Németországnak nagyobb szüksége van Kínára, mint eddig bármikor
Egyre nagyobb szükség van az együttműködésre Peking és Berlin között a “változások és zűrzavarok idején” – mondta Hszi Csin-ping kínai elnök Olaf Scholz kancellárral folytatott megbeszélésen.
Elemzők szerint Scholz egynapos látogatása az egész világon kiemelt figyelmet élvez, tekintve a Kína és a Nyugat közötti, évek óta növekvő feszültségeket. A megbeszélések várhatóan érintik Oroszország Ukrajna elleni háborúját, a klímaváltozást és a gazdasági kapcsolatokat.
Ez Scholz hivatalba lépése óta az első személyes találkozója Hszivel, emlékeztet a Euronews, amelyet Peking szívében, a Nép Nagytermében tartottak.
Hszi a tárgyalás során a CCTV állami médiaszolgáltató szerint kijelentette, hogy befolyással rendelkező nagy nemzetekként kettőjüknek együtt kell működnie a világbéke érdekében
“Jelenleg a nemzetközi helyzet összetett és ingatag” – mondta Hszi.
“Nagy és befolyásos országokként Kínának és Németországnak a változások és zűrzavar idején még jobban együtt kell működnie, hogy jobban hozzájáruljon a világbékéhez és fejlődéséhez.”
Scholz szerint jó, hogy a két vezető személyesen találkozott a feszült időkben, valamint kifejtette, hogy Oroszország Ukrajna elleni inváziója problémákat okoz a szabályokon alapuló globális rend számára.
Scholz azt is elmondta, hogy megvitatják az Európa-Kína kapcsolatokhoz kapcsolódó kérdéseket, a klímaváltozás és a globális éhezés elleni küzdelmet, valamint a Kína-Németország gazdasági kapcsolatok fejlesztésének módját, illetve olyan témákat, amelyekben „mindkét országnak más-más nézőpontja van”.
A német kancellár látogatása valószínűleg örvendetes fejlemény a kínai vezetés számára, amely a külvilággal való kapcsolatok megerősítésére törekszik.
A látogatással a rekordmagas német infláció és a valószínűsíthetően közelgő recesszió közepette útjával Scholz a Kínával való folyamatos együttműködés szükségességét kívánja hangsúlyozni.
A német vezető, aki várhatóan Li Keqiang leköszönő miniszterelnökkel is találkozik, kormányzati források szerint a hét elején ígéretet tett arra, hogy olyan kényes kérdéseket is felvet, mint az emberi jogok, Tajvan helyzete és a német vállalatoknak a kínai piacra jutás nehézségei.
A látogatást megelőzően egyes EU-vezetők és a német kormánykoalíción belül elsősorban a Zöld Párt és a liberálisok bírálták a tervezett találkozót.
Ezeket a feszültségeket egy múlt heti megállapodás hozta felszínre, amellyel a COSCO kínai hajózási óriáscég zöld utat kapott Berlintől, hogy a koalíciós partnerek tiltakozása ellenére részesedést szerezzen egy hamburgi kikötői terminálban.
Kína kulcsfontosságú szerepe a hajógyártástól az elektromos járművekig a kulcsfontosságú iparágakban, valamint a Németországot sújtó példátlan gazdasági ellenszél azt jelenteti, hogy Scholznak nagyobb szüksége van az együttműködésre Kínával, mint elődjének, Angela Merkelnek valaha volt – mondta Wang Yiwei, a Jean Monnet Központ professzora.
“Merkel is meglehetősen ideologikus volt (Kína felé) az elején, de aztán megváltoztatta az országhoz való viszonyát. Scholz ezt most még gyorsabban megtette, ám neki nincs olyan szilárd belpolitikai pozíciója, mint Merkelnek volt” – szögezte le Wang.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/03/nemetorszag-epp-keszul-beavatkozni-kina-belugyeibe-mi-lesz-ebbol/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon