Két évvel ezelőtt az Európai Unió számos vezetője szurkolt bőszen azért, hogy ne Trumpot válasszák újra, hanem Joe Biden legyen az amerikai elnök. Tőle remélték, hogy helyreállítja majd a megromlott transzatlanti kapcsolatokat, köztük a kereskedelmi és gazdasági vonatkozásúakat is. Csakhogy mégsem ez történt. Most olyan inflációcsökkentést célzó törvényt fogadott el az Egyesült Államok, aminek következtében jelentősen gyengülhet az EU-s vállalatok piaci helyzete Amerikában, ez pedig elfogadhatatlan az Európai Bizottság számára.
Nem kell az újabb háború Európának
Senki sem akarja, de mindez könnyen kereskedelmi háborúvá eszkalálódhat az ukrán háború közepette is a két szoros szövetséges, Washington és a 27 EU-s tagállamot képviselő Brüsszel között.
A Biden megválasztását követő nagy remények után az Európai Unió vezetői mára nyíltan beszélnek nemcsak a barátságról, hanem súlyos konfliktusokról is, írja az AP News. Ugyanakkor azt is állítják, hogy a Washingtonnal való konfliktus az utolsó dolog, amit szeretnének, hisz Ukrajnában dúl a háború, és a közös elhatározás elengedhetetlen Oroszország megállításához. Ám úgy tűnik a pénz, a gazdasági érdekek mégis veszélyt jelenetenek erre az együttműködésre.
„Már van háború Európában. Az utolsó dolog, amire szükségünk van, az egy kereskedelmi háború” – mondta Margrethe Vestager, az Európai Bizottság alelnöke szerdán a képviselőknek. Az Egyesült Államokról vitatkoztak, amely most kizárni készül egy fontos ügyben piacáról az EU-s vállalatokat. A vita tárgya az Egyesült Államok inflációcsökkentési törvénye, egy 369 milliárd dolláros terv, amely támogatások révén részesíti előnyben az amerikai gyártmányú klímatechnológiát, ám az EU szerint méltánytalanul diszkriminálja az európai vállalatokat.
Az EU és Amerika joggal büszke a szabad transzatlanti kereskedelemre, e téren jelentős váltás az amerikai hozzáállás, miközben Kína és Oroszország ellen is egységesen kellene fellépjenek. Kereskedelmi viták egyébként korábban is voltak számos termék és szolgáltatás kapcsán, kezdve a repülőgép-támogatásoktól az acélexport körüli harcokig, a hormonkezelt marhahústól a szeszesital-exportig.
- Ez is érdekelhet: Angliában már száraz kenyeret esznek és megfagynak a szankciók miatt? Egy adatból is megtudhatjuk, hogy kamuhír!
Amerika saját cégeit támogatja
A mostani inflációcsökkentő törvény (IRA – Inflation Reduction Act) többek közt azért sérelmes az EU számára, mert például 7500 dolláros (mostani árfolyamon 2,86 millió forintos) adójóváírással támogatja, hogy az amerikai vásárlók amerikai akkumulátorral felszerelt autót vegyenek. Nyilván ezek után nem fog majd labdába rúgni az az autó, amit vagy aminek alkatrészeit Európában gyártották, hisz senki sem akar majd lemondani egy gazdasági válság közepette az adójóváírásról. Arról nem is beszélve, hogy az amerikai állam támogatni kívánja a termelést is.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője szerint az EU-nak meg kell adnia a maga válaszát, egy “ellen-IRA”-t, támogatnia kell a gyártást és gyorsítani kell a források kiutalását a szektornak. Ezzel kapcsolatban jövő hónapban fogja bemutatni terveit.
Biden egyébként még elismerte Macron francia elnöknek, hogy vannak hibák az amerikai szabályozásban, és azt ígérte, hogy lesznek változtatások. De egy demokrata képviselő, aki az egyik kulcsszereplője volt az elkészítésének nagyon nem szeretné már újranyitni a tárgyalását, írja az AP News. Az elnök tehát e téren szembekerülhet a saját pártjával is, amit nem biztos, hogy meg fog kockáztatni.
“Ne felejtsük a nagyképet. Háború dúl a határainknál. Nincs itt az ideje egy kereskedelmi háborúnak a legnagyobb szövetségesünkkel és partnerünkkel”, hangsúlyozta von der Leyen.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/14/ez-az-ember-fogja-levadaszni-a-korrupciot-az-eu-ban/” ][/hm_embed]
Ezt mondták az egyes tagállamok vezetői erről az ügyről a mai EU-csúcson
Az Európai Uniónak gyorsabban kell lépnie, hogy elhárítsa az európai ipart fenyegető, az amerikai klímavédelmi intézkedések keretében bevezetni tervezett állami támogatások jelentette veszélyeket – jelentette ki Emmanuel Macron francia elnök Brüsszelben, a tagállami vezetők egynaposra tervezett csúcstalálkozójára érkezve csütörtökön, írja az MTI. Emmanuel Macron hangsúlyozta, a tisztességes verseny fenntartása érdekében Európának egyszerűsítenie kell saját támogatási szabályait. “Választ kell adnunk, hogy fenntartsuk a tisztességes versenyt, és megvédjük a nagy, különösen a zöld technológiákkal kapcsolatos európai projekteket Európában” – fogalmazott.
Szavai szerint az EU-nak gyorsabban kell reagálnia, és olyan makrogazdasági intézkedéseket kell hoznia és olyan szintű segélyek bevezetésére van szüksége, amelyek lehetővé teszik az olyan válaszadást, mely egyenértékű az amerikai lépésekkel.
Olaf Scholz német kancellár érkezésekor az EU és az Egyesült Államok között az amerikai állami támogatást érintő vita kapcsán azt mondta, az amerikai jogszabály Amerikát olyan gazdasággá kívánja alakítani, amely meg akarja állítani az ember által előidézett éghajlatváltozást és modernizálni akar. Hozzátette: ezt a versenyképesség fenntartásával kell megtenni. “Nem szabad hagynunk, hogy megosztottak legyünk a transzatlanti kapcsolatainkban. Ellenkezőleg, a vita helyett, még szorosabb együttműködésre kell törekednünk” – fogalmazott.
Alexander De Croo belga miniszterelnök az amerikai jogszabállyal kapcsolatban azt mondta, az EU-nak közösen kell reagálnia a washingtoni intézkedésre. Egyes országok saját rendszereket próbálnak létrehozni, de a jelenlegi amerikai megközelítés veszélyt jelent az EU közös piacára, amit minden áron meg kell védeni – tette hozzá a belga kormányfő.
Az amerikai jogszabály egy része 370 milliárd dolláros támogatást irányoz elő Egyesült Államokban gyártott klímabarát termékekre, a többi között elektromos autókra és megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos eszközökre. Az Európai Unió legfőbb kifogása, hogy az amerikai támogatási rendszer protekcionista és hátrányba hozza az európai termékeket.
Nyitókép: Ursula von der Leyen EB-elnök és Joe Biden amerikai elnök egy korábbi közös sajtótájékoztatón.
Source: AP News
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra