Új miniszterelnöke van Írországnak
Leo Varadkar lett Írország taoiseachja, azaz miniszterelnöke, miután hivatalt cserélt Micheál Martinnal, aki mostantól a tánaiste, azaz a miniszterelnök-helyettesi posztot tölti be.
A Dáil, az ír parlament jóváhagyta Varadkar jelölését a szombati szavazáson, amely a kormányzati ciklus félidejében történt, tudósított a Guardian.
Ez a rotációs megoldás, amely az első ilyen jellegű csere Írország történetében, a 2020-as választásokat követően a Varadkar-féle Fine Gael párt és a Martin vezette Fianna Fáil közötti megegyezés miatt jöhetett létre.
A 43 éves Varadkar 2017-től 2020-ig már egyszer betöltötte a kormányfői munkakört az előző kormányban, amikor Fine Gael egyedül vezette az országot.
A Dáil szavazása után – 87-en szavaztak a jelölés mellett, 62-en pedig ellen – Varadkar elismeréssel adózott Martinnak a Covid-járvány kezelésében betöltött vezető szerepéért, és megígérte, hogy igyekszik enyhíteni a fennálló gazdasági és társadalmi problémákat, különösen az ország lakhatási válságát.
„Fel kell gyorsítanunk a „Ház mindenkinek” tervünket, Azon dolgozunk, hogy újra sokak számára valósággá tegyük a lakástulajdont. Arra gondolok, hogy meg kell szelídítenünk az inflációt, és kordában kell tartanunk a megélhetési költségeket, különösen, ha az energia, a gyermekgondozás, az oktatás, a lakbér és az egészségügy költségeiről van szó.”
Varadkar előrelépést ígért az éghajlat, a biodiverzitás, a megújuló energia és a Brexit utáni vita terén is, amely megbénította Észak-Írország közgyűlését és aláásta a nagypénteki megállapodást.
“Együtt akarok dolgozni minden párttal ebben a házban és Észak-Írországban, valamint a brit kormánnyal és az Európai Unióban működő partnereinkkel, hogy előrehaladást érjünk el a megállapodás megvalósításában, és helyreállítsuk a megállapodás intézményeit.”
Az északír unionisták némileg tartanak a Fine Gael vezetőjétől, aki szókimondóbban képviseli az ír egyesülés tervét, mint Martin, de az átmenet várhatóan nem érinti jelentősen a politikát. „Olyan, mint a félidő: a kapitányi karszalagot egyikről a másikra adják át” – mondta kormánykoalíció harmadik tagját, a Zöldeket vezető Eamon Ryan.
Mary Lou McDonald, a Sinn Féin vezetője szerint az átállás nem oldja meg a sürgős problémákat.
„Ha a kudarcodat haladásnak öltözteted, azzal azokat a hétköznapi embereket sérted meg, akik együtt élnek e kudarcok következményeivel. Ahelyett, hogy elszámoltatna, ahelyett, hogy szembesülne a valósággal, inkább másokra mutogat” – mondta.
Az emelkedő megélhetési költségek miatt több tucatnyi tüntető gyűlt össze a parlament előtt, akik az albérleti díjak szabályozását, a kilakoltatások tilalmát, valamint az üres és elhagyatott otthonok lefoglalását követelik.
A támogatók megtapsolták Varadkart, amint az Áras an Uachtaráin felé tartott, Michael D. Higgins elnök rezidenciájához, hogy átvegye a hivatali pecsétet. Martin ugyanezt az utat tette meg korábban szombaton, hogy benyújtsa lemondását.
Később szombaton Varadkar egy kormányülést tart, amin várhatóan megerősíti a tárcák átcsoportosítását. Martin valószínűleg átveszi Simon Coveney külügyminiszteri megbízatását, Coveney pedig Varadkar korábbi vállalati miniszteri posztját örökli meg.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/16/52-politikust-tiltott-ki-oroszorszag/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban