Kemény helyen várja a fogolycserét az Oroszországban fogva tartott amerikai kosaras
Brittney Griner olimpiai bajnok kosárlabdázó egy Isten háta mögötti büntetés-végrehajtási telepen kezdi meg kilenc éves börtönbüntetését, melyet illegális kábítószer-birtoklás miatt szabott ki rá az orosz bíróság.
Bár az Egyesült Államok nagy erőkkel dolgozik a kiszabadításán, amíg nyélbe ütik a megállapodást, a sportoló élete biztosan nem lesz könnyű – valószínűleg ugyanolyan elbánásban részesítik, mint bármely más rabot.
Griner november elején elbukta a fellebbezését, ami után egy moszkvai fogolytáborból egy büntetés-végrehajtási telepre szállították.
Mindeddig az ügyvédei sem tudták, hogy pontosan melyik intézménybe került – ez egyébként bevett szokás az oroszoknál, van, hogy a hozzátartozók hetekig nem kapnak hírt arról, hogy hol helyezték el a szerettüket. Most megerősítették a BBC-nek, hogy az IK-2 női büntetés-végrehajtási telepen tartják fogva, ami Yavas faluban, Mordvinában, a fővárostól mintegy 500 km-re délkeletre található.
Az ottani börtönkomplexum több épületből áll, mint a hálóhelyül szolgáló laktanya, illetve néhány különálló építmény, melyek műhelyeknek adnak otthont.
Bár széles körben elterjedt vélekedés, hogy az orosz börtönökben mindennapos az erőszak, ez csak a férfi fogvatartottakra igaz, a női börtönökben nem igazán jellemző. Ám Olga Podoplelova, az „Oroszország rácsok mögött” civil szervezet munkatársa szerint az elítéltek élete nem könnyű.
„A női börtönökben nincs kialakult informális börtönhierarchia, de az adminisztráció irányít mindent, és rengeteg olyan módszer van, amivel egy rab életét pokollá lehet tenni.”
Az orosz törvények értelmében a fogvatartottaknak dolgozniuk kell. A legtöbben megteszik, mivel ennek megtagadása komoly következményekkel járhat. A munkáért igen csekély fizetéssel jár, igazából rabszolgamunkáról van szó.
“A fogvatartottak napi 12 és 16 óra között dolgoznak, ebédszünetekkel és WC-szünetekkel” – mondja Podoplelova.
Ez mindössze pár száz rubelt, azaz néhány eurót kapnak havonta – ez a töredéke annak, amit a legszegényebb oroszok keresnek a legalacsonyabb munkakörben.
Míg a büntetés-végrehajtási telepeken a férfiak általában fafeldolgozással vagy hegesztéssel foglalkoznak, a női fogvatartottak mindig ruhát varrnak, többnyire egyenruhát a börtönszolgálat, a hadsereg vagy a rendőrség részére.
A felszerelések régiek, a munkaállomások pedig elavultak, beállítási vagy testre szabási lehetőségről szó sincs – a több, mint 2 méter magas Grinernek meglehetősen kényelmetlen lesz majd a varrógéppel dolgoznia.
A Yavas büntetés-végrehajtási telepnek – ahova Griner is került – nincs jó híre, az ott dolgozó rabok verésről és megfélemlítésről beszélnek.
“Varrónőként dolgoztam. Van ott egy törvény: ha nem teljesíted a kvótát, akkor megvernek” – mondta egy korábbi rab.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/14/megkezdodtek-az-orosz-amerikai-targyalasok-a-fogolycsererol/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Te mennyire ismered a Margitsziget lenyűgöző történetét?
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten