A háború véres, esztelen gyalázat – így él ma Svájcban a disszidált orosz külügyi diplomata
Borisz Bondarev, Oroszország ENSZ-küldöttségének egykori tagja szerényen él Genfben feleségével és a cicájával.
Az ex-diplomata nem térhet vissza Oroszországba, ugyanis májusban nyilvánosan felmondott, amikor is kijelentette, hogy Ukrajna inváziója „véres, esztelen és teljesen felesleges gyalázat”, valamint hazugnak és háborús szítónak minősítette egykori kollégáit.
„Sok szabadidőm van” – mondta Bondarev a The Moscow Timesnak adott Zoom-interjújában. „Nem dolgozom, és aktív vagyok a közösségi oldalakon.”
A 42 éves Bondarev rövid időre a média reflektorfényébe került, amikor kilépett a külügyminisztériumban betöltött középvezetői állásából, mint tették azt sokan mások is.
Azóta elmondása szerint sok időt tölt a Twitteren, hosszú sétákat tesz az Alpokban, és önéletrajzokat küld különböző meghirdetett állásokra.
Az egykori fegyverzetellenőrzési szakértő többek között Dmitrij Medvegyev exelnök és Dmitrij Rogozin nacionalista politikus tweetjeihez írt szarkasztikus megjegyzéseket, nyilvános vitát folytatott Michael McFaullal, az Egyesült Államok volt oroszországi nagykövetével, kiállt egy politikai párt létrehozása mellett, amely egyesítené azt a több ezer oroszt, akik most politikai okokból kénytelenek száműzetésben élni – és sok fotót tesz közzé Simeonról, a család macskájáról.
Drámai hangvételű lemondása után menedékjogot kapott az alpesi országban, amiért “nagyon hálás” a svájci államnak.
Azt is elmondta, hogy a helyi hatóságok védelmet biztosítottak számára, mivel tart az orosz biztonsági szolgálatok támadásától.
Épp ezért több részletet nem is osztott meg a beszélgetés során, többek között azt, hogy pontosan hol lakik, de azt hangsúlyozta, hogy most sokkal egyszerűbb az élete, mint anno az orosz külügyminisztériumban.
Amikor elhagyta a genfi diplomáciai lakását, csak a legszükségesebbeket vitte magával.
„A síléceimet például magam mögött hagytam. Nem tudom, hogy használja-e most őket valaki – vagy esetleg valahol egy raktárban hevernek” – mondta.
Ukrajna orosz inváziója hidegzuhanyként érte Bondarevet, csakúgy, mint a legtöbb olyan orosz tisztviselőt, akiket nem értesítettek előre a Kreml terveiről.
A kezdeti sokk elmúltával azonban a tisztviselők túlnyomó többsége behódolt a hatalomnak, és kinyilvánította támogatását a háború mellett.
Bondarev számára azonban ez jelentette a fordulópontot.
„Régóta elégedetlen voltam az orosz kormány működésével, a korrupcióval, az elnyomással és az átlátható döntéshozatal hiányával” – mondta. „A háború kitörése lendületet adott ahhoz, hogy cselekedjek.”
Az invázió kezdete után a volt diplomata felesége Moszkvába utazott, hogy elhozza a cicájukat, majd miután visszatértek Svájcba, a férfi azonnal felmondott.
Bondarev akkor „bűnnek” nevezte az ukrajnai háborút és személyesen Putyint bírálta a vérontás miatt, ami miatt Moszkvában a legfelsőbb szinteken foglalkoztak az ügyével. Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője is megszólalt az eset kapcsán – mint ahogy akkor mondta, Bondarev „már nem velünk, hanem ellenünk van”.
Bondarev szerint a háború kitörésekor néhány genfi kollégája örült a híreknek, sokan teljesen ledöbbentek, de végül nem szóltak semmit, mert attól tartottak, hogy elveszítik magas fizetésüket és a diplomata lét számos egyéb előnyét.
Ennek ellenére, míg Szergej Lavrov orosz külügyminiszter májusi beszédében azt mondta, hogy „nem voltak árulók az orosz diplomaták között”, Bondarev azt állította, hogy az inváziót követően 30 diplomata mondott fel a moszkvai külügyminisztériumban – köztük néhányuknak katonai hátterük volt.
„A Külügyminisztériumban is vannak racionális emberek” – mondta.
Disszidálása óta Bondarev rendszeresen ír közleményeket ismert angol nyelvű magazinoknak, köztük a Foreign Affairsnek és a The Economistnak .
„Határozottan büszke voltam a The Economisba írt cikkemre” – mondta, ugyanis elmesélte, hogy amikor a moszkvai egyetemen, az MGIMO-n, a diplomaták (és nem mellesleg a kémek) kiképzőhelyén tanult, ez az újság is a tananyag részét képezte.
„Talán a jövőben a diákok tanulmányozni fogják az én írásomat is” – mondta mosolyogva Bondarev.
A volt fegyverzetellenőrzési szakember elmondta, hogy folytatott már néhány megbeszélést különböző csoportokkal a velük való együttműködésről, de még nem vállalt teljes munkaidős állást.
Ugyanakkor Bondarev nemcsak az orosz külügyminisztérium Nyugattal kapcsolatos szakértelmét bírálta, hanem a Nyugat Oroszország-szakértőit is.
„Amikor a Szovjetunió összeomlott, sokan azt hitték, hogy már nincs ellenség, és azt tehetnek, amit akarnak” – mondta.
“Természetesen maradnak jó szakemberek, de vannak, akik nagyon furcsa dolgokat írnak.”
Szabadidejében Bondarev orosz regényeket olvas, a feleségével Svájcban kirándul és arról álmodik, hogy egyszer visszatér Oroszországba.
„Sokat írok: leírom észrevételeimet, következtetéseimet a munkámmal kapcsolatban. Talán nem túlzás azt mondani, hogy javaslatokat készítek az orosz külügyminisztérium és a külpolitika reformjára” – mondta.
Bár szeretne visszamenni a hazájába, belátja, hogy ez addig nem lesz lehetséges, amíg Putyin rezsimje meg nem bukik és az ukrajnai háború véget nem ér.
„Szeretném a jövőben otthon kamatoztatni tudásomat és tapasztalataimat” – mondta az interjú végén.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/05/itt-a-varva-vart-fegyverszunet-ukrajnaban-sot-putyin-elmondta-hogyan-lehetne-beke-a-haboru-ma/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?