Kiderült, hogy miért nem adták ki Grinerrel együtt Whelant is az oroszok
Oroszország nem volt hajlandó elengedni Paul Whelant, az orosz börtönben fogva tartott biztonsági szakértőt az olimpiai bajnok Brittney Griner kosárlabdázóval együtt, hacsak nem bocsájtják szabadon az orosz kémhálózat egykori ezredesét, aki jelenleg német őrizetben van – közölték amerikai tisztviselők a CNN-nel.
Bár az amerikai fél hajlott volna a cserére, Vadim Kraszikov jelenleg Németországban tölti a gyilkosságért kiszabott életfogytiglani börtönbüntetését.
A lap már augusztusban beszámolt arról, hogy az oroszok Kraszikovot és Viktor Bout, az Egyesült Államokban 25 évre ítélt orosz fegyverkereskedő szabadon bocsátását kérték Whelanért és Grinerért cserébe.
Az Egyesült Államok tisztviselői, akik bár tárgyalásokat folytattak a németekkel arról, hogy hajlandóak-e bevonni Kraszikovot a fogolycserébe, nem tudták meggyőzni az európai ország hatóságait.
Kormányzati forrás szerint Berlin nem volt hajlandó komolyan fontolóra venni Kraszikov elengedését, aki 2019-ben fényes nappal a fővárosban meggyilkolt egy grúz állampolgárt.
A kiszivárgott jelentések szerint az Egyesült Államok több más ajánlatot is tett az oroszoknak, hogy rávegyék őket Whelan bevonására a cserébe. Az Egyesült Államok által közzétett nevek között szerepelt Alekszandr Vinnik orosz állampolgár, akit augusztusban adtak ki az Egyesült Államoknak és pénzmosással, hackeléssel és zsarolással vádolják.
Állítólag a jelöltek között volt Roman Szeleznyev kiberbűnöző is, aki 14 éves büntetését tölti az Egyesült Államokban.
Szeleznyev ügyvédje nem válaszolt a megkeresésre, Frédéric Bélot, aki Vinniket Franciaországban képviselte az Egyesült Államoknak való kiadatása előtt, úgy nyilatkozott, hogy nincs tudomása Moszkva és Washington közötti jelenlegi vitáról arról, hogy Vinniket bevonnák az ügyletbe.
Viktor Bout szabadon bocsátása után kijelentette, hogy “teljes szívvel” támogatja Oroszország ukrajnai háborúját, és önként vállalja, hogy Oroszországért harcol.
Azt mondta, ha lehetősége és szükséges készségei meglesznek, “minden bizonnyal önkéntesnek áll” az Oroszország által “különleges katonai műveletnek” nevezett harcokban.
A „Halál kereskedője” gúnynevű férfi ezeket a megjegyzéseket az orosz állami RT tévének adott videóinterjújában tette. A riportot az a Maria Butina készítette, akit mint külföldi állam ügynöke összeesküsévért elítéltek az Egyesült Államokban, és 2019 októberében deportálták Oroszországba, miután több mint 15 hónapot töltött rács mögött Floridában.
Arra a kérdésre, hogy kinn volt-e Vlagyimir Putyin elnök portréja a cellájában, Bout így válaszolt: “Igen, mindig. Miért ne? Büszke vagyok arra, hogy orosz vagyok, és hogy Putyin az elnökünk.”
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/08/orosz-nehezfiut-kellett-kiadnia-amerikanak-hogy-visszakaphassa-kosarasnojet-putyintol/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?