ehhez uniós pályázatot, így 20 milliárd forintot fordíthat 9 geotermikus termálkör megépítésére. Ezek segítségével fűthetnek lakásokat és közintézményeket megújuló energiával. Ha elkészül, akkor mintegy 28 ezer lakásnak és 500 közintézménynek biztosíthatná a meleget télen és meleg vizet.
Ez különösen annak fényében hatalmas előny, hogy egyes magyar egyetemek már azt fontolgatják, online vagy hibrid oktatásra állnak át, esetleg épületeket zárnak be, mert annyira elszállhatnak számláik. Szegeden ezzel talán nem lesz probléma, ha minden a tervek szerint halad.
A jó hír az, hogy a 9 körből már négy készen is van. Így négy városrészben már geotermikus a lakások fűtése. Ráadásul már le is tesztelték a 2021-es fűtési szezonban.
Az Impress magazin cikke szerint, ha minden megépül a tervek szerint, akkor a távfűtésű szegedi lakások fűtésében 50%-os lesz a geotermikus energia részaránya, az érintett fűtési körök esetében pedig kb. 70%. A fűtés mellett a geotermikus energia adhatja ezen lakások teljes vagy részleges meleg víz szükségletét is majd.
- Ez is érdekelhet: Homokból készült „elemek” forradalmasíthatják az energiatárolást
Más magyar nagyváros is élhetne a lehetőséggel
Azt is kiszámolták, hogy a projekt eredményeként 15 millió köbméter földgázzal kevesebbet kell majd elégessenek, ami 25 ezer tonnával csökkenti majd Szeged éves szén-dioxid kibocsátását.
Hozzátették, hogy ez a fejlesztés most Reykjavík (Izland) után Európa 2. legnagyobb geotermikus távhőrendszere, egyben Közép-Európa legnagyobbja.
“A Szeged körüli medence nagyon gazdag termálvizekben. Kétezer méteres mélységből 92-93 fokos forró vizet hoznak felszínre, majd a termálvíz hőjével felmelegítik a távfűtés csőrendszerében keringő vizet”, írja az Impress magazin.
Érdekesség, hogy nem maga a termálvíz “kering”, hanem a hőjét használják vízmelegítésre, majd sajtolással juttatják vissza a mélységi víztároló rétegekbe.
- Olvass tovább a témában: Európa ambíciózus energetikai terveinek mindenki örül, kivéve az oroszok
2019-ben, a program indulásakor Botka László polgármester úgy fogalmazott, hogy a céljuk Szegedet Magyarország legzöldebb városává tenni. A városvezető nemrég arról is beszámolt, hogy az épülő geotermikus fűtőművek külső festéséről is gondoskodnak, rendkívül kreatív módon. Fotók ITT.
Szeged ugyanakkor példa lehet mások számára is, hisz van még olyan magyar nagyváros, mely alatt jelentős geotermikus vagyon rejtőzik. Ezt pedig fűtésre (is) lehetne hasznosítani akkor, amikor egyre nagyobb gondot okoz nemcsak a gáz ára, hanem annak beszerzése is ország- sőt világszerte.
Szegeden egyébként nemrég kezdődtek a Szegedi Ifjúsági Napok, a nyár legnagyobb szezonzáró fesztiválja. A részletes programot ITT találod.
Source: impressmagazin.hu
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű