Jóval kevesebb nyugati cég vonult ki Oroszországból, mint gondolnánk
Egy svájci tanulmány szerint, amit a The Moscow Times ismertetett, a Moszkva ukrajnai háborúja miatti széles körű felháborodás ellenére csak kis számú nyugati vállalat hagyta el Oroszországot.
A St. Gallen Egyetem és a Lausanne-i IMD intézet kutatói azt vizsgálták, hogy az Európai Unióban és a G7-országokban székhellyel rendelkező vállalatok közül hány adta fel oroszországi érdekeltségeit, mióta tavaly februárban megkezdődött Ukrajna teljes körű inváziója.
Megállapításaik azt mutatják, hogy “az EU és a G7 cégei nagyon korlátozottan vonultak ki Oroszországból, ami megkérdőjelezi azt a narratívát, miszerint a nyugati vállalatok hatalmas számban hagyták el a piacot” – áll a St. Gallen Egyetem közleményében.
“Valójában sok, fejlett országban székhellyel rendelkező cég a kezdetek óta ellenáll a kormányok, a média és a nem kormányzati szervezetek nyomásának, hogy elhagyják Oroszországot.”
A kutatási adatok, amelyet a múlt hónapban tett közzé az online Social Science Research Network (SSRN) – és amely egyelőre nem volt tudományos szakértői értékelésnek alávetve – kimutatták, hogy azon uniós és G7-vállalatok, amelyek orosz leányvállalatokkal rendelkeznek, mindössze 10 százalékuk hagyta ott teljesen az orosz piacot.
Tavaly februárban, amikor Moszkva megindította invázióját, az EU-ban és a G7-ben székhellyel rendelkező 1.404 vállalat összesen 2.405 leányvállalatot számlált Oroszországban, ismertette a tanulmány.
Niccolo Pisani és Simon Evenett, az anyag készítői megállapították, hogy november végére mindössze 120 ilyen cég, azaz ezeknek az üzleteknek körülbelül 8,5 százaléka vált csak meg legalább egy oroszországi leányvállalattól.
Az egyesült államokbeli székhelyű vállalatok több megerősített kilépést igazoltak, mint az európai és japán székhelyű cégek.
Ám még a legnagyobb „kivonuló”, az Egyesült Államok cégei is csupán az Oroszországban működő amerikai leányvállalatok kevesebb mint 18 százalékát értékesítették az invázió kezdete óta.
A japán cégek 15 százaléka, az uniós cégeknek csak 8,3 százaléka hagyta el Oroszországtól.
A tanulmány szerint azok az üzletek, akik megváltak orosz érdekeltségeiktől, 19,5 százalékban német, 12,4 százalékban pedig amerikai tulajdonban vannak.
A kutatás azt is kimutatta, hogy a kilépő nyugati cégek az oroszországi aktív kereskedelmi tevékenységet folytató EU- és G7-cégek teljes adózás előtti eredményének mindössze 6,5 százalékát adták.
Ugyanakkor Oroszországban az ilyen cégeknél dolgozó összes alkalmazott a munkaerőpiac 15,3 százalékát jelenti.
Ez azt jelenti, hogy az orosz piacot maguk mögött hagyó cégek átlagosan alacsonyabb jövedelmezőséggel és nagyobb számú munkaerővel rendelkeztek, mint az Oroszországban maradó vállalatok – áll a tanulmányban.
Az egyetem közleménye szerint ezek a megállapítások “megkérdőjelezik a nyugati cégek hajlandóságát arra, hogy elszakadjanak azoktól a gazdaságoktól, amelyeket kormányaik jelenleg geopolitikai riválisnak tekintenek”
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/20/az-orosz-olajtarsasag-amit-egyenesen-brusszelbol-vedenek/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?