Megdöbbentő ütemben gyarapodott a leggazdagabbak pénztárcája az elmúlt években
A világ leggazdagabb emberei az elmúlt két évben sokkal gyorsabban gazdagodtak, mint mindenki más.
Az Oxfam vasárnap közzétett éves egyenlőtlenségi jelentése szerint a felső 1% közel kétszer annyi új vagyont szerzett, mint a világ többi része ebben az időszakban. Az ő vagyonuk 26 billió dollárral nőtt, míg az alsó 99%-nak csak 16 billió dollárral nőtt a nettó vagyona, közölte a CNN.
A szupergazdagok vagyongyarapodása jócskán felgyorsult a világjárvány alatt. Az elmúlt évtizedet tekintve az összes újonnan létrehozott vagyon felét ők szerezték meg, míg az elmúlt néhány évben a kétharmadát. A jelentés, amely a Forbes által összeállított adatokra támaszkodik, a svájci Davosban megrendezésre kerülő Világgazdasági Fórum éves találkozójának kezdetére esik, amely a leggazdagabb emberek és a világ vezetőinek elit találkozója.
Eközben a kevésbé szerencsések közül sokan küzdenek. Körülbelül 1,7 milliárd munkavállaló él olyan országokban, ahol az infláció meghaladja a béreket. A szegénység csökkentése pedig megtorpant tavaly, miután a szegények globális száma 2020-ban az egekbe szökött.
“Miközben az átlagemberek napi áldozatokat hoznak az olyan alapvető dolgokért, mint az élelmiszer, a szupergazdagok még a legvadabb álmaikat is túlszárnyalták”,
mondta Gabriela Bucher, az Oxfam International ügyvezető igazgatója. “Alig két év elteltével ez az évtized a milliárdosok eddigi legjobb évtizedének ígérkezik – a világ leggazdagabbjainak húszas évekbeli fellendülése.”
Milliárdosok vagyona
Bár gazdagságuk az elmúlt évben némileg csökkent, a globális milliárdosok még mindig jóval gazdagabbak, mint a világjárvány kezdetén voltak. Az Oxfam szerint nettó vagyonuk összesen 11,9 billió dollárt tesz ki. Bár ez közel 2 billió dollárral kevesebb, mint 2021 végén, még mindig jóval több, mint a milliárdosok 2020. márciusi 8,6 billió dolláros vagyona.
A gazdagok három trendből profitálnak, mondta Nabil Ahmed, az Oxfam America gazdasági igazságosságért felelős igazgatója. A világjárvány kezdetén a világ kormányai, különösen a gazdagabb országok, dollárbilliókat öntöttek gazdaságaikba, hogy megakadályozzák az összeomlást. Ennek hatására a részvények és más eszközök értéke ugrásszerűen megnőtt.
“A friss pénz nagy része az ultragazdagoknál kötött ki, akik meglovagolhatták ezt a tőzsdei hullámzást. És a tisztességes adózás védőkorlátai sem voltak a helyükön.”
Sok vállalat is jól teljesített az elmúlt években. Az Oxfam szerint mintegy 95 élelmiszer- és energiaipari vállalat több mint kétszeresére növelte nyereségét 2022-ben, mivel az infláció az árakat az egekbe repítette. Ennek a pénznek a nagy részét a részvényeseknek fizették ki. Emellett a munkavállalói jogok felszámolásának és a nagyobb piaci koncentrációnak a hosszabb távú tendenciái fokozzák az egyenlőtlenséget.
Ezzel szemben a világméretű szegénység a világjárvány elején nagymértékben nőtt. Bár azóta történt némi előrelépés a szegénység csökkentésében, 2022-re ez megtorpant, részben az ukrajnai háború miatt, amely súlyosbította a magas élelmiszer- és energiaárakat, derül ki a Világbank Oxfam által idézett adataiból.
Az Oxfam szerint 25 év óta ez az első alkalom, hogy a szélsőséges jólét és a szélsőséges szegénység egyszerre növekedett.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/15/minden-oldalrol-egyre-nagyobb-a-nyomas-joe-biden-korul/” ][/hm_embed]
Source: CNN, Oxfam
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm