Szakértők egyetértenek abban, hogy ha az Egyesült Államok abbahagyja Ukrajna támogatását, akkor az ukrán front hamarosan összeomlik. Valami ilyesmire számíthat a Kreml, ezért játszik a háború elhúzására, befagyasztására, az ellenfél fárasztására, Európa energetikai kiéheztetésére, mert azt reméli, mind Ukrajna, mind az EU, mind Amerika ellenállása megtörhető idővel, hisz az embereknek egyszer elege lesz, hogy Ukrajna miatt adójuk egy része “elfolyik” az országukból. Most úgy tűnik, hamarabb jöhet el az amerikai támogatás megvágása mint azt bárki gondolta volna.
Rengeteg támogatás érkezik Amerikából
Brutális mennyiségű és minőségű amerikai hadianyag vándorolt február óta Ukrajnába. Ezekhez adódik még a rengeteg információ, amit az amerikai műholdak és más eszközök segítségével szinte valós időben szolgáltatnak az ukránoknak. Ezek nélkül elképzelhetetlenek lennének az orosz vezetési pontok ellen végrehajtott precíziós csapások, amelyek lehetővé tették például a sikeres harkivi és herszoni ellentámadásokat.
A BCC összesítése szerint eddig 52 milliárd dollárnyi pénzügyi, humanitárius és katonai segítség ment Kijevnek, köztük 18 HIMARS rakétarendszer, amelyek precíziós csapásaira azóta sem találják az ellenszert az oroszok. Ezzel Amerika messze kiemelkedően vezeti a Zelenszkij-rezsimnek támogatást nyújtó országok sorát. Az EU-s intézmények például bőven lemaradva, kb 14 milliárd dollárral következnek a második helyen, ráadásul jellegükből adódóan kevés katonai segítséget küldtek, inkább csak pénzügyit és humanitáriust.
Amerika segítsége azonban most veszélybe kerülhet. Az Egyesült Államokban november 8-án rendezik a félidős kongresszusi választásokat, amelyeken ismét többséget szerezhetnek a republikánusok a törvényhozásban. Márpedig arról már most is több republikánus képviselő nyíltan beszél, hogy át kell majd gondolniuk, vajon jobban megéri-e az amerikai adófizetők pénzét a számláikat is nehezen fizető amerikai polgárok helyett az ukrán ellenállás támogatására fordítani.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/27/nato-tagallam-az-orosz-kemek-es-ugynokok-halojaban/” ][/hm_embed]
A republikánusoknak nem tetszik
A republikánus képviselőházi frakció vezetője, Kevin McCarthy például október elején arról beszélt, hogy többé már nem fognak “biankó csekket” kiállítani Ukrajnának, ha ők kerülnek többségbe novemberben. Ha ez megtörténik, ő lesz a képviselőház vezetője, tehát ő dönt majd arról, hogy milyen javaslatokat tárgyaljon a ház. Más republikánusok még keményebben fogalmaztak. Májusban Josh Hawley, Missouri állam republikánus szenátora arról beszélt, hogy Ukrajna segítése nem Amerika érdeke, és csupán lehetővé teszi Európának a tarhálást, amivel arra utalhatott, hogy az európai “fronton” európai államoknak kellene tartania Ukrajnát, miközben Washington az “igazi ellenfélre”, Kínára figyel, bár ezt már csak mi tesszük hozzá, erről a BBC nem ír.
Más fajsúlyos republikánusok ugyanakkor kiálltak Ukrajna mellett. Trump egykori alelnöke, Mike Pence elítélte ezeket a hangokat. A Szenátus republikánus frakciójának vezetője, Mitch McConnell pedig kifejezetten több támogatást akart nyújtani Ukrajnának. Ugyanakkor az is tény, hogy csupán republikánusok szavaztak egy Ukrajnát támogató csomag ellen tavasszal, 57-en a Képviselőházban, 11-en pedig a Szenátusban.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/27/az-urben-tamadnak-az-oroszok-az-amerikaiakat/” ][/hm_embed]
Amerika pálfordulás előtt?
Európában pedig van is félelem egy amerikai pálfordulástól. Tobias Ellwood, a brit parlament védelmi bizottságának elnöke szerint amennyiben ez megtörténik, vert helyzetből tudna győzelmet aratni Putyin. Ugyanakkor az ukránok magabiztosak, Olekszij Reznikov védelmi miniszter például egy nemrégi találkozó után úgy nyilatkozott, kétpárti támogatás van az ukrán erőfeszítések mögött Amerikában, így mindegy ki irányítja a törvényhozást Washingtonban. John Herbst egykori kijevi amerikai nagykövet szerint McCarthy csupán a választások előtt próbál némi politikai előnyt kovácsolni a társadalom egyes szegmenseiben kétségtelenül jelen lévő ukránellenes érzületekből. Azt is elismerte ugyanakkor, hogy a republikánusok Trump-párti szárnyán van némi Putyint tisztelő érzület is.
A felmérések azt mutatják, hogy lassan, de nő azoknak az amerikaiak aránya, akik szerint túl sok támogatást kapnak tőlük az ukránok. Ennek ellenére továbbra is 73%-uk támogatja az ukránok segítését.
Source: BBC
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?