Kína vezető törvényhozója is meglátogatja Putyint
Kína legfőbb törvényhozója, Li Zhanshu részt vesz a héten a Vlagyivosztokban megrendezésre kerülő hetedik Keleti Gazdasági Fórumon.
A bejelentést vasárnap a hivatalos Hszinhua hírügynökség tette. Ezzel ő lesz a legmagasabb rangú kínai tisztségviselő, aki az ukrajnai háború kezdete óta Oroszországba látogat. Li, a Hszinhua szerint szerdától szeptember 17-ig hivatalos látogatást tesz Oroszországban, Mongóliában, Nepálban és Dél-Koreában. Oroszországi tartózkodása alatt részt vesz a hétfőn kezdődő négynapos fórumon – számol be a Reuters.
Li, aki jelenleg a Kínai Kommunista Párt 3. legnagyobb embere, a jövő hónapban tartandó pártkongresszuson távozik párttisztségéből. Márciusig viszont megtartja parlamenti pozícióját.
Hszi Csin-ping kínai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök februárban jelentette be, hogy “korlátlan” stratégiai partnerséget kötnek. Ez nem sokkal azelőtt történt, hogy Oroszország megszállta Ukrajnát, amit Putyin “különleges katonai műveletnek” nevez.
Kína nem ítélte el Oroszország ukrajnai invázióját, sőt, diplomáciai fedezetet nyújtott a nyugati szankciók elítélésével. Sok keleti országhoz hasonlóan Kína is az általános külpolitikai megközelítésével és a nemzetközi szövetségek értékéről alkotott felfogásával foglalt álláspontot. Kína nyilvános nyilatkozatai a háborúval kapcsolatban néhány üzenetre korlátozódtak, amelyeket az invázió első napjától kezdve ismételgettek:
- Nemcsak Oroszország, hanem a Nyugat, különösen az Egyesült Államok is hibás az Ukrajnában történtekért, mivel a Nyugat folyamatosan figyelmen kívül hagyta Oroszország biztonsági aggályait.
- Nagyon fontos, hogy a régióban olyan biztonsági koncepciót hozzunk létre, amely figyelembe veszi minden fél érdekeit és aggodalmait, és amelyet nem a Nyugat ural.
Nehéz eldönteni, hogy az ukrajnai háború gyengítette vagy erősítette-e Kína pozícióját a nemzetközi kapcsolatokban. Bizonyos lehetőségeket és kockázatokat is teremtett, amelyeket Peking még mindig próbál felmérni és megfelelően kezelni. Az ukrajnai háború megalapozta a NATO-szövetség egységesülését, amely Kína szerint segíti az Egyesült Államok geopolitikai céljait. Moszkva és Peking egyaránt úgy látja, hogy a NATO nem védelmi szövetség, hanem az amerikai terjeszkedés eszköze.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Látványtervek: Megújul Budapest egyik legcsúnyább köztere
Isaszegi csata újrajátszása: látványos hagyományőrző csatabemutató a Szoborhegynél – képek, videó
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya